İngilizce ! Her Türk gencinin ve hatta ergen bireyinin sorunu. Şimdi size bazı alternatifler önereceğim. Bu alternatifler, yapmak istediğiniz ve bütçeniz ile orantılı size bir yol göstereceğini düşünüyorum. Fakat seçim yaparken maddiyatı da düşünmelisiniz. Ayrıca en iyi İngilizce sosyal olarak öğrenilir.

Gideceğiniz ülkeye karar verirken; günlük hayata karışıp sosyal olmaya, bir aile yanında kalmaya, Türklerden uzak durmaya yada yan yana gelseniz de Türkçe konuşmamaya, yanlış konuşurum diye korkmadan herkesle İngilizce konuşmaya özen göstermelisiniz. İngilizce sadece pratik yaptıkça öğrenilecek bir dildir.

Bende İngilizceyi yurt dışında öğrendim. benim seçimim Filipinler oldu. Bunun sebeplerini aşağıda okuyunca anlayacaksınız. başlayalım mı ?

Lets Gooo…

1.Filipinler


Önceliği Filipinler’e verdim. kendimde İngilizce eğitimim için bu ülkeyi seçtim Neden mi ? Açıklayayım. Dünya üzerinde İngiltere ve Amerika’dan sonra en çok İngilizce konuşulan ülke Filipinler’dir. Halkın %99’u İngilizce bilir ve konuşur. Filipinler Çok ama çok ucuz bir ülke. Bunun yanında Türk parasının değerli olduğu nadir ülkelerden. 1TL=16 Peso ( 2016 rakamı) Bu açıdan bakıldığında zaten ucuz olan ülke, sizin için iyice ucuz gelecek. İngilizce eğitiminizi Filipin Üniversitelerinde alıyorsunuz. Ve eğitim sonunda alacağınız sertifanın uluslararası geçerliliği olacak. 6 aylık eğitiminizde ; eğitim giderleri,Konaklama, yeme-içme ve sosyal yaşam için harcayacağınız para, İngiltere de alacağınız 2 aylık eğitimle aynı maliyete gelecektir.

Filipinler de Üniversite okumakta yine aynı oranda çok uygun. Alacağınız eğitimin de çok iyi olduğuna emin olabilirsiniz. Eğer Filipinlerde eğitiminizi tamamlarsanız , Amerika veya Avustralya gibi ülkelerde çalışabilirsiniz. Eğitiminiz için Başkent Manilada bulunan De La Salle High School  ve Ateneo de Manila University den birini seçebilirsiniz. Ben De La Salle University gittim. Detaylı bilgi isterseniz bana mesaj atabilirsiniz.

2.Malezya

Şimdi bana neden önceliğe Asya ülkelerini koyduğumu soruyorsunuzdur. Bunun sebebi önceliğe maddiyatı aldığım için. Sonucunda öğrenci insan yaşayacak. Eğitim yaparken, sosyal hayattan da kopmamak lazım. Para harcamamak için eve kapanmak İngilizce öğrenmenizi engelleyecektir. Bu tarz ülkelerde sosyal hayatın içine girerek, paranız oranında konforlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Başkent Kuala Lumpur bu konuda ilk tercihiniz olmalı. Filipinler kadar olmasa da Malezya da ucuz bir ülke.

3.Malta

Geldik Avrupa ülkelerinde İngiliz de öğrenmeye. Bu ülkelerin en çok tercih edilenlerinin başında Malta gelmekte. Bunun sebebi diğer ülkeler çalışma izni vermezken, malta da çalışarak eğitiminizi yapabilirsiniz. Malta Avrupa birliği ülkesi olduğu ve para birimi Euro olduğu için biraz pahalı. Ama İngiltere veya Amerika ile kıyaslandığında ülke biraz daha uygun. Fakat ben Malta da İngilizce öğrenmeyi, Trabzon’da Türkçe öğrenmeye benzetiyorum. Yani İngilizce öğrenirsiniz ama biraz şiveli bir İngilizceniz olur 🙂

4.ABD

Özgürlükler ülkesi Amerika.Çoğu insanın hayallerini süslediği bu ülkede İngilizce eğitimi almak mümkün. Fajat unutulmaması gereken, Amerikanın pahalı bir şehir olduğudur. Ayrıca ülke öğrencilere çalışma izni vermemektedir. Sosyal hayatıyla bilinen ülkenin, birde gece hayatına bakayım derseniz, hem İngilizce öğrenemezsiniz hemde kaybolursunuz. Aman Dikkat!

5.İngiltere

Yorumlar (7 Yorum)

 • burcu yılmazlar

  Filipinler’e 6 aylık dil kursu gitmek istiyorum fakat internette tam olarak bilgi bulamadığım gibi danışman firmada bulamamaktayım. bu konuda öneriniz olursa çok sevinirim

  • Burcu hanım merhaba. Facebook.com/gzgndeli adresimden bana mesaj atarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

 • Veysel gün

  Selam yazdiklarinizi okuduktan sonra filipinleri başa koydum beni de bilgilendirirsenin sevinirim

  • Tabi ki Veysel bey. İhtiyacınız olması halinde her sorunuz için iletişime geçebilirsiniz.

 • Merhaba bende filipinler de ingilizce öğrenmek istiyorum yardimci olursaniz çok sevinirim ilginiz için teşekkür ederim

 • Merhaba ben filipinler de ingilizce öğrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim ilginiz için teşekkür ederim

  • Adem bey merhaba. Facebook sayfamdan bana ulaşabilirsiniz. Mesaj yazarsanız yardımcı olmak isterim. facebook.com/gzgndeli

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?