Bir gezgin olarak gezmeye başladığımda İngilizcem neredeyse hiç yoktu. Hiç dil bilmeden çok sayıda ülke ve şehir gezmiştim. Blok açıp hatıralarımı yazmaya başladığımda ilk yazdığım yazım ” Yurtdışında tatil için Yabancı Dil bilmek zorundayım?” olmuştu.

Yurtdışında Yabancı Dil Eğitimi

2016 yılında yaptığım Asya seyahatimde, uygun olmasını da fırsat bilerek, yabancı dil eğitimi de almak istedim. Bunun ile ilgili yaptığım araştırmalarda, Filipinler’in çok ekonomik olduğunu öğrendim. Filipinler de halkın ana dil olarak İngilizce konuşuyor olması da karar vermemde en büyük etken olmuştu. Daha sonra bu deneyimimi de yazıya döktüm. Fakat çok fazla soru gelince daha detaylı bir yazı yazmak istedim.

Sizlere yardımcı olması ve yön göstermesi için bana gelen tüm soruları buraya yazarak cevaplarını vermeye çalışacağım. Aşağıda yazan tüm sorular takipçilerim tarafından gelmiştir. Sizlerde başka sorunuz olması halinde yorum kısmına yazabilirsiniz.

Sorulara başlamadan önce şunu ne bir şekilde belirtmeliyim ki, ben bir GEZGİNİM. Yani bir tur firması yada ticari olarak bir organizasyon yapmıyorum. Filipinler de vereceğim öneriler tamamen kendi tecrübelerim. Sizlerde benim gibi tüm işlerinizi kendiniz yapmanız gerekiyor.

Haydi başlayalım. Lets Gooo…

Soru – Cevap

1 ) Neden Filipinler ? Amerika, İngiltere veya Malta daha çok öneriliyor. Ne farkı var ?

Bir dili tabi ki ana vatanında öğrenmek gerekli. Ama Türk Lirasının Sterlin ve Dolar karşısında olan değeri düşünüldüğünde çıkacak maddi tablo tahmin edilebilir. Ben İngilizce eğitimi almak istediğim de herkes gibi önce bu ülkeleri araştırdım. Bana çıkarılan 6 aylık maliyet ile bir dünya turu yapabilirdim. Üstelik ben bu eğitimi 2016 yılında yapmaya karar vermiştim. Bugün dolar ve sterlin daha da değerli. Çalışarak masraflarımı karşılarım diye düşünmüştüm. Ama Amerika ve İngiltere de çalışmak yasakmış. Kaçak çalışmak gerekli. O şekilde iş bulmak zor olacaktı. Ayrıca yakalandığınızda sınır dışı edilip pasaporta kaçak mührü yemekte var. Buda bir daha Türkiye dışına en az 2 yıl çıkamamak anlamına geliyordu. Malta ise çok sayıda Türk olması ( Pratik sorunu ) ve Aksandan dolayı çok tercihim olmadı. Filipinlerde ana dilin İngilizce olması ve iyi bir İngilizce aksanlarının olması ( Manila ve Cebu gibi büyük şehirlerde ), ayrıca Türk Lirasının Filipin Pesosuna karşı değerli oluşu tercih sebebim oldu.

2 ) Filipinlerde İngilizce eğitimi nasıldır ? Eğitimden memnun kaldım mı?

Filipinler İngilizce dil Eğitimi

Filipinler de çok sayıda İngilizce kurs var. Şöyle özetleyeyim. Türkiye’de de çok sayıda kurs var. Ama bir üniversiteden kurs almak ile ara sokakta ki bir yerden kurs almak arasında ki farkı hepimiz biliriz. Filipinler de de bu aynı. Bu yüzden büyük şehir de ve bir üniversiteden kurs almayı tercih ettim. Zaten ekonomik olanın daha fazla ucuzuna kaçarsanız, hiçbir şey öğrenmeden geri gelirsiniz. Ben bunu riske etmedim ve Ülkenin en iyi 3 üniversitesinden biri olan De la Salle Üniversitesi‘ne gittim. Çok da memnun kaldım.

3  ) De la Salle Üniversitesinde ne kadar ücret ödediniz ?

Kurs her ayın başında başlıyor ve kur kur ilerliyor. Bunun için size önce bir seviye tespit sınavı yapıyorlar. Bu sınav ücretsiz. Kurlar 3 hafta sürüyor ve 1 hafta tatil oluyor. Ben 2 kur aldım. Gramer ve Conversation kurları benim için yeterli oldu. Hangi seviyeden başlayacağınız sınav sonucu size söyleniyor. 1 kurun fiyatı 5.500-6000 peso arası oluyor.

4 ) Eğitim için Vize almalı mıyım ?

Filipinler Türk vatandaşlarından ilk 1 ay için vize istemiyor. Daha sonra kalacağınız süre için hiç bir evrak olmadan Turist vizesi satın alabiliyorsunuz. Yani önce bir gezmek ve ülkeye alışmak için turist olarak gidebilirsiniz. Daha sonra okul işlemlerini halledebilir ve kalacağınız süre kadar vize satın alabilirsiniz. Ben bu şekilde yapmıştım. Ayrıca unutmadan ekleyeyim. Okul sizden kayıt için en az 1 aylık vize isteyecek.

5 ) Filipinler de İş İmkanı var mı ?

Filipinler de Yaşamak

Sorulan soruların en başında bu soru geliyor. Çok net belirteyim ki, iş bulmanız imkansıza yakın. Ülke zaten fakir ve işsizlik çok fazla. Ayrıca siz ingilizce öğrenmeye gittiğiniz bir yerde, insanlar sizi nasıl işe alacak. Çalışmanız için resmi prosedür uygulanmalı. Son olarak da asgari ücretin 100 Dolar olduğu bir yerde siz çalışır mısınız ? Kısacası iş bulmanız çok zor. Maddi durumunuzu ayarlayıp, dil öğrenmek ve sosyal olmak için gidin. İşi dönünce Türkiye de bulursunuz.

6 ) Filipinler pahalı mı ? Aylık masrafım ne olur ?

Filipinler de Yaşam

Filipinler de yaşayan Türk arkadaşlar, ülkenin pahalı olduğunu söylüyor. Bende tam tersini söylüyorum. Zaten bu yüzden dünyanın her yerinden insanlar tatil için Filipinler’i seçiyor. Çünkü diğer ülkelere göre çok çok ucuz ve ekonomik. Pahalı ucuz tartışmasına buradan girmeyeceğim. O ayrı bir konu olur. Peki sizin maliyetiniz ne olur. Öncelikle harcama yapmak kişiye göre değişir. Ama belirli mecburi harcamalarınız olacak. Bunların başında geliş sebebiniz olan kurs geliyor. 2 kur için aylık ödeyeceğiniz pasa 11.000 peso.

Filipinler Konaklama

Konaklama gideri de çok değişiklik gösteriyor. Kalacağınız semt ve konfora göre değişir bu rakam. Çoğunlukla Rezidans tarzı binalarda 1+0 veya 1+1 evler oluyor. Bu evler eşyalı. Kiraya aidat ve su parası da dahil oluyor. Sadece harcayacağınız elektrik parasını ödüyorsunuz. Elektrikte biraz pahalı. Birde ülkenin yazın 50-55 dereceleri bulduğu düşünülürse elektrik harcamanıza dikkat etmek gerek. Ben çok klima çalıştırmayan bir insandım. Aylık ortalama 2000-2500 peso arası elektrik faturam geliyordu. Ev kiraları da 10000-12.000 pesodan başlar, konfor arttımı 25.000 pesoya kadar çıkar. Konfor derken; Kapalı havuz, spor salonu, güvenlik ve roof bar gibi hizmetler de bu kiranın içine dahil olur. Geri kalan yeme içme ve kişisel(alkol ve sigara gibi) olur.

7 ) Filipinler Güvenli mi ? Yalnız bir bayan tek başına yaşayabilir mi ?

Filipinler Güvenli mi ?

Filipinler en az Türkiye kadar güvenli. Ama siz kendinizi koruduğunuz sürece. Yani Taksimde geziyorsanız size bir şey olmaz ama eğer gece 12 den sonra Tarla başına girerseniz, başınıza bir şey gelme ihtimali artar. Gelir demiyorum ama ihtimal oluşur. Filipinler için de bu örnek geçerli. Turistlere saldırı büyük suç. Ama fakir bir ülke ve milletten bahsediyoruz. Issız sokaklarda, gece geç saatlerde ve paralı olduğunuzu hissettirecek şekilde gezerseniz ihtimal oluşabilir. Ben 6 ay boyunca hiçbir olay yaşamadım. Ama Jeepney ve otobüs gibi toplu taşımalardan uzak durmam söylenmişti. Bende sadece taksi ve bisiklet kullandım. Zaten taksiler çok ucuz. Bayan veya erkek diye bir ayrım yapmak yalnız olur. Filipinler de bayanlar erkeklerden daha güvenli yaşayabilir.Çünkü erkek nüfus az. Sebebi özel 🙂

8 ) Filipinler de Ulaşım için ne yapmalıyım ?

Filipinler Ulaşım

Ben bir adet bisiklet temin ettim. Konakladığım yerden De la Salle arası sadece 5 km mesafeydi. Okulun bisiklet park yeri vardı. Bu şekilde gittim geldim. Dışarı çıkacağım yer uzak bir mesafe ise Taksi kullandım. Taksiler çok uygun. maksimum ödeyeceğiniz para 200 peso. Toplu taşımaları yanınızda bir Filipinli yoksa tavsiye etmiyorum. Ben kullandım ama sonuçlarını göze almıştım. Deli olmak böyle bir şey. Ama başıma hiçbir şey gelmedi.

9 ) Filipinler’e Eğitim için geleceğim. Aracı firma var mı ? Yardımcı olacak kimse var mı ?

En çok zorlanacağınız konu işte burası. Çünkü bu işleri yapan kimse yok. Orada yaşayan ve size yardımcı olurum diyenlerde bilin ki cebinizde ki paranın peşinde olacaktır. (Çok iyi insanlarda var ama denk gelirseniz) Bu yazıyı detaylı bir şekilde bu yüzden yazıyorum. Her işinizi kendiniz halledebilirsiniz. Böylece kimseye para kaptırmaz ve kazıklanmazsınız. Hemde biraz fazla heyecandan kimseye zarar gelmez. Kurs veriyoruz adı altında yardımcı olacak insanlara da dikkat edin. Hiçbir eğitimi olmayan, sadece ingilizce bilen bir Filipinli tarafından da kurs verdiriliyor olabilir. Bu tuzaklara düşmeyin. Ben çok araştırdım ve uzun süre yaşadım. Tecrübelerim doğrultusunda söylüyorum ki Manila harici bir şehre sadece gezmek için gidin. Kurs için sadece Manila da bulunan De la Salle ve Ateneo de Manila Üniversiteleri harici bir kursa gitmeyin. Ateneo çok güzel ama pahalı. Okul linkleri aşağıda var. Direk okulla mailleşebilirsiniz.

Yazının sonunda neler yapmanız gerektiği ile ilgili detaylı bir yazı yazacağım. Mutlaka okuyunuz !…

De La Salle High School

Ateneo de Manila University

10 ) Filipinler de Ne yerim ? Böcek yiyorlar mı ? Aç kalır mıyım ?

Filipinler Yeme İçme

Konaklama yapacağınız evin mutfağı olacaktır. Mutfakta tüm tabak,çanak ve tencereleriniz olacak. Marketten istediğiniz her ürünü alıp pişirerek, uygun ve sağlıklı yemek yiyebilirsiniz. Bunun haricinde Manila’da, Pasha isminde 4 şubesi olan bir Türk restoranlar zinciri var. Burada dönerden musakkaya kadar çok sayıda Türk yemeği yiyebilirsiniz. Ben en çok deniz ürünleri yedim. Karides, kalamar ve yengeç gibi deniz ürünleri çok ucuz. Başka bir şey yemek istemeyeceksiniz.

Balut ( Embriyo halindeli ördek yumurtası )

Ülke de böcek (Akrep, örümcek veya karafatma) yenmiyor. En azından Manila’da görmedim. Farklı olarak yedikleri tavuk bacağı ve Balut ( Embriyo halindeli ördek yumurtası ) yiyorlar. Siz yemezsiniz olur biter 🙂

11 ) İngilizce seviyem giriş seviyesi. 2 Ay yeterli olur mu ?

Bu soruyu soran arkadaşa da söyledim. Eğer hiç gramer eğitiminiz yoksa veya çok az ise 2 ayda fazla bir gelişme kaydedemezsiniz. Mutlaka bir katma değer sağlarsınız ama İngilizce’yi anadiliniz gibi konuşmayı beklemeyin. Ben gitmeden önce çok fazla eğitim aldım. Pratik seviyem de idare ederdi. Ama tam anlamı ile insanları anlayıp, konuşmaya 5 ay sonra başladım. Çok sosyal bir insan olup, sürekli dışarıda dolaşıp, Türklerden uzak durursanız 6 ay sonunda istediğiniz seviyeye gelirsiniz. Filipinler de bir arkadaşımın söylediği söz ” Rüyalarını İngilizce görmeye başladığında İngilizce öğrendim diyebilirsin.” Emrah’ıma selam olsun.

Filipinler de Tatil

12 ) Yüksek Lisans ve Doktora yapmak istiyoruz. Filipinler’i tavsiye eder misiniz ?

Ben bir gezgin olarak Fiilipinler’i çok sevdim. Hatta yaşamak ile ilgili bir düşüncelerim var. Ama yüksek lisans ve doktora için bir araştırmam olmadı. Bunu okulla iletişime geçerek öğrenmek lazım. Üniversitelerin Amerikan üniversitesi olduğunu ve halkın %95 civarının İngilizce konuştuğunu düşünürsek iyi bir alternatif olur. Tabi ki maddi olarak çok uygun olacaktır. Kesinlikle tavsiye ederim. Soruyu soran çift arkadaşlara da ettim.

13 ) Filipinler’e ne zaman gitmek gerekli ? Hava şartları nasıl ?

Filipinler’e ne zaman gidilir ?

Ben şubat ayında gitmiştim. Mart-Mayıs arası yaz dönemi olduğundan 50-55 derece hava sıcaklıklarını gördüm. Klima olmayan ortamlarda durulmayacak kadar sıcak oluyor. Nem de çok yüksek olduğundan güzel bir terliyorsunuz. Diğer aylarda ise en soğuk denecek hava sıcaklığı 25-26 derecelerde oluyor. Yani 12 ay şort ile gezebilirsiniz. Ama kış denilen dönemde çok yağmur yağmakta. Kasım-Şubat arası ile tayfun dönemidir. Ülke de seller olmakta. Ama Manila körfezde kaldığından bu tayfunlardan çok etkilenmiyor.

14 ) İngilizce seviyem iyi. Ama konuşmakta zorluk çekiyorum. Pratik için ne önerirsiniz ?

Filipinler de İngilizce dil Eğitimi

İşte Filipinler tam size göre. Çünkü manevi ve maddi olarak çok rahatlık yaşayacaksınız. Kursa gitmenize gerek yok. Yerel halk ile iç içe olup, bol bol sohbet edip pratik yapabilirsiniz. Filipin halkı yabancılara karşı bir hayranlık duyar. Ayrıca çok rahat ve mutlu bir halktır. Yolda bile insanları çevirip sohbet edebilir veya bir cafe de oturup insanlara kahve ısmarlayarak kaynaşabilirsiniz.  Ayrıca cennet gibi olan adalarını da gezebilirsiniz. Çok ekonomik şekilde hedefinize ulaşan bir tatil sizleri bekliyor olacak.

15 ) Filipinler mi yoksa Malezya mı ? Bana Malezya dediler. 

Bu sorunuza cevap vermem için Malezya da dil eğitimi almış olmam gerekirdi. Bu yüzden bir kıyas yapamayacağım. Ama Kuala Lumpur’a gitmiş ve gezmiş bir gezgin olarak şunu belirtmek isterim ki, aksan sorunu yaşayabilirsiniz. Ayrıca Malezya halkı, Filipinliler kadar çok ingilizce konuşmuyor. Ben bu soruyu soran arkadaşa şu cevabı vermiştim. Manila da İngilizce öğrenmek İstanbul’da, Malezya’da İngilizce öğrenmek Trabzon’da Türkçe öğrenmeye benzer. Aksan farkı.

15 ) Filipinler’de konuşulan İngilizce Nasıl ? Aksan sorun olur mu ?

Yurt dışında Yabancı dil eğitimi

Filipinler eski bir Amerika sömürgesi. Amerika’nın ülkeyi Japon işgalinden kurtardığı için halkın büyük bir Amerika sevgisi vardır. Ülke de çok sayıda Amerikan şirketi de faaliyet göstermekte. Örneğin Amerikan bir Call Center arayan bir Amerikalı’nın telefonuna Filipinler de çalışan bir insan alo der. Bu  yüzden Filipinliler amerikan saatine göre yaşamaya çalışırlar. Yani gece sabaha kadar çalışırlar. Bu işlerde çalışmak içinde çocuk yaşta iyi bir İngilizce eğitimi alıyorlarmış. Çünkü ülke de asgari ücret çok düşük ve işsizlik çok fazla. Bu şirketlere girmek çok önemli. Küçük yaştan alınan eğitim sayesinde halk çok iyi derece Amerikan İngilizcesi konuşmakta. Yani aksan sorunu yaşamazsınız.

16 ) Filipinler’de sadece Manila’da mı İngilizce eğitimi alabilirim ?

Manila ülkenin en büyük şehri. 3 tane büyük şehrin birleşiminden oluşmakta. 20 milyon civarında insan bu şehirde yaşamakta. Bunun sebebi az önce söylediğim gibi iş imkanının fazla olması ve Amerikan şirketlerinin burada bulunması. Ülke’nin diğer önemli yerleri Cebu, Boracay ve Davao şehirleridir. Bu şehirler daha çok turizm ile geçinmekte. Bu yüzden Manila insan popülasyonu ve imkanlarıyla size daha fazla olanaklar sağlamaktadır. Kurs için Manila’yı, tatil ve gezmek için diğer şehirleri tercih edebilirsiniz. Ama unutmayın ki, en akıcı ve güzel İngilizce aksanı için doğru adres her zaman Manila olmalı.

17 )  Filipinler’de sadece kurs için mi gitmeli ? Okul okumak içinde gidilir mi ?

Yurt dışında Üniversite Okumak

Açıkçası ben bu ülkeyi çok geç keşfettim. Tabi bizim üniversite zamanlarımızda böyle bilgilere kolay erişim yoktu. Eğer öğrenmiş olsaydım, kesinlikle gelir burada üniversite okurdum. Hem çok güzel bir bölüm okuyabilir, hem İngilizce eğitimimi alır, hemde uluslararası diploma sahibi olabilirdim. Türkiye’den mezun olduğunuzda sadece ülke içinde bir işte çalışabilirsiniz. Çünkü diğer ülkeler sizin okulunuzu ve diplomanızı tanımaz. Örneğin; ben beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum. Amerika veya Avustralya’da öğretmenlik yapmak için başvuru yapsam, o ülke benden 2 yıl ” Master of Teaching” eğitimi ile diplomamı denklememi isteyecek. Yani o ülke de 2 yıl daha üniversiteye gitmem gerekecek. Ama Filipinler de üniversite bitirirseniz, Her ülke de çalışabilecek diploma sahibi olabilirsiniz. Zaten çoğu okul; Amerikan, Kore ve Japon okulları. Ayrıca gideceğiniz bölüm fiyat olarak çok uygun olacak. De la Salle da tanıştığım bir Sudan’lı bana Diş hekimliği okuduğunu ve yıllık 7000 Dolar ödediğini söylemişti. Türkiye ile kıyaslayın.

18 ) De la Salle Üniversitesi kurs için Okul diploması ve puan ortalaması istiyor mu ?

Siz okula dışarıdan yabancı dil eğitimi için gelen bir turistsiniz. Yani sizden herhangi bir diploma veya puan istemiyor. İlk okul mezunu bile olabilirsiniz. Zaten okul size öğrenci vizesi de çıkartmıyor. Sadece Turist vizeniz olması yeterli. Okul okumaya geldiyseniz o zaman prosedür farklı.

19 ) Filipinler de İngilizce Dil eğitimi Almaya karar verdim. Bana yardımcı olur musun? Ücretini öderim.

Filipinler Yeme İçme – Pasha Restoran

İlk başta bahsettiğim gibi ben bir gezginim. Yani kendim için Dünya turu yapıyorum. Tabi ki maddi zorluklar çekiyorum. Ama bu işi ticari olarak yapmak istemiyorum. Bu Blog sayfasını kurarken de amacım insanlara yardımcı olmaktı. İnsanlara cesaret verip, herkes gezmeli duygusunu kazandırmaktı. Bu yazıyı zaten sizlere yardımcı olmak için yazdım. Umarım işinize yarar. 300 e yakın insana özelden mesajlarına cevap vererek yardımcı olmaya çalıştım. 10 kişiye yakın insan Filipinler de dil kursuna gitti. Hala orada olanlar da var. Hala mesajlar ile yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama kimseden para talep etmedim. Sadece bu konu değil diğer gezi planlama konusunda da insanlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Bundan da mutlu oluyorum. Bir kaç kişi bana sen bize yönlendir insanları biz sana komisyon ödeyelim dediler. kendilerini red edince bana kötü şeyler söyleyip, küfür ettiler. İyi ki onları dinlememişim. Çünkü insanların paralarını alacaklar sonra kötü ben olacağım. Öyle paraya ihtiyacım yok. Siz sorun ben gene sabırla cevaplarım arkadaşlar.

20 ) Filipinler’e gitmeye karar verdim. Nasıl bir yol izleyeceğim ? Masraflarım tam olarak ne olur ?

Süreci size tek tek anlatacağım. Çok dikkatli okuyun lütfen.

Öncelikle gideceğiniz tarihi iyi belirlemeniz lazım. Yaz aylarının çok sıcak olduğunu, Kış denilen ayların ise çok yağmurlu olduğunu unutmayın. Hangi hava şartı size uyuyorsa o zaman gitmeyi planlayın.

Planımızı yaptık gideceğimiz tarihe karar verdik yapmamız gereken uygun uçak bileti almak. Bunun için 2-3 ay önceden bilet almaya özen gösterelim. Birde firmaların yaptığı kampanyaları takip edelim. Gidiş geliş 1400 Tl ye de bilet bulabilirsiniz, 2500 Tl ye de. Ama özellikle turizm için gidilen bir yer olduğundan yaz harici mevsimlerde daha uygun ve kampanyalı biletler bulabiliriz.

Filipinler de Tatil – One Hundred Islands

Filipinler 1 ay vize istemiyor. Ama biz 6 aylığına gidiyoruz. Yani Filipin polisi ülkeye girerken sizden dönüş yani ülkeden çıkış biletinizi soracak. Burada şöyle bir yol izliyoruz. Siz dönüş biletinizi ne zaman dönmek istiyorsanız o zamana alın. Fakat ya bir tur firmasından yada yapabiliyorsanız kendiniz, bir firmadan gidişinizden 15-20 gün sonrasına dönüşü olan bir uçuş rezervasyon yapın. Havalimanı girişinizde polise bu dönüş biletinizi gösterin. Onlar sistemden o biletin rezervasyon olduğunu göremezler. Ülkeye girdikten sonra siz yaptıysanız siz iptal edin, yada tur firması yaptıysa onlara mesaj atın onlar iptal etsin. Böylece asıl dönüş biletiniz olan 6 ay sonra geri dönebilirsiniz.

Ucuz Uçak bileti

Filipinler’e gitmeden önce olx.ph sitesinden ev kiralaması yapabilirsiniz. Yada gidip istediğiniz bir yer araştırıp bulana kadar, booking üzerinden bir yer ayarlayabilirsiniz.  Kalacak yerinizi gitmeden mutlaka ayarlayın. Böylece dışarıda kalmazsınız.

Manila’ya indiniz evinize veya otelinize veya Hostelinize yerleştiniz. Bu arada Hostel de güzel bir alternatif olacaktır. Hostel nedir ve Güvenlimidir yazım için BURAYA!… Sırada okula gidip detayları öğrenmek var. Kurslar her ayın ilk günü başlar ve 3  hafta sürer. 1 hafta tatil olur. o 1 haftalık tatilde bir sonra ki ayın kayıtları yapılır. Yani siz ayn 15 i gibi gitseniz, hem okul kaydınızı yaptırır, hem 6 aylık turist vizenizi alır, hemde konaklayacağınız güzel bir bulabilirsiniz.

Vizesiz Ülkeler

Okul kayıt yapmanız için en az 1 aylık turist vizeniz olmasını isteyecek. Bunun için önce İmmigration’a gidip vizenizi uzatmanız gerekli. Vizeyi ilk uzatma için 1 aylık 3000 peso. Uzatmak istenilen her ay için ekstra 500 peso. yani 6 aylık vize uzatmanın bedeli 5500 peso.  Güncel vize uzatma bilgileri ve adresleri için BURAYA!…

Vizeyi uzattıktan sonra okula gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz. Okula her ay yeniden kayıt yaptırmanız gerekecek. Yani 6 ay kalacağım diyerek toplu kayıt yaptırılmıyor.

Yurtdışında İngilizce Eğitimi

Hepsi bu kadar. Üstünüzde çok para taşımayın. Çok para götürmenize de gerek yok. Uluslararası bankalar ve bankamatikleri var. Bankamatiklerden günde 5000 peso çekim yapabiliyoruz. Komisyon olarak da 150-200 peso kesiyor. Ayrıca okul dahil her yerde kredi kartı geçerli.

Umarım bu bilgiler sizler için yereli olmuştur. Bu soruların haricinde sorunuz varsa, çekinmeden her soruyu sorabilirsiniz. cevaplamaktan memnun olurum. Yeter ki insanların para tuzaklarına düşmeyin ve katlanmayınız. Para kolay kazanılmıyor.

Soru ve görüşleriniz için mesaj atmayı unutmayın.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerimle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

Manila Resim Galerisi İçin BURAYA!…

İlginizi çekecek diğer yazılar

Tatilinizi Bedavaya Getirin !

Seyahatiniz için en iyi Telefon uygulamaları

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler?

Hostel Nedir?Hostelde Konaklama Güvenli mi?

Dünyanın En Ucuz Ülkeleri

Yurtdışı tatilimde Pasaportum Çalındı veya Kayboldu. Ne Yapmalıyım ?

 

Yorumlar (3 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , , , , , ,