Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım ? en çok korktuğumuz şeydir. Pasaportlarımız en çok saklamak içi önem verdiğimiz eşyamız olurlar. Bir çoğumuz böyle bir durumla karşılaştığımızda e yapacağımızı bilemeyiz. Seyahatimiz öncesinde ve böyle bir durumla karşılaşmanızda, ne yapmanız gerektiği ile ilgili öneriler vereceğim. Bu adımları izlerseniz, sorununuzu çözmüş olabilirsiniz.

Lets Gooo…

1.Pasaportunuzun Fotokopilerini Alın!

gezgindeli-kayıp-pasport

Pasaportunuzun ve diğer tüm önemli evraklarınızın ( Uçak bileti, Kredi kartı, Otel bilgileri gibi.) fotokopilerini, seyahatinize çıkmadan önce ayrı bir yerde muhafaza edin. Hatta işinizi daha sağlama almak adına, telefonunuz ile de resimlerini çekin. Böylece evraklarınızın bilgilerine ulaşabileceksiniz. Kayıp veya çalıntı ile ilgili başvurularınızı yaptığınızda, belgelerinizin tüm bilgilerine sahip olacaksınız.

2. En Yakın Polis Merkezine Gidin 

gezgindeli-polis

Pasaportunuzun çalındığını ve kaybolduğunu anladığınız anda, en yakın polis merkezine gitmeli ve tutanak tutturmalısınız. Bu belge bir sonraki adımımız olan, Türkiye Konsolosluğuna giderek, geçici pasaport veya seyahat belgesi almamızı sağlayacak.  Daha önce çekmiş olduğumuz fotokopiler yanınızdaysa burada polis merkezinde ibra ederek, Pasaport seri numarasını da tutanağa yazdırmalıyız. Bu tutanağı ne kadar hızlı bir şekilde bir polis merkezine gidip çıkarırsak o kadar önemli. Sebebi, inşallah olmaz ama, kötü niyetli birisinin pasaportunuzu kullanması durumunda sizin sorumluluğunuz kalmayacaktır. Türkiye’ye döndükten sonra da bu tutanak ile gerekli işlemleri yine hızlı bir şekilde takip etmelisiniz. Türkiye’ye geldim diye düşünüp pasaportun peşini bırakmayın.

3. Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na Başvuru

gezgindeli-konsolosluk

Seyahat ettiğiniz ülke de bulunan en yakın Türkiye Cumhuriyet’i Konsolosluğuna giderek, Polis merkezinden aldığınız tutanakla birlikte, kayıp veya çalıntı başvurunuzu yapmalısınız. Konsolosluk size geçici pasaport veya seyahat belgesi verecektir. Bu belge ile Türkiye’ye dönüş yapabileceksiniz. Eğer yurt dışında uzun bir süre bulunacaksanız veya yurt dışında yaşıyorsanız, bu süre içinde yeni pasaportunuzu konsolosluk size verecektir.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluk iletişim bilgileri için TIKLAYIN

İlginizi çekebilecek Yazılar ;

Yorumlar (10 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , ,