Sevgili dostlar,

Biliyorsunuz, yazılarımı yazarken neyi daha ucuza yapabilir veya nasıl daha pratik çözümler buluruzu anlatmaya çalışıyorum. Son zamanlarda bana ulaşan sorular çoğalınca, bende bu yazıyı yazma gereği duyum. Yazıda anlatacaklarım, İnternet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu çıkarttığım değerlendirmelerdir.

Çok sayıda arkadaş yurt dışında okul okumak ve bunun için nasıl vize alacağı veya nasıl yurt dışında yaşayabileceğine benzer sorular sormaya başladı. Bu anlatacaklarım tabii ki çok ekonomik çözümler değil ama belki bir kaçınızın işine yarar. Başlayalım mı?

Lets Gooo…

Aşağıda anlatacağım ülke detaylarında, bir mülk sahibi olarak da oturma izni alabileceğiniz veya bir şirket kurarak da bu vizeye sahip olabileceğiniz anlatılıyor. Bunun için 40 Bin Euro isteyen ülke de var, 500 Bin Euro isteyende. Ama bu oturma iznini alıp bu ülkelerde 3 veya 5 yıl arası değişen sürelerde kalırsanız, sonucunda o ülkenin vatandaşlığına da sahip olabiliyorsunuz.

Bir Avrupa birliği ülkesinde böyle bir yatırın yaptığınızda sadece o ülke de oturma izni almakla kalmıyor, Diğer Avrupa birliği ülkelerinde de serbest dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz. Yani artık Vize diye bir sorununuz kalmıyor.

İşte o ülkeler;

Öncelikle Avrupa Birliği ülkelerinden başlayalım. Avrupa birliği bu uygulamayı, oluşan ekonomik krizlerine bir çözüm olarak yapmaya başladı. 

YUNANİSTAN

yunanistan-gezgindeli

Yunan hükumeti ülkelerine 250 Bin Euro‘luk bir yatırım yapmanız halinde size 5 Yıllık bir oturma izni ve Avrupa birliğinde serbest dolaşım hakkı veriyor olacak. Bu 5 yılın sonunda Yunanistan vatandaşlığı da alabiliyor olacaksınız. Fakat dikkat edilmesi gereken husus, bu vize ile çalışma iznine sahip olamıyorsunuz. Bunun için ayrı bir başvuru yapmanız gerekecek.

ALMANYA

almanya-gezgindeli

Benim Avrupa ülkeleri içerisinde en sosyal devlet olması sebebiyle sevdiğim ülkedir. Gerçi son zamanlarda fazlasıyla ekonomik kriz içerisine girse de, Almanya her zaman Avrupa’nın en güçlü ülkesi olmaya devam edecektir. 250 Bin Euro luk bir şirket kurarak, Alman vatandaşlarına iş imkanı vermeniz halinde oturma izniniz ve 5 yılın sonunda vatandaşlığınızı cebinizde bilin.

PORTEKİZ

portekiz-gezgindeli

Portekiz Avrupa ülkeleri içerisinde en rahat ülkelerden bir tanesi. Komşusu İspanya ekonomik krizle boğuşurken, Portekiz de böyle bir soru bulunmuyor. Tabi bu rahatlıktan dolayı Portekiz hükumeti 500 Bin Euro değerinde gayrimenkul alımına oturma izni veriyor.

İSPANYA

ispanya-gezgindeli

 

Ekonomik kriz ile uğraşan İspanya bu uygulamaya biraz daha yumuşak davranıyor. 160 Bin Euro yatırım yapan yabancıya oturma izni veriyor. Bu izin yine diğer ülkeler gibi sizin Avrupa birliği ülkelerinde serbest dolaşım hakkı da sağlıyor. 5 yılın sonunda vatandaşlığınıza da sahip oluyorsunuz.

LETONYA

letonya-gezgindeli

Letonya da oturma izni için iki farklı seçeneğiniz var. Alacağınız konutu kırsaldan alıyorsanız 71.500 Euro, şehir merkezinden alıyorsanız 143 Bin Euro‘luk bir yatırım yapmanız isteniyor.

MAKEDONYA

makedonya-gezgindeli

Makedonya da yatırımcı ve iş adamı olarak ikiye ayırmış. 40 Bin Euro değerinde konut alan oturma iznine sahip olurken, 400 Bin Euro değerinde bir şirket kuran iş adamına direk vatandaşlık veriyor.

Avrupa birliği dışında kalan ülkeler ise;

UKRAYNA

kiev-gezgindeli

Ukrayna’da vizesiz giriş ve sınırsız oturum izni için gereken yatırım, ülkede açacağınız şirket hesabında 100 bin dolar olması.

ABD

abd-gezgindeli

1 milyon dolar sermayeli şirket açan veya hükumetin belirlediği bölgelere 500 bin dolar civarında yatırım yapanlara süresiz oturum hakkı. 5 yıldan sonra da vatandaşlığa geçme hakkı veriyor.

KANADA

kanada-gezgindeli

400 bin dolar yatırım yapıp 800 bin dolar da bankada parası olanlara oturum sonrasında vatandaşlık hakkı veriyor.

Edindiğim bilgiler bu şekilde. Sorularınız olması veya sizinde bildiğiniz bilgilerinizi lütfen yorum kısmınıza yazınız. Böylece bir kaç kişiye faydamız dokunsun.

Mesela sorulardan birisi şu olacaktır. ” Ben Türkiye’de çalışıyor veya yaşıyorum. Yine de bu yatırımı yaparsam, serbest dolaşım hakkı veya vatandaşlık kazanabilir miyim?” Benim aklıma gelen ilk soru bu oldu. Bunu sorduğum bir yetkili bana, 6 ayda bir o ülkeye giriş-çıkış yapmam durumunda bu hakkımın olabileceğini, fakat ülkeye göre farlılık gösterebileceğini söyledi.

Faydası olabileceğini düşündüğüm diğer tavsiye yazılarım;

Pasaportum Çalındı veya Kayboldu, Ne Yapmalıyım?

Vize İstemeyen Ülkeler…

Pasaport ve Vize İşlemler Nelerdir?

En Uyguna Yurt Dışında Nerede Yabancı Dil Öğrenebilirim?

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , ,