Gezginlerin, yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin, balayını Avrupa da yapmak isteyenlerin en büyük korkusudur, Yabancı Dil. Korkmayın !Sizin bildiğiniz dilde gittiğiniz ülke vatanları için yabancı dil. Onlar senin dilini, sen geleceksin diye öğreniyorlar mı ? Tabi ki hayır. Tabi ki İngilizce evrensel bir dil ve çoğu ülkede yaygın bir kullanımı var. Fakat bu tam olarak uygulanan bir konu değil. Fransa , İspanya veya İtalya gibi milliyetçi ülkeler sadece kendi dillerini konuşurlar. Hatta İngilizce bilseler bile kendi dillerini konuşurlar. Ben İspanya seyahatimde, katalonya bölgesine gittiğimde, insanların sadece Katalanca konuşup, İspanyolca konuşmadığına tanık oldum. Şimdi İspanyolca bilsen ama Barselona da  katalonya bölgesine gitmek için katalancada mı öğreneceksin ? Tabi ki hayır.

Peki ne yapacağız ? Hiç bir şey yapmayacağız. Yabancı dil bilip bilmediğinizi düşünmeden, özgürce çıkıp istediğimiz ülkeye gidip gezeceğiz. Elbette yabancı dil bilen insanlara göre biraz tedirgin olmanız normal. Ama emin olun sorun yaşamayacaksınız. Ben ilk seyahatlerimi yaptığımda yalnız YES ve NO kelimelerini biliyordum. Bu iki kelime bana 4 Avrupa ilkesi gezdirdi 🙂

Öncelikli olarak gideceğimiz ülkeye gitmeden önce çok iyi bir araştırma yapmalıyız. Gezilecek yerleri, yemek yiyeceğimiz yerler ve bunun gibi genel bilgileri sahip olmalıyız. Birde güzel bir şehir haritası. Bu haritayı gitmeden de edinebilirsiniz yada havaalanına indiğinizde, information a giderek ücretsiz olarak temin edebilirsiniz. Haritanın üzerinde gezilecek yerler ve diğer detaylar çok net bir şekilde belirtilmiştir. Birde GPS kullanımı olan bir Navigasyonunuz yada telefon uygulamanız varsa tamamdır. Sokak ve cadde isimlerini, hatta gezilecek yerin adını direk navigasyonunuza girin ve gezmeye başlayın. Kimseye bir şey sormanıza gerek yok.

Her zaman söylediğim gibi tatilinizin rahat ve keyifli yapabilmeniz, hatta uyguna getirmenizin ilk yolu, iyi bir Planlamadır. Gideceğiniz şehirler ilgili detaylı bilgilere ve püf noktalarına ilgili sayfalardan sitemden ulaşabilirsiniz. Ulaşamadığınız ve sormak istediğiniz bir sorunuz olursa lütfen çekinmeyin.

Deli size yolu gösterir , Yolda nasıl yürüyeceğiniz size kalmış 🙂

Yorumlar (1 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?