Viyana; Sanat, tarih , Opera, Schnitzel ve Mozart demektir. Viyana’da gezilecek yerler; Şehir, sessiz ve sakin olmasına rağmen, size zamanınızı dolu dolu geçirme imkanı da sunuyor.  Özellikle bir Sanat severseniz, doğru adrestesiniz. Daha yakından tanımaya başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Öncelikle Havalimanından şehre nasıl ulaşacağız  ? Çoğu Avrupa şehrinde Havalimanından şehre ulaşım için otobüs veya banliyö tren kullanmayı tercih ederim. Fakat bu Viyana için geçerli değil. Nedeni, Havalimanının şehre uzak olması. Bu yüzden benim tavsiyen hızlı tren ” CAT ” kullanmanız. Her 15 dakikada bir tren şehre hareket ediyor ve 15 dakika gibi bir sürede şehre ulaşıyor. Tek yon 11 Euro , Gidiş-Dönüş 18 Euro. Dönüş gününüz kesinse, Gidiş-Dönüş almanızı öneririm. Şehir merkezi ve şehir içi metro ağını en iyi kullanacağınız durak ” Wien Mitte “.

“CAT” dışında “SBAHN ” banliyö treni ucuz ama 1 saatte şehir merkezine ulaşıyor. Bu yüzden ben tavsiye etmiyorum. Ama tabi ki tercih sizin.

viyana-gezilecek-yerler-metro

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi, viyanada gezilecek yerler içinde şehir kartı ” Viyana Card ” mevcut. Tüm toplu taşımalarda geçerli. Viyana temiz ve yaygın bir metro ağı ile örülü. Bu yüzden metrodan başka bir toplu taşıma kullanmanıza gerek olmayacak. 6 Adet hattan oluşan metro ağının en önemli olanları U1 ( Kırımızı renkli ) ve U4 ( Yeşil renkli ). Şehrin merkezi ve aslında en çok zaman geçireceğiniz ana merkezin istasyonların isimleri ; Stephanplatz ( Kırmızı ve Turuncu hatlar geçmekte ) ve Karlplatz ( Yeşil ve Mor Hatlar geçmekte ) Metro ile istediğiniz durağa ulaştınız ama gideceğiniz yere hala mesafe varsa, bu ara noktalar için Tramvay mevcut. Viyana Card geçerli. Ayrıca Viyana Card size müze ve bir çok mekanda indirimlerde sağlamakta.

Viyana Card Ücreti : Tek kullanım : 2,80 Euro , 24 saat : 7 Euro , 48 saat : 12 Euro , 72 saat : 15,40 Euro. Kalacağınız süreye göre bir tercih yapabilirsiniz. Ben tek kullanımlık bilet tavsiye etmiyorum. Yürüyerek her yere ulaşamayabilirsiniz. Şehre uzak noktalarda görülmesi gereken yerler var. Havalimanından ve Tourist İnfo merkezlerinden biletinizi alabilirsiniz. Tavsiyem Havalimanından almanız.

Viyana’da gezilecek yerleri kısa kısa başlıklarla inceleyelim ;

St. Stephen Katedrali

viyanada-gezilecek-yerler-St.Stephen-Katedrali

Viyana’ya gittiğinizde bu katedrali görmeden geri gelme şansınız neredeyse yok denilecek kadar azdır. Şehir aslında bu katedralin çevresine kurulu bile diyebilirim. Bununla birlikte, gece-gündüz şehir bu merkezde hareket etmekte. Yani viyana’ya gittim demek için bu noktaya gelmelisiniz.

Katedral eski iki katedral birleşmesi sonucu yapılmış,devasa bir yapı. Ben artık kilise ve katedral görmekten sıkıldığım için çok fazla gezmiyorum. Bir zaman sonra sende sıkılacaksın. Kilisi’ye giriş ücretsiz. En azından beleş diyerek şöyle bir kafanı sok 🙂 Ama yok ben viyana’yı kuş bakışı izlemek istiyorum diyorsanız, kilisenin terası size şahane bir görsel ziyaret sunacaktır. Aynı zamanda ” Museums Quartier ” da gezebilirsiniz. Giriş 15 Euro.

Schönburnn Sarayı 

viyana-gezilecek-yerler-schönburnn-sarayı

İşte benim Viyana’da gezilecek yerler listem içinde en çok sevdiğim yer. Tam bir gününüzü sıkılmadan rahatlıkla geçirebilirsiniz. Sarayı gezebilir, sarayın bahçelerinde kaybolabilir, çimenlerin üzerine uzanıp uyuyabilir, yanınızda getirdiğiniz yemekleriniz ile piknik bile yapabilirsiniz 🙂 Ayrıca sarayın hemen yanında büyük bir hayvanat bahçesi de mevcut.

Saray 40 odadan oluşmakta. Odaların tamamını ” Grand Tur “ile gezebilirsiniz. O kadar zaman ayırmak istemiyorum diyorsanız ” Imperial Tur ” ile de 28 odalık kısa turu tercih edebilirsiniz. Ben gerçek bir saray görmek istiyorum diyorsanız, bu sarayı gezmenizi öneririm. En önemli görülmesi gereken odaları ise, ” Maria Therasa ” nın odası ve kocasının ölümünü üzerine yaptırdığı ” Yas odası ” dır. Bu oda simsiyah mermerler ile döşenmiştir.

Ulaşım ve Tur fiyat bilgileri için TIKLAYINIZ

Beldevere Sarayı

viyana-gezilecek-yerler-beldevere-sarayı

Viyana’da gezilecek yerler de sırada ki Beldevere Sarayı, ortasında uzun bir bahçe ile birbirine bağlanmış iki ayrı saraydan oluşmakta. Dış görsel olarak size görsel ziyafet sunarken, içeride sergilenen müze ” görmesem bir şey kaybetmem ” tarzında. Ben gezdim ama sonrasında ” zaman kaybı ” yorumu yaptım. Karar tabi ki sizin.

Ulaşım için Stadpark Metro durağında inip, kısa mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Wiener Staatsoper

viyana-gezilecek-yerler-opera

Viyana gezilecek yerler de size son olarak, Viyana devlet opera binasını anlayacağım. Operanın başkenti Viyana olunca, tabi ki bu zevki yaşamak şarttı. Tabi bu zevki yaşamının farklı yöntemleri var. İsterseniz üstteki resimde de görüldüğü gibi ön koltuklarda oturarak yada biraz daha paraya kıyarak localarda oturarak bu zevki yaşayabilirsiniz. Yada benim yaptığım gibi ayakta durmak için ayrılan bölümde operayı ayakta izleyebilirsiniz. Ayakta izlemenin ücreti 4 Euro ( 2014 fiyatı )

Viyana-gezilecek-yerler-opera-biletviyana-gezilecek-yerler-opera

Fiyat ve gösteri detayları için operanın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Viyana’da gezilecek diğer yerler 

Hofburg Sarayı

Albertina Müzesi

Mozart’ın Evi

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Viyana ile ilgili diğer yazılarım

  1. Viyana’da ne yenir?
  2. Viyana Medya Galeri

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (7 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,