Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri, En çok ziyaret edilen kayak merkezleri, En popüler kayak merkezleri, Uygun fiyatlı kayak merkezleri

Ülkemizde kar tatili denildiğinde belli başlı kayak merkezleri akla gelir. Özellikle Sömestr tatili zamanlarında bu kayak merkezleri aşırı pahalı olabiliyor. Fakat son zamanlarda yeni açılan ve uygun fiyat alternatifleri olan kayak merkezlerimizde var. Bu yazımda sizlere Türkiye’nin En İyi Kayak Merkezleri, En çok ziyaret edilen kayak merkezleri, En popüler kayak merkezleri ve uygun fiyatlı kayak merkezlerini derlemeye çalıştım. Başlayalım mı?

Lets Gooo…

BURSA – ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ

Uludağ kayak merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Kayak tatili denildiğinde akla gelen ilk yerdir. İstanbul’dan ulaşımının kolay olması ve otel seçeneklerinin bolluğu sebebiyle en popüler kayak merkezimiz Uludağ Kayak Merkezidir.. Açıkçası benim için popülerliğini kaybetti. Çünkü otel fiyatlarının aşırı pahalanması ve hafta sonu gelen günübirlikçilerin fazlalığı, pistlerin aşırı kalabalık olmasına sebep olmakta. 2. Zone bölgesi nispeten daha sakin olsa da, pistlerinin daha zorlu olması acemi kayakçılar için zorluk teşkil etmekte. Ama benim için en iyi pist olan Maden pisti burada.

Uludağ Pist Haritası

Uludağ Pist Haritası

Uludağ Kayak Merkezinde; Alp usulü, Snowbord, Cross Country ve Heli Skiing stillerinde kayak yapılabilecek 11 pist bulunmaktadır. 13 lift,  7 adet telesiyej, 6 adet teleski, 7 adet T bar bulunmaktadır. En uzun pist 2000 metre ve en uzun telesiyej 1700 metre uzunluğunadır. Ayrıca oteller ve pistler 1. Zone ve 2. Zone olarak ayrılmıştır.

BOLU – KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu da bulunan Kartalkaya Kayak merkezi Özellikle İstanbul ve Ankara gibi iki büyük şehrin arasında kalması ve Uludağ‘a göre nispeten daha az popüler olması sebebiyle, benim daha çok tercih ettiğim bir merkez. Ayrıca Uludağ‘a göre kış aylarında daha fazla kar yapmakta. Uludağ kayak merkezine erken rezervasyon yaptırıp, büyük paralar ödeyerek gelen bir çok kişi kar yetersizliği sebebiyle kayak yapamadan veya tüm pistleri kullanamadan geri dönmüşlüğü vardır. Fakat bunu Kartalkaya da yaşamanız neredeyse imkansızdır. Kartalkaya’nın tek dezavantajı pistlerin olduğu yerdeki otel seçeneğinin azlığıdır. Ama merkezden aşağıda çok sayıda otel ve pansiyon seçenekleri de size uygun konaklama alternatifi sunmaktadır.

Kartalkaya Pist Haritası

Kartalkaya Pist Haritası

Kartalkaya Kayak Merkezinde Alp disiplini, Tur Kayağı ve Kayaklı Koşu için de uygundur. Kayak merkezinde Kartal Otele ait 6 adet teleski, 2 adet telesiyej ve 3 adet baby lift bulunmaktadır. Dorukkaya otele ait ise 8 adet teleski ve Profesyonel Snowbordcular için 3 adet box, 3 adet handrail, 3 ana rampa ve 1 adet corner bulunmaktadır.

ERZURUM – PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Uzun bir kar dönemi yaşayan Erzurum, şehirde yapılan Dünya Üniversiteler kış olimpiyatları sayesinde yeni pistleriyle birlikte daha da popüler bir merkez oldu. Ayrıca şehir merkezine yakınlığı sebebiyle çok alternatif ve uygun konaklama yapma şansına da sahipsiniz. Şehir merkezinden taksi ile pistlere ulaşmak için ödeyeceğiniz tutar sadece 20-25 TL. Kasım ayıdan Mayıs ayına kadar pistlerde kayak yapma imkanınız bulunmakta. Ayrıca belediye otobüsleri de merkeze gelmeniz mümkün.

Palandöken Pist Haritası

Palandöken Pist Haritası

Palandöken Kayak Merkezinde 5 adet Telesiyej, 1 adet teleski, 2 adet baby lift ve 1 adet Gondol lift bulunmaktadır. Toplam 28 km toplam pist uzunluğu olan kayak merkezinin en uzun pisti kesintisiz 12 km uzunluğundadır.

KASTAMONU – ILGAZ KAYAK MERKEZİ

Ilgaz Kayak Merkezi

Ilgaz Kayak Merkezi

2.850 Metre yükseklikte bulunan kayak merkezi, Ilgaz sıradağlarında ve Ilgaz milli parkının içinde keyifli zaman geçirme imkanı sunmakta. İstanbul’a 460 km ve Ankara’ya 210 km uzaklıkta olan kayak merkezi, yaz aylarının da vazgeçilmez doğa gezi noktalarından.

Ilgaz Pist Haritasi

Ilgaz Pist Haritası

Ilgaz Kayak Merkezine toplam 2 adet pist bulunmaktadır. Pistlerden bir tanesinde gece kayağı da yapılabilmektedir. 1 tane çift kademeli Telesiyej ve 1 adet Teleski bulunmaktadır.

KAYSERİ – ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes dağı sönmüş bir Volkan dağıdır. Coğrafi konumu sebebiyle, kış aylarında kar kalınlığı 2 metreyi bulmakta ve kar uzun süre dağda kalmaktadır. Türkiye’nin 5. en yüksek dağı olan Erciyes, Kayseri şehrinin de popüler olmasıyla, dünyanın her tarafından da çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Erciyes Pist Haritası

Erciyes Pist Haritası

Erciyes Kayak Merkezinde en uzun pist uzunluğu 3.5 km’dir. Tüm pistlerin oplam uzunluğu ise 12 km’dir. 8 adet mekanik lift, 2 tane Telesiyej, 3 adet Teleski ve 3 adet Baby lift bulunmaktadır. 1600 metre uzunluğunda olan Telesiyej profesyonel kayakçıların kullanımı içindir.

SAMSUN – LADİK AKDAĞ KAYAK MERKEZİ

Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi

2010 yılında yapımı tamamlanarak faaliyete açılan Akdağ Kayak Merkezi, 2000 metre yüksekliğinde olan dağ da 1500 metre telesiyej bulunmakta. Şehre yakınlığı sebebiyle günübirlik ziyaretçilerin fazla olduğu Akdağ Kayak Merkezi her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

GÜMÜŞHANE – ZİGANA KAYAK MERKEZİ

Zigana Kayak Merkezi

Zigana Kayak Merkezi

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Zigana Kayak Merkezi, dağın 1900 ve 2500 metre arasında yapılmaktadır. Sezon Aralık-Nisan ayları arasında olup, sezonda kar kalınlığı 100-150 cm arasında olmakta. Kayak merkezinde 800m ve 1500m uzunluğunda iki tane pist bulunmaktadır.  Kayak merkezine ulaşım için Trabzon Havaalanı kullanılabilir. ( 60 Km ) Ayrıca bölge de bulunan Limni Gölü, Karaca Mağarası, Tomora Şelalesi, Santana Harabeleri ve İmera Manastırı görülmesi gereken yerlerdendir.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer yazılar

  1. Gaziantep de Bir Hafta Sonu
  2. Prag Gezilecek Yerler
  3. Paris gezilecek yerler
  4. Safranbolu Gezilecek Yerler

Öneri yazılarım

  1. Hostel nedir? Hostelde konaklamak güvenli mi? Temiz mi ?
  2. Avrupanın en ucuz havayolu firmaları
  3. Hava yolu firmalarına hakkınızı yedirmeyin
  4. Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

Yorumlar (1 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,