Singapur, Güney Doğu Asya’da bulunan küçük bir ülke. Ülke tarihi çok eski olmasada, ekonomisi dünya sıralamasında. 1965 yılında Malezya‘dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden bu küçük ülke, kısa zamanda, bugün Malezya’yı yönetecek durumda. Bu güce ulaşmasında İngilizler’in rolü çok büyük. Küçük bir balıkçı kasabasıyken, dünyanın sayılı ekonomilerinden biri olmak o kadar olmasa gerek. Singapur Limanı, dünya üzerinde 600 limana sevkiyat yapmakta. Tabi bu güç Singapur vatandaşları içinde bir ayrıcalık sağlamakta. Singapur Pasaportuna sahipseniz, dünyanın en geçerli 1. Sıradaki insanlarından biri olursunuz.

Peki Singapur’da gezilecek yerler nerelerdir? Anlatmaya başlayalım mı?

Lets Gooo…

Başlamadan önce Singapur’da mutlaka görmeniz ve yapmanız gerekenleri buraya bir not düşeyim. Detayları aşağıda uzun uzun anlatacağım.

Öncelikle ilk planda belirteyim ki, Singapur çok pahalı bir ülke. Hatta Asya’nın en pahalı ülkesi diyebilirim. Otel hatta Hostel fiyatları bile çok yüksek. Bunun sebebi ülkenin alım gücünün ve ekonomisinin çok yüksek olması. Zenginlik böyle birşey a dostlar. Bize yabancı yani 🙁

Singapur’da gece Safari‘si yapmadan (hatta fırsatınız varsa gündüz de yapın), Marina Bay’da bulunan ” The Shoppes at Marina Bay Sands” alışveriş merkezinin içinde gondol ile gezmeden, Hotel Marina Bay Sands üst katta bulunan havuzunda resim çektirmeden ve Merlion Park da Singapur Aslan’ı heykeliyle selfi yapmadan geri gelmeyin 🙂

” Singapur hükumeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor. Başka vizesiz gezebileceğimiz ülkelerin listesi için BURAYA!.

Singapur tam bir yasaklar şehri diyebilirim. Bu yasakları ülkede karmaşa, pis ve kötü bir durum olmasın diye koymuşlar. Açıkcası ben çok yadırgamadım. Hatta sevdim 🙂

Singapur‘da sakız çiğnemek yasak. Yerlere çöp atmak yasak. Toplu taşıma araçlarında yemek yemek yasak. Yaya geçidi dışında bir yerden karşıdan karşıya geçmek yasak. Umuma açık yerlerde ( Havaalanı, belediye binası gibi ) alkollü olmak yasak.

Chinatown bölgesinde bulunan Foodstreet de yerel yemekleri tadabilirsiniz. Hatta burada bulunan Hosteller güzel bir alternatif. Ben bu sokakta ki bir Hosteller kalmıştım.

Peki bu Hostel nedir? Güvenli mi? Cevabı BURADA!.

Singapur Gezilecek Yerler

MARİNA BAY

Marina bay denilen bölge, Singapur’un kalbinin attığı yer diyebiliriz. Olimpiyat köyü, Marina Bay Sands oteli, Merlion Heykeli, Singapure Flyer, Gardens bay the bay, Süper Trees, Esplanade Tiyatrosu ve The Shopping at Marina bay Sands alışveriş merkezi bu bölge de buluyor.

Marina Bay

Hem gece hem de gündüz saatlerinde kalabalık olan bu bölgeye, metro ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yüksek binaların içinde bulunduğu ve dünyanın büyük firmalarının yer aldığı bu muhteşem tabloda çok sayıda selfiniz olacak 🙂

Marina bay içinde bulunan bu yapıları da kısaca tanıyalım.

Merlion Aslan Heykeli

Singapur denildiğinde bu Aslan heykeli ilk akla gelen figür. En turistik noktası olan Merlion heykelinin etrafı her saat kalabalık. Aslan heykelinin bu kadar meşhur olmasının sebebi ise; 14. Yüzyılda bu kasabaya gelen Malezya prens Sang Nila Utama kıyıda dolaşırken heybetli bir aslan görmüş. Prens Aslan’ın heybetinden ve gücünden etkilenerek, Malay dilinde Aslan anlamına gelen ” Singa ” , şehir anlamına gelen ” Pura ” olarak şehir anılmaya başlamış. Yani ” Aslan Şehri ” İngilizlerin şehri ele geçirmesiyle ” Singa Pura ” İngilizce ifadeyle ” Singapure ” olur.

Merlion Aslan Heykeli

Yine bir dip not. Bir Singapurludan öğrendiğime göre, Singapur’da hiç Aslan görülmemiş. Aslında prensin gördüğü beyaz Asya kaplanıymış. Buna rağmen ülkenin ismi Aslan şehir olarak kalmış 🙂

Merlion heykelinin olduğu nokta selfi severler için çok güzel bir noktadır. Çevredeki bütün yapıları da arkanıza alarak, bolca selfi çekebilirsiniz.

Marina Bay Sands Hotel

Tepesinde ki büyük yüzme havuzu ve büyük casinosu ile meşhur oteldir. Singapur denildiğinde en az Merlion heykeli kadar meşhurdur. Otelin havuzu müşterileri dışında kullanım yok. Otelde konaklama fiyatları 400 dolardan başlamakta.

Marina Bay Sands Hotel

Ama günübirlik turistlerin resim çektirmesi için bir alan yaratılmış. Bu alana otelin yan tarafından ayrı bir kapı ile çıkılmakta. Tabi havuza bakmak ve yukarıdan resim çekmek için, 23 doları gözden çıkartmanız gerekli. Ben çıkıp resim çektim. Karar sizin.

Marina Bay Sands Otel Havuzu

Singapur Flyer

Dünya’nın bir çok büyük şehrinde, London Eye veya Paris Eyfel kulesi şekilde yapılar yapılıyor. Bu da onlardan birisi. Tabii güzel bir Singapur manzarası için binmenizi tavsiye ederim.

Singapure Flyer

Çok güzel bir manzara yaşamak istiyorsanız, gece binmenizi tavsiye ederim. Gece ışıl olan şehri seyretmek daha keyifli olacaktır. Vereceğiniz parayla en iyisini yaşamak sizin hakkınız. Çünkü 33 Singapur Doları gibi oldukça yüksek bir fiyatı var.

Gardens Bay The Bay

Singapur’u yönetenler, Singapur’u Asya’nın en yeşil şehri yapmak gibi hedef koymuşlar. Tabi bunu da gerçekleştirmişler. ” Şehir içinde bahçeler ” yerine ” Bahçeler içinde şehir ” fikrini hayata geçirmiş bir ülkedir.

Gardens Bay The Bay

Yemyeşil bahçelerin içinde yer alan Supertrees’in üzerinde huni şeklinde ki tepe kısımları, yağmur sularını toplayan bir teknolojiye sahiptir. Toplanan sular ile bahçeler sulanıyor ve bahçenin kapalı alanlarının soğutulması için üretilen enerji sağlanıyor. Harika değil mi ? :O

Singapure Zoo

Dünya’nın en doğal hayvanat bahçelerinden bir tanesi olan Singapur hayvanat bahçesinde, gündüz gezdiğiniz yerleri gece de gezerek meşhur ” Singapure Night Safari ” yapabilirsiniz. Her iki deneyimi de yaşayan bir insan olarak, kesinlikle gece Safari’si yapmanızı öneriyorum. Vereceğiniz paraya değecek.

Singapur Night Safari

Gece safari yaparken gezi treni ile gezme şansınız varken, yürüyerek de  içeride gezme şansınız var. Ben trene binmedim ve yürüdüm. Hayvanlar ile Yanyana gelip, onları yakından görmenin keyfi muhteşemdi. Korkmanıza gerek yok. Bir hayvan bakıcısına ” nasıl bu kadar güvenli olduğunu ” sordum. ” Hayvanları sürekli beslediklerini, bu yüzden de saldırgan olmadıklarını ” söyledi.

Singapure Zoo

Singapure Zoo gündüz giriş yetişkin 33 singapur doları, çocuk 22 singapur dolarıdır.

Gece Safari‘si ise yetişkin 45 Singapur doları, çocuk 30 Singapur dolarıdır.

Ulaşım biraz zor olsa da imkansız değil. Kırmızı metro hattı üzerindeki 138, 926 ve 927 numaralı otobüsler ile direk ulaşabilirsiniz.

ChinaTown

Dünya da bir çok ülkede olduğu gibi Singapur’un da Çin mahallesi var. Şehrin merkezinde konumlanmış olan Chinatown çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamakta.

China Town Food Street

Chinatown içerisinde çok sayıda mağaza, cafe ve restorant bulunmakta. Çok farklı lezzetleri test edebileceğiniz ” Chinatown Foodstreet ” kesinlikle görmeniz gereken yerlerden.

Singapur Hostel

Chinatown Foodstreet içerisinde yer alan Hosteller de uygun konaklama için imkan sunuyor. Singapur pahalı bir ülke olmasından dolayı otellerde pahalı.

Sentosa Adası

Sentosa Adası

Singapur gezilecek yerler için sırada çok sayıda eğlence parkını ve mekanı içinde  bulunduran Sentosa Adası  var. Şehrin güneyinde bulunan bu nokta tam bir turist avlama noktası 🙂 Ülkeye gelen turistleri tur firmaları bu adaya getiriyor ve para harcamalarını sağlıyorlar.

Sentosa island Singapore

Sentosa Ada’sının içinde ; Universal stüdyoları, Madam Tussauds balmumu müzesi, Tiger Sky Tower adında seyir kulesi, Megazip Adventure Park, Wavw House sörf havuzu, iFly Singapore uçuş similatörü ve yaz aylarında denize girmeniz için Siloso Beach bulunmakta.

Buddha Tooth Relic Temple and Museum

Buddha Tooth

Chinatown bölgesinde bulunan bu tapınak, Singapur’un en ilgili çekici noktalarından bir tanesi. Eğer şansınız varsa ve ibadet Zaman’ına denk gelirseniz, unutamayacağınız bir anıya daha sahip olacaksınız.

Buddha Tooth İbadet

Tapınağa giriş ücretsiz. Üstelik içeride resim ve video çekmek serbest. Hatta dışarıda yağmur varsa veya yorulduysanız, içeride oturup dinlenebilirsiniz. Hep tecrübeler işte hep 🙂

Asya Medeniyetleri Müzesi

Singapur; Asya Kültür ve Uygarlıklarını hissedebileceğiniz eserlerin sergilendiği, Asya Medeniyetleri Müzesi (Asia Civilization Museum) bir yapıyı da barındırıyor.

Asya Medeniyetleri Müzesi

İçerisinde Asya tarihine ve bu küçük ülkenin kısa tarihine tanıklık edebileceğiniz çok sayıda miras bulunmakta. Eğer zamanınız fazlaysa veya zaman artmışsa, listenize ekleyebilirsiniz.

Singapur da Alış-veriş nereden yapılır ?

Singapur’a gelirken eminim bir çok arkadaşınızdan siparişler almışsınızdır 🙂 Peki bu hediyeleri en uygun nereden bulabilirsiniz ?

Singapur Alışveriş

Chinatown etrafında sayısız sayıda çarşı ve semt pazarları var. Çok uygun fiyatlara magnetler, yelpazeler, oyuncaklar gibi bir çok hediyeyi bulabilirsiniz. Üstelik 10 lu veya 20 li paketler halinde satılan anahtarlıklar çok uygun fiyata alınan iyi bir hediye olacaktır.

Orchard Road

Orchard Road

Türkiye de Bağdat caddesi neyse, Orchard Road da o. Yani Singapur sosyetesi bu cadde de alışveriş yapıyor. Dünyaca ünlü markaların yer aldığı cadde tam 2 km.

Orchard Road AVM

Cadde üzerinde 22 adet AVM buluyor. Bunların en ünlüsü ” ION Orchard “. Cadde üzerinde Pizza hut ve Mc Donald’s var.

Caddeye ulaşım için ; Orchard, Somerset ve City Hall Metro duraklarıyla ulaşabilirsiniz.

Gece Hayatı

Clark Quay

Singapur Gece Hayatı için gitmeniz gereken yer  Clarke Quay. Nehir kenarına konumlanmış bu bölge de sayısız restoran ve cafe de yemek yiyebilirsiniz. Gece ilerleyen saatlerde hareket artmakta. Açık ve kapalı mekanlarda eğlenebileceğiniz çok sayıda mekan var.

Singapur Medya Galeri

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer yazılar

Redlight Caddesi Nedir? Nerede? Ne yapılır? Ne yapılmaz? Amsterdam gezilecek yerler
Prag Gezilecek Yerler
Paris gezilecek yerler
Siem-Reap gezilecek yerler

Öneri yazılarım

Hostel nedir? Hostelde konaklamak güvenli mi? Temiz mi ?
Avrupanın en ucuz havayolu firmaları
Hava yolu firmalarına hakkınızı yedirmeyin
Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

Dünya’nın En ucuz Tatil Ülkeleri

 

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , , , ,