Safranbolu , 2 günde doya doya gezip, yöresel lezzetleri tadıp, tarihini ve kültürünü tanıyabilmeniz için fazlasıyla yeterli. Tabi ben şimdi size bazı püf noktaları vereceğim. Böylece planınızı daha efektif yapabileceksiniz.

Başlayalım mı? Tamam tamam başlıyorum 🙂

Lets Goooo !

İstanbul’dan bir hafta sonumu Safranboluyu tanıyarak geçireyim derseniz 400 km lik bir yol , Ankara dan gitmek isterseniz 230 km lik bir mesafe kat ederek ulaşabilirsiniz. Ben İstanbul’da yaşadığım için size İstanbul’dan ulaşımı anlatacağım. ( İstanbullular hadi yine iyisiniz 🙂 )

Cumartesi sabahı erken bir saatte evden çıkıp yola koyulduk. Amacımız Kartepe – Maşukiye de kahvaltı yapmak. Her zaman gittiğim bir yer olan, Maşukiye Göl teras evlerinde soluğu alıyoruz. Kahvaltısı başarılı. İşletmeciler Karadenizli olduğu için ” Kuymak” yemenizi tavsiye ederim. Kahvaltı kişi başı 30 TL. ( 2016 fiyatı )

Adres : Maşukiye Göl Teras Evleri –  Kartepe yolu üzeri Kartepe cad.  Konum

IMG_2268IMG_2271 IMG_2272IMG_2273 IMG_2274IMG_2275

Karnımızı doyurduğumuza göre yolumuza tekrar koyulabiliriz. Benim otele yerleşmeden önceki ilk durağım Yörük Köyü olacak. Yörük köyü Safranbolu’nun dışında , Kastamonu yoluna devam ederek 18 km lik bir mesafede. Adresine ve Navigasyon bilgisine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

YÖRÜK KÖYÜ

Adres : Kastamonu yolu üzeri 18. Km   –   Konum

Köy yaklaşık 750 yıllık bir tarihe sahip. Örf , adet , gelenek ve göreneklerini hala yaşatmakta. Köye girdiğinizde bir mezarlığın içinden geçiyorsunuz. Durup bir Fatiha okuyoruz. Ve tarihe tanıklık ediyoruz. Osmanlıdan belki de çok daha eskilerden kalma , mezar taşları kaybolmuş çok sayıda mezar bize köyün ne kadar eski bir tarihi olduğunu hissettiriyor ve heyecanımı katlıyor. ( Mezar resmi paylaşmıyorum. )

IMG_2276IMG_2277 IMG_2280IMG_2281IMG_2296IMG_2295

Köyü gezdikten sonra meşhur Yörük gözlemesi yemek için , gene gözlemesi ve misafirleriyle sohbetiyle ün yapmış Filiz anamızın yanına Sipahi Konağına gidiyorum. Zevkinize göre istediğiniz gözlemeyi yiyebilirsiniz. Biz hepsinden istedik ve denedik. Hepsi bir harika. Ve tabi ki yayık ayranı ile birlikte. Filiz Ana hemen yanınıza gelip kuruluyor ve sizinle Yörük lehçesiyle , birazda argo başlıyor sıcak bir sohbete 🙂

IMG_2279IMG_2293 IMG_2291IMG_2283 IMG_2285IMG_2287

Gözlemelerimizi yedikten sonra Yörük köyünü gezmeye devam ediyoruz. Sipahi Konağını gezebilir ve tarihte bir Yörük evi nasıl olduğunu yaşayabilirsiniz. ( Giriş 2 TL) Buradan Yörük Çamaşırhanesine mutlaka çıkın. Hatta Filiz Ananın oğlundan destek isteyin , size çamaşırhaneye gelip bir tanıtım yapsın. Yörük kadınlarının nasıl çamaşır yıkadığını ve nasıl bir düzenleri olduğunu görün.

Şimdi Safranbolu’ya gidip otelimize yerleşebiliriz. Otel dediğime bakmayın ve 5 yıldızlı bir konfor aramayın 🙂 Safranbolu Unesco tarafından 1994 yılında koruma altına alınmış. Bu yüzden konaklara dokunmak yasak. Restore etmek isteyenler de tarihe uygun bir şekilde bunu yapabiliyorlar. Yani öyle büyük bir oda , büyük bir banyo veya tuvalet beklemeyin. Eski evlerde ki kiler veya dolap tarzı yerleri , banyo ve tuvalete çevirmişler. Çoğu konukta da banyo ve tuvalet ortak. Şehrin içinde ve dışında bir yerde kalayım derdine girmeyin. Çünkü her konak şehrin içinde. Yani en uzak yerden meydana yürümeniz 5 dk. Ben Beyzade konak da kaldım. Otel müdürü Samet bey tarafından kapıda karşılandık. Hoş geldin kahvemizi içerken , odamızı ve girişlerimizi hallettiler. Tabi gitmeden önce rezervasyon yaptırın , yoksa yer bulamazsınız.

Adres : Babasultan Mah.Eflani Sok.No 9 – Eski Çarşı  Konum

IMG_2356IMG_2353FHD0010FHD0005

Artık Safranbolu merkezdeyiz. Nerelere gideceğiz. Safranboluyu bu anlamda ikiye ayırabiliriz. Yürüyerek görülmesi gerekenler ve arabayla görülmesi gereken yerler olarak.

Birinci günümüzün sonuna yürüyerek gezilmesi gereken yerleri koyabiliriz. Böylece zamanımızı efektif kullanalım.

Şehir içinde sırayla ; Hükümet konağı ve kent tarihi müzesi  – Saat kulesi – Cinci han – Cinci hamamı – Yemeniciler Arastası – Demirciler ve Bakırcılar çarşısı – Kaymakamlar konağı – Hıdırlık tepesi .

HÜKÜMET KONAĞI VE KENT TARİHİ MÜZESİ

Safranbolu’nun 2 tepesinin bir tanesine kurulmuş konak , geçmişte ilçenin resmi işlerinin yürütüldüğü yermiş. Bugün Safranbolu’nun geçmişini anlatan müzeye çevrilmiş. Ben çok beğenmedim. Ama mutlaka görmeliyim diyenler için girişler 4 TL. ( Çalışma saatleri : 9.00 – 17.30  / Pazartesi kapalı )

IMG_2306IMG_2307 IMG_2311IMG_2322

SAAT KULESİ

Hükümet binasının hemen arka bahçesinde bulunan saat kulesi 215 yıllık. Aynı zaman da bu nokta Safranbolu kalesinin bulunduğu yerdir. Türkiye de bulunan birçok saat kulesinin 1/10 küçültülmüş maketlerini de burada görebilirsiniz. Bu noktadan şehir manzarası bir harika. Resim çekinmeyi unutma !

IMG_2326IMG_2327 IMG_2334Safranbolu gezilecek yerler

CİNCİ HAN VE HAMAMI

Han 1965 yılında yaptırılmış. Bugün otel olarak hizmet vermekte. Hamam kısmı ise bugünde aktif olarak hizmet vermekte ve temiz bir mekan. Bayanlar ve Baylar olarak her gün saat 23.00 a kadar hizmet vermekte. Günün sonunda yorgunluğunuzu kese-köpük ve masajla burada atabilirsiniz 🙂

IMG_2338IMG_2339

YEMENİCİLER , BAKIRCILAR VE DEMİRCİLER ÇARŞISI

Bu üç çarşı yan yana olup iç içe girmişlerdir. Mutlaka görülmesi gereken yerler. Osmanlı döneminden kalma bu çarşılar zamana meydan okumuş ve yok olmaya yüz tutmuş el sanatları ustalarıyla dolu.

IMG_2342FHD0031FHD0027FHD0029

KAYMAKAMLAR EVİ

18. ve 19. yüzyılda Türk toplumunun ve Safranbolu insanlarının yaşantılarını görebileceğiniz bir müzedir. Akşam 17.00 de kapanmaktadır. İçerisinde bulunan Kaymakamlar evi cafe de kahvenizi içebilir , akşamları yapılan canlı müzikle ruhunuza Türk Halk Müziği ezgileri serpebilirsiniz.  ( Çalışma saatleri : 9.00 – 17.00 )

P11006177599689_8065deef79_obaking-the-daily-breadFHD0042

HIDIRLIK TEPESİ

Şehrin ikinci tepesi burasıdır. Giriş için neden olduğunu anlamadığım bir ” 1 TL ” ödüyorsunuz. Tarihte Yağmur duası ve Hıdrellez burada yapılırmış. Ayrıca ; Orhan Gazi döneminde yaşamış olan , Şehzade Gazi Süleyman Paşanın kumandanlarından Hıdır Bey’in türbesi bulunmaktadır. Şehrin tamamına hakim olup , güzel resimler geçebileceğiniz bu noktada , Safran çayı da içebilirsiniz.

32727074Yatır DSCN4703safran-cayi

Yorulduk dimi. Gerçekten yorulduk ama buna değecek emin olun. Ayrıca yorulduğunuzu hiç hissetmeyeceksiniz. Çünkü göreceğiniz yerler ve yaşayacağınız keyif keşke zaman bitmeseydi dedirtecek. Ama üzülmeyin daha bir günümüz daha var ve emin olun çok keyif alacaksınız.

Şuan sizi duyar gibiyim; ” Bizi yürüttün , dolaştırdın ve biz acıktık.” diyorsunuz. Ama şimdi size vereceğim öneri buna değecek. Safranbolu da ; Kuyu kebabı ve Safranbolu bükmesi meşhur. Bunu da yiyeceğiniz en iyi nokta , merkez karakolu karşısında bulunan Kadıoğlu Şehzade Restaurant. İnanın bu lezzete bayılacaksınız. Ben Bükme yemeyi tercih ettim. Saat geç olduğu için ağır geleceğinden korkarak , kuyu kebabına cesaret edemedim 🙂   Ve üstüne benim yediğim en başarılı ikinci sütlaç. ( Hamsiköy sütlacın dan sonraki )

IMG_2344IMG_2348 IMG_2351IMG_2352

Veeeee günün sonu. Otele gidip iyi bir uyku çekip dinlenmeli. Yarın gene hareketli ve yorucu ama çok keyifli bir gün bizi bekliyor.

[…] 2.GÜN […]

Yorumlar (4 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,