Günaydın !

Dün şehri gezdik , tarihi yerleri dolaştık , yöresel Safranbolu mutfağını tanıdık. Bugün yapacağımız programımızda , biraz daha Safranbolu’nun eğlenceli yüzünü tanıyacağız. Hadi başlayalım.

Lets Goooo !

Otelimizde kahvaltımızı yapıp çıkacağız. Kahvaltıda ikram edilen Safranbolu simidi gerçekten çok lezzetliydi. Sert bir simit ama çok lezzetli. Kahvaltıda bizi çok iyi doyuran Samet beye tekrar teşekkür ederek otelden ayrılıyoruz.

IMG_2354[1]IMG_2355[1]

Programımızda bundan sonra gezeceğim yerlere artık aracımız ile ulaşacağız. Gideceğimiz yerler şehrin dışında ve birbirlerine uzak.

Bulak Mencilis Mağarasına

İlk önce Bulak Mencilis Mağarasına gidiyoruz. Safranbolu merkezine 8 km mesafede. Normalde mağaranın uzunluğu 6 km. fakat ziyarete 400 metresi açık. Mart ayında gittiğimiz için ışıklandırma ve personel sorunu vardı.(Sezonu açmamışlar. Saçma !.. ) Türkiye’nin en büyük 4. mağarası olduğunu öğrendik. Çok Mağara görmüş ben açıkçası burayı beğenmedim. Hatta zaman kaybı olduğu kanısındayım. Ama gelmişiz göreceğiz. Giriş için 4 TL ödedik ve bize baret verdiler. Birde bence kötü olan bu mağaraya girmek için yaklaşık 150-160 basamak tırmanmanız gerekiyor 🙂

IMG_2375[1]IMG_2376[1] IMG_2379[1]IMG_2381[1] IMG_2391[1]IMG_2380[1]

KRİSTAL TERAS

Mağarada yaşadığım hayal kırıklığı ile yolumuzu Tokatlı Kanyonuna çeviriyoruz. Burada görülecek yerlerden bir tanesi Kristal Teras. Teras ; 3 Cm kalınlığında bir cam ve yerden 80 Metre yüksekliğinde. Camdan aşağı baktığınızda Tokalı Kanyonunu görebiliyorsunuz. Tabi bu biraz iç gıcıklayıcı 🙂 Ama ben çok sevdim. Ayrıca aynı anda terasın üstüne 30 kişinin çıkmasına izin veriliyor. ( Ben fazlasını saydım ) Tabi haliyle Teras sallanıyor. Millet korkudan çığlık atıp kaçıyor. Ben çok eğleniyorum tabi 🙂 Bu teras üzerinden , bolca çok güzel resimler çekeceksiniz. Güvenin bana. İşte örnekler ;

IMG_2472[1]IMG_2474[1] IMG_2475[1]IMG_2477[1]

İNCEKAYA SU KEMERİ

Kemeri Kanyona inerken uzaktan görebiliyoruz. Üzerine çıkmak yasaklanmış. Yanına gidilebiliyor ama üzerine çıkamayacağım bir kemerin yanına gitmek bana uymaz 🙂 Kemer Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından , şehre su taşımak için yapılmış. 116 metre uzunluğunda ve 6 kemerden oluşuyor. Şehirde gördüğümüz tüm çeşmelere su bu kemerden geliyor.

IMG_2407[1]IMG_2409[1]

TOKATLI KANYONU

Kanyon Tokatlı köyünden başlayıp , Safranbolu eski çarşının Gümüş mahallesine kadar uzanıyor. Kanyonun içinden Tokatlı Deresi akmakta ve emin olun tertemiz suyuyla mükemmel bir doğa oluşturmakta. Toprağın içinden çıkan ve dereyle birleşen su kaynaklarını görünce , “Memleketim ne güzelsin” diyeceksiniz.

IMG_2414[1]IMG_2419[1] IMG_2427[1]IMG_2432[1]

Kanyona inmek için uzun merdiven basamaklarını iniyorsunuz. Aşağı inince kanyon ikiye ayrılıyor. İnişi sol taraftan yapın. Dönüşte de sağ taraftan döner ve kanyonu tamamlarsınız. Böylece kanyonun her yerini görme şansı yakalarsınız. Kanyonun içinde ağaçlardan sarkan salıncaklarda sallanabilir , isterseniz at ile gezintide yapabilirsiniz.

IMG_2470[1]IMG_2447[1]

Kanyonun içinde bulunan cafeye oturmanızı tavsiye ederim. Yanınızdan akan derenin sesi ile bir Türk kahvesi ruhunuzu dinlendirecektir.

IMG_2444[1]IMG_2455[1]

Safranbolu’da Tarih ve Doğası itibariyle gezecek yer çok. çokta şirin ve güzel bir yer Safranbolu. Ama bizim zamanımız kısıtlı ve başlıca gezilmesi gereken yerleri gezdik. İstanbul’a dönüş yoluna düşmemiz gerek. Ama tabi ki gezgin olmamın yanında , Gurme özelliğimle de , gezdiğim yerin geleneksel yemeklerini de tatmam gerekiyor. Bunun için Safranbolu’ya geri dönüyoruz.

Safranbolu’ya ait lezzetler ;

PERUHİ

Safranbolu’da mantı olarak peruhi yeniyor. Bizim bildiğimiz mantı küçük ve içi kıymalı olur. fakat peruhinin hamuru muska şeklinde ve büyük. İçinde ise kıyma değil yoğurt var. bizim mantının dışına döktüğümüz yoğurdu Safranbolular içine koymuş. Üzerine ise yağ dökerek servis ediliyor.

IMG_2485[1]IMG_2487[1]

YAPRAK SARMA

Minik minik sarılmış ,İçi kıymalı ve üstünde yoğurt ile servis ediliyor. Tek kelime ile tarif edeyim “Mükemmel

CEVİZLİ YAYIM

Bizim de bildiğimiz erişte. Ama kendileri yapıyorlar ve çok taze.

cevizli-yayimblogger-image-722050884

BAĞLAR GAZOZU

Safranbolu’da yapılan gazozu her yerde satın alabilirsiniz. Biraz şekerli bir tadı var. Ama biz beğendik.

Son olarak dönmeden önce Safranbolu lokumu , magnet , simit almayı ve köylülerden alışveriş yapmayı unutmayın.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

[…] 1.GÜN […]

Tüm resimlere Medya Galeri den ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (1 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?