Roma’da gezilecek yerler ; Dünya üzerinde en çok sevdiğin şehir neresi diye sorsalar, hiç düşünmeden Roma derim. İşte o doyamadığım Roma’ya bir kez daha geldim. Bu sefer daha tecrübeli olduğumdan daha detaylı gezebildim. Şimdi size 2 gün de Roma’nın en güzel yerlerini gezebileceğiniz bir tur programi hazirladim. Başlayalim mi ?

Lets Gooo…

Roma Fiumicino Havaalanına indikten sonra, yaklasık bir saat harcayarak bisikletimi kurdum. Bisikletimi kurarken, pilot, hostes veya çevrede ki insanlardan büyük ilgi gördüm. Yanıma gelip konuşanlar ve hatta kendi bisikletinin resmini gösterenler oldu. Bu beni ilk anda heyecanlandirdi.

Ve bisikletimle Roma tabelalarını takip ederek, yaklaşık 40 km lik bir yolu tamamlayıp Roma’ya ulaştım. Gerçekten çok yorulmuştum ve tabi ki acıkmıstım. İlk işim sıcak bir duş alıp, yemek yemek için kendimi dışarı atmak oldu. Tabiki özlediğim italyan pizzasına koştum 🙂 Sonrasi mi? Sabaha kadar süren deliksiz bir uyku 🙂

Roma bisikletimage

Termini tren istasyonun iki sokak arkasında yer alan “Alessandro Downtown Hostel” de kaldım. Odam 8 kişilik karma yatakhaneydi. Hostelde kalanların çoğu gençlerdi. Temiz ve güzel bir hostel. Ama ortak banyo ve tuvalet kullanamayacaklar için uygun değil.

roma otelRoma yemek

Roma’da gezilecek yerler, Aşağıda gördüğünüz harita da çizili olan yerlerin hepsini yürüyerek gezdim. Yani Roma’nın her sokağı tarih, her sokağı sanat. Benim size nacizane tavsiyem olabildiğince toplu taşıma kullanmayın ve yürüyün. Her güzel gördüğünüz ara sokağa dalın ve kaybolun.

Hostelden çıkıp hemen arka sokakta bulunan “Santa Maria Maggiore” alıyorum soluğu. Kilisenin içine girip gezmenizi tavsiye ederim. Kilise de sürekli ayinler yapılmakta ve Roma’nın onemli kiliselerinden bir tanesi. Kiliseden çıktıktan sonra, karsıda bulunan markete gidip kahvaltılık birseyler aldım. Daha sonra kilisenin önünde bulunan meydanda taşlara oturarak kahvaltımı yaptım.

roma-Santa Maria Maggioreroma-Santa Maria Maggiore5

roma-Santa Maria Maggiore2rtoma-Santa Maria Maggiore4

Karnımı doyurdum. Oh mis 🙂 Şimdi rotamız “Colesium” Ama yol üzerinde görülecek yerleri de atlamadan gideceğiz. Öncelikle kilisenin arkasına dolaşıyorum. Ve “Via Gavour” caddesini takip ederek “S.Pietro In Vincoli” yapısını görüyorum. Dışardan bu güzel yapıyı resmedip yoluma devam ediyorum. Bu noktadan sonra “Colesium” tüm ara yollardan görülmeye başlıyor.

gezgindeli-romadagezgindeli-roma'da

Roma’da gezilecek yerler , Ve karşımda Roma tarihi denildiğinde ilk akla gelen yapi “Colesium” Kalabalığın arasından geçerek güzel bir poz çekebileceğim bir nokta bulup başlıyorum deklanşöre basmaya. Anı ölümsüzleştiriyorum. Hemen yanında bulunan “Arco Di Costantino” takı da mutlaka görülmesi ve bol bol resimlenmesi gereken bir nokta.

gezgindeli-kolesyum2gezgindeli-koesyum3

gezgindeli-kolesyumgezgindeli-Arco Di Costantino-taki

Colesium ve Roma Forum ( eski Roma ) biletleri bir arada satılmakta. Bilet 15.50 Euro. Bir biletle iki yeride gezebileceksiniz. Tavsiyem sabah erken gitmeniz. Yoksa uzun kuyrukta sıra size gelinceye kadar gününüz ölebilir. Bir başka yoluda, eğer Roma şehir kartı aldıysanız, size 2 adet giriş hediye ediyor. Birini burada kullanabilirsiniz. Böylece sıra beklemeden ayrı bir bölümden içeri girebilirsiniz. Sabah Colesium’u gezip, öğlenden sonra Eski Roma’yı gezebilirsiniz. Bu iki noktayı gezmeyecekseniz Roma’ya gelmeyin 🙂

gezgindeli-eski-roma4gezgindeli-eski-roma3

gezgindeli-eski-roma2gezgindeli-eski-roma

Roma’da gezilecek yerler , 2. günümüzde kaldığımız yerden şehri gezmeye devam ediyoruz. Sırada “Piezza Venezia” Meydanında yer alan “Vittorio Emanuele Abidesi” var. Zamanında Birleşmiş İtalya Krallığı buradan yönetiliyormuş. Bina Roma’nın hemen hemen her yerinden görülmekte. Heykelleri ve mimarisiyle gerçekten ihtişamlı bir yapıt. Zamanınız varsa, binanın en üst katına çıkmanızı tavsiye ederim. Buradan harika bir manzara sizi bekliyor olacak.

gezgindeli-Piezza Veneziagezgindeli-eskiroma

Roma’da gezilecek yerler de sırayı, aşıkların ve aşk arayanların gidip dilek tuttukları “Fontana Di Trevi” yani aşıklar çesmesi aliyor. Piezza Venezia meydanından “Via Del Corso” caddesini takip ederek çesmeye ulaşabilirsiniz. Yada akan kalabalığa kendinizi bırakın 🙂

gezgindeli-asiklar-cesmesi3gezgindeli-asiklar-cesmesi2

gezgindeli-asiklar-cesmesigezgindeli-blue-ice

Çesmeyi ziyaret edip bolca resim çekindikten sonra, bence Roma’nın en iyi dondurmasını yiyebiliriz. Herkes tarafından “Giolitti” bilinmekte. Ama ben size “Via Delle Muratte” sokağında bulunan “Blue Ice Cream” tavsiye ediyorum. Ben her ikisinde de yedim. Sizinde böyle bir şansınız varsa sizde her iki dondurmayi da deneyebilirsiniz.

gezgindeli-roma-dondurmagezgindeli-roma-dondurma2

Roma’da gezilecek yerler için sonra ki durağım “Pantheon” Yol üzerinde ( biraz yolu uzatarak ) “Palazzo Montecitorio“. Tapınak diğer gördüğünüz tapınaklardan farklı bir mimariye sahip. Tepesinde yuvarlak bir delik var. Yağmur yağdığı zaman, tapınağın ortasını şeritle kapatıyorlar. Ve gökyüzünden gelen yağmur damlalarını tapınağın içinden izleyebilirsiniz. Roma’nin en önemli yapılarının başında gelir.

gezgindeli-roma-pantheonpantheon

IMG_2843IMG_2856

Pantheon tapınagının hemen karşısında bulunan “La Casa Del caffe” de kahve içmenizi öneririm. Ayakta ve oturarak iki farklı fiyatlandırmaları var. Kahve severler buraya bayılacaklar.

gezgindeli-roma-kahve

Pantheon’a az bir mesafe de bulunan “Piazza Novana MeydaniRoma’da gezilecek yerler de sırada ki durağım. Meydan Roma’li bir çok sanatçıya ev sahipliği yapmakta. Meydanın çevresinde bulunan cafeler, gece ve gündüz çok hareketlidir. Meydana hem gece hemde gündüz gelmenizi tavsiye ederim. Her ikisinde de farkli bir güzellik yaşayacaksınız. Meydanın başında yer alan “Dört nehir Çeşmesi” de mutlaka görülmesi gereken bir yapıtdır.

IMG_2866IMG_2869

İşte Roma’da gezilecek yerler denildiğinde akla gelen en önemli yer “ Vatikan” Hakkında çok fazla detay vermeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama tabiki bir kaç püf nokta paylaşacagım. Vatikan bir ülke olarak değerlendirildiğinden, etrafında italyan polisi değil, Vatikan polisi görev yapmakta. Farklı kıyafetleriyle dikkatinizi çekecekler. Vatikan’a giriş ücretsiz. Fakat Papa’nın konuşma yaptığı yerden, Vatikan meydanını ve güzel bir manzarayı görmek isterseniz, o zaman küçük bir miktar ödeme yapmanız gerekecek. Benim size nacizane tavsiyem, bu ödemeyi yapmanız ve Vatikanın tepesine çıkmanız. Çok farklı bir deneyim yaşayacaksınız. Dar merdivenleri çıkarken yaşayacagınız heyecan anlatılamaz bir duygu. Unutmadan biraz yorulacaksınız 🙂 dik ve dar merdivenler ve yollar sizi bekliyor. Ama buna değecek.

gezgindeli-vatikan-2gezgindeli-vatikan

gezgindeli-vatikan-3PSX_20160414_223300

 

Vatikanı gezdikten sonra, Vatikan müzelerini gezmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti 18 Euro ve çok açık kıyafetlere izin verilmemekte.

Vatikan’dan çıktık ve sırada savaş anında Papa’nın yer altından kaçarak korunması için yapılmış olan “Caste Sant’Angelo” var. Kaleye gelen ve Tiber nehrini bölen 3 köprü ile Vatikan görsel şöleni sunmaktadır. Bu şöleni yaşamak için kalenın üst surlarına çıkmanız yeterli olacak. Giriş ücreti 5 euro.

gezgindeli-Caste Sant'AngeloIMG_3088

IMG_3091IMG_3102

Roma’da gezilecek yerler de son olarak ispanyol merdivenlerini ziyaret edebilirsiniz. Eğer ispanyol merdivenlerine öğlen saatlerinde gelirseniz, size Roma’nın en muşhur makarnacısı olan “Pastificio” tavsiye ederim.

gezgindeli-ispanyol-merdivenlerigezgindeli-ispanyol-merdivenleri-2

 

Hergün iki çeşit makarna yapmakta. Resimde gördüğünüz bolonez soslu makarnası. Ben açıkcası bunu beğenmedim. Mantarlı penne gerçekten başarılı. Makarnanızı alıp burada yerseniz şarap müessesenin ikramı. Paket alıp ispanyol merdivenlerine oturup yiyecekseniz şarap yok 🙂 Tabağı 4 Euro.

 

gezgindeli-Pastificio-2gezgindeli-Pastificio

gezgindeli-makarnagezgindeli-Pastificio-penne

Roma’da gezilecek diger yerler

Piazzo Del Popolo

Piazza Dei Tribunali

San Carlo Quattro Fontane

Piazza Della Repubblica

Termini Tren Istasyonu

Roma Olimpiyat koyu ve Roma Sehir stadi

Isola Tiberina

 

 

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Roma resimlerinin tamamı için Medya Galeri

Yorumlar (1 Yorum)

  • […] Roma’yı daha önce bir kaç defa dolaştığım için bu sefer konaklama süremi kısa tuttum. 2 gece konaklama yaptıktan sonra Floransa’ya pedalladım. Roma 2 gece Hostel konaklama için 41,60€ harcadım. Market harcamalarım için 17,50€ ve Dondurma için 4.00€ harcamışım. Roma gezilecek yerler yazım… […]

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , ,