ÖNEMLİ UYARI !

Bu sayfada okuyacağınız bilgiler ve resimler +18 gerektirmektedir. Sayfada anlatılan yasaklı maddelerin kullanılması tamamen ölümcüldür. Yazılar bilgilendirme amaçlı olup, tavsiye niteliği taşımamaktadır. Bu sayfada ki yazıda belirtilen cinsel ve yasaklı madde konuları Amsterdam da yasaldır.

redlight-street-gezgindeli

Red Light District yani kırmızı ışıklar caddesi yada mahallesi olarak bilinmekte. Amsterdam daha meşhur yada Amsterdam bu mahalle sayesinde meşhur desem yanlış söylemiş olmam. Bu yazımı kaleme almamın sebeplerinden bir tanesi de Amsterdam gezilecek yerler yazımda da göreceğiniz gibi, şehrin gezilecek yerlerinin azlığı ve insanların bu şehri ziyaret etmesinin en büyük sebebi redlight ve yasal olan yasaklı madde kullanımı.

Redlight ile ilgili detayları başlamadan önce aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz. Redlight sokaklarında çekilen hatta orada çalışan kadınlar ile yapılan röportajları da içermektedir. +18 olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

NOT: Video adventuresinamsterdam.com sitesinden alınmıştır.

Özellikle İngiltere de yaşayan gençlik Cuma ve Cumartesi geceleri şehre geldiklerini gördüm. Neredeyse şehrin her tarafında çılgınca eğlenen İngilizleri göreceksiniz. Yalnızca Redlight değil, tüm bar ve diskolar tıka basa doluyor. Özellikle çocuklu gezginlerin tarih seçimlerini Amsterdam için yaparken buna dikkat etmelerini önerebilirim.

Red Light Mahallesi Nerededir ?

redlight-harita-gezgindeli

Red Light tam Amsterdam’ın kalbinde diyebilirim. Amsterdam tren istasyonundan ( Amsterdam Centraal Station ) başlayarak Dam Meydanına kadar uzanan bir bölgedir. İçerisinde sadece o kırmızı odalarda ki kadınların haricinde, marijuana yani kenevir otu satan Coffeshoplar, sex shoplar, sex müzeleri ve canlı sex showların yapıldığı tiyatrolar vardır. Detayları aşağıda yazacağım.

Red Light Nasıl Bir Yerdir? Güvenlimidir? 

redlight-gezgindeli

Red Light anlatılana göre 1270 lere dayanan bir tarihe sahip. Amsterdam bir liman şehri olduğu için, gemicilerin uğrak yeri olan bu bölge zamanla Avrupa’da bir merkez haline gelmiş. Dini örgütler tarafından yıllarca kapanması uğraşılmış ve bazı zamanlarda da bunu başarmışlar.

red-light-mor-isiklar-gezgindeli

6500 metrekare alana yayınlan bu mahallede her yer kırmızıdır. fakat bazı dükkanlarda mor ışıklarda görülmekte. Bu mor renkler arka sokaklara doğru gittikçe çoğalmakta. Sebebini öğrenmek için cama yaklaştığımda gerçek ile yüz yüze kalmıştım. Bu mor ışıklı odalar travesti sex işçilerine aitmiş.

red-light-district

Evlerde çalışan bayanların çoğu Amsterdam da ve çevre şehirler de okuyan ve geçimini kazanan üniversite öğrencileri tarafından kullanılmakta. Kenevir otunun yasal olması gibi bu cadde üzerinde ki odaları kiralayarak yapılan sex ticareti de vergisini ödeyerek yasallaşmış. Oda kiralamak için çok önceden rezervasyon yapılmakta ve sadece bir gün kullanılmaktaymış.

Coffee Shop Nedir ?

amsterdam-caffeeshop-gezgindeli

Red Light mahallesinin içerisinde bolca bulunan bu caffeshoplarda Marjiuana kullanımı yasaldır. Çok farklı çeşitlerde Caffee shoplar bulunmaktadır. Fakat resimde gördüğünüz ve Bob Marley figürlü cafeler daha fazla tercih edilmekte. Sadece sigara olarak satış yapılmamaktadır. Sigara içmeyenler için Mantar ve Kek olarak da satış yapılmaktadır. Bunları bilin ama lütfen kullanmayın!…

Amsterdam’dan satın aldığınız bir ürünü Türkiye’ye getiririm yada başka bir şehire geçerken yanımda götürürüm diye düşünmeyin. Amsterdam haricinde ki diğer Hollanda şehirlerinde bile yasal değildir. Uzun bir zamanınızı karakolda geçirebilirsiniz.

Canlı Sex Tiyatroları

redlight-fil-resimli-tiyatrolar-gezgindeli

 

Red Light Mahallesinde yukarıda gördüğünüz gibi fil resminde tiyatrolar göreceksiniz. Tabelasında Theatre (Tiyatro) yazıyor olacak. Fakat bu bizim bildiklerimizden biraz farklı bir Tiyatro. İçeri girmek için kapısında kadın ve erkeklerin uzun kuyrukları oluşturduğu bu tiyatrolarda, canlı sex showları yapılmaktadır. Bunların en meşhuru da resimde gördüğünüz ” Casa Rosso ” dur.

Red Light Mahallesinde Bilmeniz ve Yapmamanız Gerekenler!

redlight-yapmamaniz-gerekenler-gezgindeli

Amsterdam ve Red Light özgürlükler merkezi olsa da yapılmaması gerekenler var. Özgürlüğünde bir sınırı olduğunu lütfen unutmayınız. Kısaca aşağıda yazacaklarımın ” Acaba yapsam ne olur ” sorusunu kaldırmaz. Resimde görüldüğü gibi polis anında olaya müdafa eder ve hiç bir açıklamanız da sizi kurtarmaz. Şimdiden uyarayım dedim 🙂

  • Red Light da gezerken resim çekebilirsiniz. Fakat siz siz olun benim gibi camlarda bulunan kadınların resimlerini izinsiz çekmeyin. Siz gizlice çektiğinizi sandığınız sırada kolunuza bir sivil polis girebilir. Şehrin her tarafında bol sayıda sivil polis gezmektedir. Başta da anlattığım gibi bu caddede çalışan kadınların çoğu normal hayatları olan insanlar. Çoğu üniversite öğrencisi. Haliyle çok fazla deşifre olmak istemiyorlar.
  •  Caffee Shoplar harici hiçbir yerden hafif uyuşturucu madde veya benzeri şeyler almayın. Sokakta satış yapan insanlar görebilirsiniz. teklif etseler bile hayır deyip uzaklaşın. Bazıları sivil polis bile olabilir.
  • Kırmızı ışıklı odalarda kadın, Mor ışıklarda ise travestilerin çalıştığını unutmayın. Sonra içeride kötü sürprizle karşılaşabilirsiniz 🙂
  • Red Lİght harici hiçbir yerde sex yasal değildir. Yani sokakta size öneride bulunan kadın veya erkeklerden uzak durun.

redlightdistrict-gezgindeli

  • Sokaklarda Alkol tüketimi yasaktır. Mutlaka bir mekana girerek alkol tüketimi yapın.
  • Sokaklarda bol sayıda Pisuvar bulunmakta. Bunları kullanabilirsiniz. Ama sakın bir ağaç altını kullanılırız diye düşünmeyin.

redlight-gay-barlar-gezgindeli

  • Amsterdam da veya Red Light mahallesinde gezerken yukarıda ki resimde ki gibi rengarenk bayraklı bir mekan görürseniz, burası bir gay mekanıdır.
  • Coffee Shoplarda ot içmek yasal fakat sigara içmek yasaktır.

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Diğer Amsterdam yazılarım ;

Amsterdam Gezilecek Yerler

Tatili ucuza getirme yöntemleri

Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

Yorumlar (3 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , , ,