Herkese tekrar merhaba. Avrupa da en sevdiğim şehir , her zaman söylerim Roma dır. Ben çevremde ki insanlara bunu söylediğimde bana , Prag şehrinin bu fikrimi değiştireceğini hep söylerlerdi. Şu açıkca söyleyebilirim ki tam olarak beklentimi karşılamasa da Prag da çok güzel ve tarihi bir şehir. Ama benim için Avrupa da hala number one Roma 🙂

Prag gezilecek yerler , neler yapılır , ne yenir gibi sorularınıza en pratik ve ekonomik önerilerimle karşınızdayım. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Üstte gördüğünüz harita Prag şehrine gitmeden önce yaptığım analizler sonucu çıkarttığım gezi programım. Planlamayı yakınlıklarına ve öncelik sıralamalarına göre hazırlamıştım. Harita üzerinde tam belirgin olmuyor olabilir. Şimdi detaylandıralım.

Öncelikle her zaman ki gibi tavsiyelerimizi sıralayalım. Uçuşunuzu İstanbul-Prag alıp , dönüşünüzü Viyana-İstanbul almanızı tavsiye ederim. Böylece iki şehri de gezebilirsiniz. Şehirler arası otobüsler çok ucuz ve mesafe yakın. açıkçası ben öyle yaptım.

Astronomik saat kulesinin çapraz karşısında 4 katlı bir otel bulunuyor. En üst katında barı var. Orada oturarak, aşağıda ki manzaraya karşı kahvenizi içebilirsiniz. Fiyatları uygun. Hatta ünlü bir sima ile karşılaşabilirsiniz. Ben Sting ile yan yana masalarda oturmuştum. 🙂

Prag da ne yenilir sorusu için , mutlaka yemeniz gereken şeylerden birisi Kaz eti. Bakınız şekil üst 🙂

Detayları aktarmaya devam edeceğim. Gezilecek yerleri sıralamaya başlayalım.

                                                                                  PRAG KALESİ

gezgindeli-prag-kalesi

Prag gezilecek yerler içinde en güzeli ve önemlisi bence kalesi. Eğer zamanınız uzunsa kaleye hem gündüz hemde gece gelmenizi tavsiye ediyorum. kaleye çıkarken dar sokaklarda ki cafeler de oturabilir ve kaleden şehrin resimlerini çekebilirsiniz. Kalenin tam dibinde bir de starbucks var 🙂

Ben kaleye yürüyerek çıktım. Ormanın içinden güzel ama dik bir patika tırmandım. Ayrıca biraz daha yolunuzu uzatım “ Petrin Gözlem kulesini ” de görebilirsiniz.

Prag kalesinin hemen girişinde yapılan ” Changing of the guards ” asker değişim töreni öğlen saat 12.00 de yapılmakta. Çok renkli bir gösteriyle yapılan töreni izleyebilmek için biraz erken gidin yoksa kalabalıktan göremezsiniz.

Prag kalesinin içiresine giriş ücretli.( 350 Kruna) Ama emin olun buna değecek. Kale içerisinde Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Aziz George Bazilikası, Aziz George Manastırı, Prag Kalesi Resim Galerisi ve Kraliyet Bahçeleri gezilecek yerler. Bazı müzelere giriş için ekstra ücret ödemeniz gerekecek.

CHARLES KÖPRÜSÜ

charles-koprusu

Prag gezilecek yerler bölümünün belki de en çok beğenilen yerlerinin başında bu köprü geliyordur. Köprü 516 metre uzunluğunda ve üzerinde 30 civarı heykel bulunmakta. Her heykelde resim çekinen turistleri göreceksiniz. Bütün turistleri bu köprü üzerinde görebilirsiniz. Ayrıca köprünün çevresinde bulunan irili ufaklı cafe ve restoranları kesinlikle tavsiye ederim. Ama girmeden önce fiyatları sorun. Çok lüks ve turistik mekanlar biraz pahalı.

ESKİ ŞEHİR MEYDANI

gezgindeli-prag-eski-meydan

Prag gezilecek yerler içinde günün her saatinde zaman geçireceğiniz, en tarihi ve turistik yerlerin bulunduğu. cafe ve restoranların yer aldığı eski şehir meydanında sıra. Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı ve Jan Hus Anıtı gibi yapıtlar bu meydanda bulunuyor. Seçtiğiniz güzel bir cafe de oturabilir veya küçük bir butik restoran da yemeğinizi yiyebilirsiniz.

ASTRONOMİK SAAT

Prag gezilecek yerler bölümünün en çok ilgi uyandıran ve belki Prag hakkında en çok üne sahip yerlerinden birisi bu saat. İki resim paylaştım çünkü biri gündüz , diğeri gece 🙂 Nedeni ise saatin önünde geceleri çok biyik bir kalabalık oluyor. Çünkü her saat başı ayrı bir gösteri yapıyor bu saat 🙂 Gösteride ise Ölüm fügürü çıkıp çanı çalarken, 12 Havari ise saatin etrafında dolaşarak gösteriyi tamamlarlar. Öyle büyük beklenti de olmayın aman diyeyim 🙂 Şehre birde saatin kulesinden bakmak isterseniz ücretini ödeyerek çıkabilirsiniz. Ben çıkmadım. Çünkü kalenin manzarası herşeye yetti.

AZİZ VİTUS KATEDRALİ

gezgindeli-st_vitus

Prag gezilecek yerler , Kalenin içinde yer alan gerçekten çok büyük. Avrupa da bir çok katedral gezmiş biri olarak, bu katedralin mimarisi ve işçiliği açıkçası beni etkiledi. Çok sayıda katedral gördüğüm için katedral gezmiyorum. Hem ücretsiz olması 🙂  hemde ihtişamı yüzünden burayı gezdim. Sizinde gezmenizi tavsiye ederim.

DANS EDEN EV

Dancing House, Prague

Prag gezilecek yerler listemin en ilginç olanlarından birisi de bu yapı. Hali hazırda burası turistik bir yer değil. Ama mimarisi bu yapıyı Prag’ın turistik noktalarından birisi yapmış. Bir kadınla bir erkeğin dans ettiği duygusu düşünülerek yapılmış. Şehre çok uzak değil ve nehrin hemen kenarında. Önünde resim çekinmeden dönmeyin. Hatta çiftler önünde dans ederek resim çektirsin 🙂

Prag da gezilecek diğer yerler ;

Bu detaylı anlatmaya çalıştığım yerlerin haricinde aşağıda ki yerleri de gezmenizi tavsiye ederim.

  • Josefov yahudi mahallesi
  • Petrin tepesi
  • Wenceslas Meydanı

Prag Gece hayatı da Avrupa’nın en hareketli şehirlerinden. Wenceslas meydanında çok fazla sayıda Striptiz klübü bulunmakta. Fiyatları da bayağı uygun. Fakat avrupa da bile isim yapmış kulüplerde mevcut. Bunlar gene Wenceslas meydanında bulunan Ambassador Otelin altında bulunan ; Goldfingers, Darling kabare ve K5 relax. Bu kulüplere giriş ayrıca ücretlidir.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Prag Medya Galerisi

İlginizi çekecek diğer yazılar

  1. viyana’da gezilecek yerler
  2. münih gezilecek yerler
  3. siem reap gezilecek yerler

Öneri yazılarım

  1. Dünyanin en ucuz ülkeleri
  2. Hava yolu firmalarına hakkınızı yedirmeyin
  3. Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (9 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,