Pasaport çıkartmam, ne birde vize mi, Aracı kurumlara para ödemem, ben bu masraflarla zaten tatilimi planlarım mı diyorsun ? O zaman doğru yerdesin. Bu yazı tam sana göre. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Yalnızca Nüfus cüzdanınız ile seyahat edebileceğiniz ülke sayısı az olsa da size sunacağı imkanlar bence yeterli. Doğa, tarih ve denizi içinde bulunduran güzel bir tatil sizi bekliyor.

Gürcistan

İstanbul’dan direk uçuşla, pasaportunuz olmasına gerek olmadan ama yanınızda T.C. kimliğinizin olması gereken eşsiz bir ülke. Batum tarihi, gece hayatı ve deniziyle size farklı bir tatil imkanı sunmakta. Gürcistan sadece Batum’dan ibaret değil. Başkent Tiflis, Kutayıs ve Signagi görülmesi gereken diğer şehirler. Gürcistan da Doğu ve Batının sentezini hissedeceksiniz. Pasaportsuz giriş yapıyor olsak da, 90 gün bir süremiz olduğunu unutmamalıyız. Şimdi kısaca Gürcistan’ın şehirlerini tanıyalım.

Tiflis

Gürcistan’ın başkenti Tiflis tarihi inanışlara göre 5. Yüzyıla dayanmaktadır. Bu anlamda gezilecek tarihi yerler bir hayli fazla. Dar yolları, Cumbalı evleri,Hanları,hamamları, Cami ve kiliseleriyle tarihi yaşıyorsunuz.

Batum

Deniz tatili ve bize yakınlığı ile bildiğimiz Batum, özellikle Haziran-Eylül ayları arasında tatilcilerin tercihi. Şehir merkezinde bulunan Avrupa meydanı, Botanik parkı, Saat kulesi, Ali-Nino heykeli, Sahil bulvarı, Piazza ve Batum kalesi bence görülmesi gereken öncelikli yerler.

Kutayıs

Gürcistan’ın en büyük ikinci şehri olan Kutayisi, Eski Sovyetler birliğinden kalma görüntüsünü sürdürmekte. Rioni nehri şehre farklı bir hava katıyor. UNESCO tarafından Dünya mirasları listesinde yer alan; Gelati manastırı ve Bagrati manastırı mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte.

Yavru Vatan ; Kuzey Kıbrıs

Kimlik kartımızla 3 aylık vize alarak, kendi vatanımda olduğumuzu derinliklerimizde hissettiğimiz yer, Kıbrıs. Çoğunlukla Deniz ve Gazino tatilcilerinin tercihidir. Ilıman iklimi, her saatinizi dolu dolu yaşayacağınız bir ülke Kıbrıs. Girne, Magusa ve Lefkoşe mutlaka görülmesi gereken yerler. Kiralayacağınız bir araç ile tüm ülkeyi bir günde gerebilirsiniz. Yaptım oradan biliyorum 🙂

Pasaportsuz Ülkeler İçin Önemli Püf Noktalar ;

  • Ehliyet ile uçamazsınız. Nüfus cüzdanı ya da pasaport gerekir.
  • Kimlikle çıkarken, yurt dışı çıkış harcı ödemezsiniz.
  • Pasaport ile çıkarsanız yurt dışı çıkış pulu almak zorundasınız. (15 TL)
  • Hava yolu ile dış hatlar uçuşu yaparsınız. Çıkarken de dönerken de tax free shop alışverişi yapabilirsiniz.
  • Kara yolu ile yine dış hat çıkışı olur, gümrüklerdeki benzer mağazaları kullanabilirsiniz.
  • Deniz yolu ile de dış hat seyahati statüsündesiniz.
  • KKTC’ye vizesiz ziyarette kalış süresi 180 gün içinde 90 günle sınırlıdır.
  • Vizesiz Gürcistan’da kalış süresi en fazla 90 gündür.

 

 

Yorumlar (3 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?