Paris; Aşıklar,Sanat,Müzik ve Tarihin başkenti desem sanırım çok da abartmış olmam. Eyfel kulesinin altında resim çektiren sevgililer veya Şanzelize de lüks mağazaları gezerek cadde boyu yürümek.  Elbette bunlar herkesin bildiği ve yapmak istediği aktüaliteler. Ben size bu bilinen yerleri anlatırken, daha farklı neler yapabilirsiniz kısmını da aktarmaya çalışacağım. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Paris gezilecek yerler anlamında çok fazla yere sahip bir şehir. bu Yüzden bu yerleri maddeler halinde incelersek sizin içinde daha sağlıklı olur düşüncesindeyim. Gezilecek yerleri anlatmadan önce size bazı önemli noktaları anlatmak istiyorum.

Paris’e ülkemizden çok sayıda firma tarafından direk uçuşlar mevcut. Paris çok turist çeken bir şehir olduğundan gerek uçak biletleri gerekse otel fiyatları, diğer Avrupa şehirlerine göre pahalı. Ucuza getirmenin tabiki yolları mevcut. Bunun için ” Tatili ucuza getirme yöntemleri ” yazımı inceleyebilirsiniz.

Şehir merkezine yakın otellerde konaklamak gerçekten çok pahalı. Ama şehir öyle bir metro ağı ile örülü ki, bir yerden bir yere ulaşmakta hiç sorun çekmeyeceksiniz. Bu yüzden ben  Sacre Coure Bazilikasının bulunduğu Montmartre mahallesinde bulunan bir otelde kalmayı tercih ettim. Ayrıca gece hayatı ile meşhur Moulin Rouge da bu mahallede bulunmakta. Otelin tam önünden metro kalktığı için, istediğim bir lokasyon’a gitmem sadece 5-10 dakika arası bir zaman aldı. Ben yürüyerek seyahat ettiğim için, otelin oradan şehrin her noktasına da rahatlıkla yürüdüm. Yani şehre çok uzak bir nokta değil.

Gelelim Paris gezilecek yerler tanımaya ;

Paris gezgin ve turistler için olmazsa olmaz bir şehirdir. Paris için 3-4 gün yeter gibi düşünülse de, bence minimum 5 gün ayıranız gerekiyor. Yalnızca Louvre müzesi tam 1 gününüzü alacak. Benim çok beğendiğim Orsay müzesine de bol zaman ayırmanızda fayda var. Detaylı anlattığımda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ha birde ben Disneyland göreceğim diyorsanız, o zaman 1 haftayı gözden çıkartın.

EYFEL KULESİ

Paris gezilecek yerler de, Eyfel kulesi yalnız Paris’e değil dünyaya mal olmuş çok önemli bir yapıt. Hatta dünyanın bir çok büyük şehirlerinde benzerleri yapılmakta. Her yazımda yaptığım gibi, Eyfel kulesi ile ilgili de, tarihi bir bilgi paylaşıp gereksiz kafa karışıklığı yapmayacağım. Fakat benim en çok ilgili çeken yönü 1887 de yapımına başlanan ve 2 yıl gibi bir sürede tamamlanan bu yapının, neredeyse 130 geçmesine rağmen hala sağlamlığını ve ihtişamını koruyor olması. İşte ben buna ülkelerin turizm zekası diyorum. Demirden bir kule yap ve dünyanın en önemli turizm simgesi haline getir. İşte bir ülkeye gelir böyle kazandırılır.

Eyfel kulesi 3 kattan oluşmakta. Bu katlara asansör ve yürüyerek çıkabilirsiniz. Her iki yöntemde bilete tabi. Açıkçası ben yürüyerek çıktım ve indim.

57 metre yüksekliğinde ki 1. Kata çıkmak için 360 basamak yürümeniz gerekiyor. Tabi asansörle de çıkabilirsiniz. Burada Cineiffel müzesini gezebilir ve 58 Tour Eiffel Restaurant da yemek yiyebilirsiniz.

115 metre yüksekliğinde bulunan 2. kata çıkmak için 1.kattan itibaren 359 basamak daha çıkmanız gerekmekte. Asansörde kullanabilirsiniz.

276 metre yüksekliğinde bulunan 3. Kat, size harika bir Paris manzarası sağlayacak. Buraya çıkmak için 1665 basamak daha yürümeniz gerekecek yada asansör kullanabilirsiniz 🙂 Bu katta Paris manzarasının haricinde Gustave Eifel‘in çalışma ofisini de ziyaret edebilirsiniz.

Eiffel kulesi için uzun bir kuyruk olduğunu göreceksiniz. Bilet almak için ayrı bir kuyruk asansör için de ayrı bir bekleme yaşayacaksınız. Yukarı çıktığınızda da harcayacağınız zamanı düşünerek, erken gelmek ve yeterli zamanı ayırmak en mantıklısı olacak. Yürüyerek çıkacaksanız ( benim gibi ) o zaman bekleyeceğiniz sıra azalacaktır 🙂

Paris gezilecek yerler Gezgin Deli önerisi, Kulenin arkasında bulunan kütüphanede uygun fiyata kahvenizi alarak bu muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz. Hediyelik eşya almak için kulenin etrafını kullanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü çok pahalı. Şehri gezerken göreceğiniz bir halk pazarından yada Sacre Coure Bazikasına gittiğinizde göreceğiniz seyyar satıcılardan hediyelik alabilirsiniz. Ben 10 tane Eiffel kulesi anahtarlığını pazarlık sonucu 2 Euro’ya almıştım. Ucuz bulunca da 4 takım alıp Türkiye de arkadaşlara dağıtmıştım 🙂

Adres : Champ de Mars, 5 Avenue Anatole France,  Paris

Ulaşım : 6 Numaralı metro hattına binerek “Bir Hakeim ” durağında inebilirsiniz. Yada “Trocadero” durağına inerek yukarıdan aşağı doğru manzarayı izleyerek de gelebilirsiniz.

Bilet : Giriş ücretleri ve detaylı bilgi için buradan ulaşabilirsiniz.

LOUVRE MÜZESİ

Paris gezilecek yerler de sırada hiç sıkılmadan tüm gün gezebileceğiniz Louvre Müzesi var. Müze çok sayıda turist ziyareti alıyor. Bu yüzden sabah çok erken bir saatte müze önüne gitmeli ve sıraya girmelisiniz. Fakat içeride göreceğiniz muhteşem sanat eserleri buna değecektir. Girişte yaşayacağınız kalabalık ve sıranın aynısını içeride, Mona Lisa resminin önünde de yaşayacaksınız. Müzede 500 yıllık bir sürede toplanmış 35.000 adet resim,heykel ve sanat eseri bulunuyor. Bina ” U ” şeklinde ve yer yeri tarih dolu. Çoğu müzenin aksine müze salı günleri kapalıdır.

Güncel bilet fiyatları için

Ulaşım : “Palais Royal – Musee de Louvre” metro durağı

ŞANZELİZE CADDESİ

paris-gezilecek-yerler-Şanzelize-Caddesi

Paris gezilecek yerler denildiğinde bence eyfel kulesinden sonra en çok görülmesi ve gezilmesi gereken yer. Birbirinden lüks mağazaları, şık giyinen insanları, ışıkları ve ünlü karakteriyle burası başka bir yer diyeceksiniz. Gündüz farkında olmadan bu caddeye girdiğinizde eğer tarihi ” Zafer takı ” yı görmeseniz belki Şanzelize de olduğunuz anlamayabilirsiniz. Ama eğer gece giderseniz, işte o zaman kendinizi ” Abooovvv ” demekten alı koyamayacaksınız.

Ulaşım : “Charles de Gaulle – Étoile”, “George V”, “Franklin D. Roosevelt” ve “Champs-Élysées – Clemenceau” metro durakları cadde üzerinde yer alır. Tercih sizi.

Sacre Coeur Bazilikası

paris-gezilecek-yerler-sacre-coeur

Paris gezilecek yerler bölümümde Paris’in en meşhur kilisesi Sacre Coeur da sıra. Paris’i en yüksek noktasında yer alan bazilika, çok sayıda turist çekmekte. Kilisenin önünde bulunan merdivenlere oturarak, Paris manzarasına karşı, sokak müzisyenlerinin birbirinden güzel şarkılarını dinleyebilirsiniz. Kilisenin arkasında sanat sokağı-Ressamlar tepesi (Place du Tertre) ve yine Paris’e özgü kafeler bulunmakta. Burada sokak sanatçılarının resimlerini inceleyebilir ve satı alabilirsiniz. Fakat belirteyim. Sokak sanatçısı demeyin, resimler bayağı pahalı 🙂

Ulaşım : “Abbesses” metro durağında indikten sonra fünikülere binerek veya yürüyerek bazilikaya ulaşabilirsiniz.

Notre Dame Katedrali

paris-gezilecek-yerler-notre-dame

Paris gezilecek yerler de son olarak Fransa’nın en önemli kiliselerinden biri olan Notre Dame katedrali var. Hatta en önemlisi diyebiliriz. Bunun sebebi, Hz. İsa’nın dikenli tacının burada olmasıdır. Ayrıca yine Hristiyanlık için çok önem arz eden eserler katedralde yer almaktadır. Bu yüzden son zamanlarda Eyfelden bile daha çok turist ziyareti aldığı söylenmekte. Ayrıca Victor Hugo’nun ünlü eseri ” Notre Dame Kanburu ” da katedralin ününe ün katmıştır. Paris’te Mutlaka görülmesi gereken yerler listenizin başında yer alması gereken bir yapı.

Paris gezilecek diğer yerler

Orsay Müzesi

Disneyland

Moulin Rouge

Pantheon

Versay Sarayı ve Bahçeleri

Opera National de Palais Garnier ( Opera Binası )

Lüksemburg sarayı ve bahçeleri

Pompidou Merkezi

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Paris Medya Galerisi

İlginizi çekecek diğer yazılar

  1. viyana’da gezilecek yerler
  2. münih gezilecek yerler
  3. siem reap gezilecek yerler

 

Yorumlar (9 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,