Almanya’nın en büyük 3. şehri. Aslında Almanya denildiğinde herkesin aklına gelen ilk veya ikinci şehirdir. Nedeni bence tamamen Bayern Münih 🙂 Hatta ben Münih’i Almanya’nın başkenti bilen insanlar biliyorum. Öyle değil, başkent Berlin 🙂 Minih futbolun haricinde BMW markasının fabrikasının da burada olması ile de önemli bir şehir. Başlıca görülmesi gereken yerleri anlatmaya çalışacağım. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Marienplatz ( Meryem Ana Meydanı )

gezgindeli-münih

Münih gezilecek yerler bölümünde , Meryem ana meydanı, Şehrin en önemli ve işlek yeridir. Şehrin kalbidir. Bu noktada Münih de yaşayan her insanı görebilirsiniz. Benim en çok ilgimi çeken, İş mesai saatlerinde normal kalabalık olan bu noktada, öğlen paydos zamanı ve iş bitişinden sonra adım atacak yer kalmamasıydı. Hatta öğlen paydosunda insanların restaurant ve barlara akın ederek, eğlendiğine bile tanık oldum. Almanlar iş zamanı işi, eğlence zamanı eğlenmeyi çok iyi biliyorlar 🙂

1721

Meydan çok sayıda tarihi binaya da ev sahipliği yapmakta. Yeni belediye binası ( Neues Rathaus ) ve hemen arkasında ki Meryem ana kilisesi ( Frauenkirche ) bunlardan bazıları.

Frauenkirche ( Meryem Ana Kilisesi )

gezgindeli-Frauenkirche

Münih gezilecek yerler bölümünde , Görkemli ve muhteşem ihtişamıyla, Münih’in simgesi Meryem Ana kilisesi. Kilisenin kubbeleri 99 metre yüksekliğinde ve asansör ile bu kubbelerin tepesine çıkabilirsiniz. Kilise, Meryem ana meyanından görülmekte ve yürüme mesafesinde. İçini gezmenizi öneririm. Gerçekten çok fantastik bir yapısı var. Gerçi ben o kadar çok benzer yapı gezdim ki, artık hepsi birbirinin aynı geliyor 🙂

İsartor Kapısı

gezgindeli-isartor

Münih gezilecek yerler bölümünde , Sendlinger Tor ve Kalstor ile birlikte şehrin 3 kapısından birisidir. 2. Dünya savaşından sonra restore edilmiş ve günümüze kadar ulaşmış. Diğer iki kapı bugün yok. Münih tarihi açısından görülmesi gereken bir yapı.

Altes Rathaus ( Eski Belediye Binası )

gezgindeli-münih2

Meryem ana meydanın hemen yanında yer alan yapı, Münih’in ilk belediye binasıdır. Açıkçası ben ilk gördüğümde, bana kendimi Prag da hissettirdi. Prag da bulunan yapıları çok fazlası ile andırıyor. İkinci dünyasında bu yapıda fazlasıyla zarar görmüş. Restore edilerek bugüne kadar gelen Altes Rathaus, gece ışıklandırıldığını da daha güzel bir hal alıyor. Hem gündüz, hemde gece görmenizi öneririm.

Zamanınız olması durumunda ; BMW fabrikası ve müzesi, Eski olimpiyat köyü, Alianz Arena, Bavyera Ulusal Müzesi, Alman Müzesi, Münih şehir müzesi, Residenz ve Sigestor diğer görülmesi gereken yerlerdir.

OLIMPI~14

Olimpiyat köyüne veya BMW fabrikasına gittiğinizde, Olimpiyat köyü dönen kuleye çıkmanızı ve orada yemek yemenizi tavsiye edebilirim. Kuleden çevrenin nasıl göründüğünü, Münih resimlerimden görebilirsiniz.

Münih’te ne yenir konusunda çok yardımcı olamayacağım. Açıkcası şehirde yoğun bir domuz yaı kokusu var. Bu şehirde ne kadar fazla Domuz eti tüketildiğinin bir örneği. Türk mahallesine gidebilirseniz, karnınızı doyurabilirsiniz. Açıkcası ben öyle yaptım.

Münih gezilecek yerler bölümünde Son olarak; çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi, Münih’te de çikolata marketleri var. Bu çok büyük marketlerin içinde, market arabası ile gezip, kaybolabilirsiniz.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Münih resimlerinin tamamı için Medya Galeri

 

 

Yorumlar (2 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , ,