Ukrayna denildiğinde insanın aklına ilk gelen şehirler Kiev ve Odessa oluyor. Ama şunu çok açık belirteyim ki, eğer amaçınız Deniz ve gece hayatı tatili değilse rotanız LVİV olmalı. Bu şehir size tarih, kültür, doğa, gastronomi ve hece hayatını fazlasıyla vadediyor.

Lviv Gezi Rehberi‘ne Başlayalım. Ne yaptık, ne yaşadık, Nasıl yaptık gibi detayları anlatayım. Her zaman söylediğim gibi, ben ansiklopedi bilgisi vermiyorum. Tamamen bir gezginin gözünden, gerçek yaşanmışları aktarıyorum. Başlayalım mı?

Lets Gooo…

Bizim için LVİV olan şehir, Ukrayna ve Avrupa toplumu için LVOV. Karşılaşırsanız bu ne demeyin 🙂

Lviv Gezi Rehberi

Şehir nüfusunun büyük bölümü ( %80-85 ) kadınlardan oluşuyor. Bunu otobüs veya kamyon süren kadınları gördüğünüzde, mağazalarda çalışan veya işletme sahibi kadınları gördüğünüzde, şehrin tüm sokak ve caddelerinde dolaşırken karşılaşacağınız kadınların çokluğunu görünce anlayacaksınız. Ne çok kadınları anlattım dimi. Eee Türkiye’de bu ülke kadınları zaten yıllardır güzellikleriyle anlatılmazmı. Ben size çalışkanlıklarını anlattım.

Lviv Gece Hayatı

Lviv’e ülkemizden farklı firmaların uçak seferleri bulunmakta. Bizde en ekonomik olanını bulduk binip geldik. Uygun uçak ve otel gibi alternatifleri Nasıl buluyoruz BURAYA!..

ÖNEMLİ! Buraya dikkat edin lütfen! Ukrayna’ya ilk gelişiniz ise, sizi pasaport kontrol noktasından ayırıp, bir odanın önünde bulunan kuyruğa iliştiriyorlar. Nedenine gelince; ilk gelen Türk turistlere burada GBT yapılıyormuş. Sıra bana geldi ve odaya girdim. İçeride iki tane genç ama suratsız ve İngilizce bilmeyen bayan polis vardı. Neyse çat pat anlaşmaya çalışıyoruz. Bana neden geldiğimi, orada ne yapacağımı, nerede kalacağımı ve ne kadar param olduğunu soruyorlar. Bende anlatıyorum. Bir tanesi söylediğim parayı çıkartıp kameraya karşı saymamı istiyor. Benim Deli damarı çatlıyor tabi ve “Neden” diye biraz tatlı sert ağzımdan kaçıyor 🙂 Ama yapacak bir şey yok çıkarttık sayıyorum. Ama bir yandan kendinin bir gezgin olduğumu 30’a yakın ülke gezdiğimi ve hiçbirinde bu muameleye uğramadığını anlatmaya çalışsamda, memure hanımlar oralı olmuyor. Aslında Oralılar iyi insanlardır 🙂

Bunları anlatıyorum çünkü ilk gidişiniz ise bunlarla karşılaşacaksınız ve korkmayın. Sonucunda içeri giriyorsunuz.

Neyse Havaalanından çıktım. Sırada şehre ulaşım var. 2-3 kişi geldiyseniz, küçük pazarlık yapmak koşulu ile hemen bir taksiye yönelin. LVİV çok ucuz bir şehir. Şehre ulaşım için 100 Grivna veriyorum. Yani 14 lira. (1 TL=6,80 UAH.)

Bir başka şehre ulaşım şekli tabi ki otobüsler. Havalimanı önünde bulunan 48 numaralı otobüs 4 Grivna, 9 numaralı Troleybüs ile 2 Grivna ödeyerekte gidebilirsiniz. Akşam 10’a kadar çalışıyor.

Lviv’de nerede kalınır?

Lviv’de nerede kalınır? Bu soru sanırım en kolay soru. Ben gezilerimde Hosteller’de konaklarım. Nedir bu Hostel? BURAYA!…

Fakat LVİV çok uygun ve ucuz olduğundan Booking üzerinden şehir merkezinde bir ev kiraladım. Ev Opera binasının hemen arkasındaydı.

Şehirde tramvay ve otobüs toplu taşıma olarak kullanılıyor. Küçük bir şehir olduğundan yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Tepelere bile yürüyerek çıktım. Sizde çıkın. Zaten yürümüyorsanız, şehri keşfedemezsiniz. Her gittiğiniz yerde mutlaka yürüyün.

Lviv Hakkında

Peki Lviv Gezilecek yerler nereler? Rehberimiz başlıyorrrrr..

1 ) LVİV Opera Binası

Lviv Opera Binası

Şehrin merkezinde bulunan bina, şehrin kalbi diyebiliriz. İnsanların toplanma ve buluşma yerleri burası. Hatta halk pazarları ve panayırlarda binanın önünde bulunan meydanda yapılmakta. Ben birine denk geldim. Bu meydanın çevresinde çok sayıda cafe ve restoran bulunmakta.

Lviv Etkinlikler

Opera binasında çok sayıda kültürel etkinlik bulunmakta. Ben girmedim ama kapıdan içeri girip etkinkinlik listesine baktım. Eğer size hitap eden bir gösteri bulursanız girebilirsiniz. Bilet fiyatları gerçekten çok ucuz ama zamanınız varsa. Benim yoktu.

2 ) Lviv Town Hall

Lviv Town hall

Lviv‘e gelen turistlerin en çok geldikleri nokta burası. Haliyle şehrin en kalabalık noktası da burası. En önemli etkinlik Lviv belediye binası’nın üstüne çıkıp, güzel bir LVİV manzarası seyretmek. Kuleye çıkmak biraz zahmetli. Çok sayıda merdiven tırmanıyorsunuz. Hatta yarıda pes eden ve nefesi tükenen turistler gördüm. Ama siz yılmayın. En tepeye çıkın. Göreceğiniz manzara buna değecek.

Lviv Belediye Binası

Burayı bulmak gerçekten çok kolay olacak. Nasıl mı? Ya en yüksek kuleyi takip ederek, ya kalabalığı izleyerek yada şehri gezerken her halükarda buraya gelirsiniz.

Lviv Belediye Binası Kule Fiyatı

Şehrin en meşhur meydanı olan “Rynok Square” da tam ortada ki bina, belediye binası. Kuleye çıkış için 20 Grivna ödüyorum. Keşke 1000 ödesemde asansör olsa diyeceksiniz 🙂

3 ) Rynok Square

Rynok Square

Şehrin enerjisi bitmeyen en önemli noktası. Tüm turistler bu meydanda ki restoran ve barlarda sabahlara kadar eğleniyorlar. Yollar insan dolu. Bir çok ünlü mekanında bu meydanda olması, kalabalıktık sayısını tavan yapmış. Ama yılmadan ve sıkılmadan içlerinde dolaşıyorum. Burada geçen Zaman çok keyifli. Kahve Fabrikası müzesinde bir kahve söyleyip, caddeden geçenleri de izleyebilirsiniz.

Lviv Gezi Rehberi

Rynok Meydanı’nın çevresinde çok sayıda önemli mimarı yapı bulunmakta. Ayrıca Neptün, Diana, Adonis ve Amphitria Mitolojik heykelleri de meydanın etrafında denk geleceksiniz.

Lviv Latin Katedrali

Meydanın en önemli yapısı belediye binasıyla birlikte “Latin Katedrali“. Unutmadan söyleyeyim. İçeride resim çekmek yasak.

4 ) Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Şimdi mezarlık da gezilecek yerlerde önerilir mi? diyeceksiniz. Ama burası gerçekten çok başka. Bizim Çanakkale Şehitliği’miz gibi bir şehitlik. Ukrayna tarihinde yer almış önemli kişilerin mezarları ve son Rusya savaşında ölen askerlerin şehitlikleri bu mezarlıkta. Mezarlıkta sadece Ukrayna vatandaşlarının değil, ülkeye hizmet vermiş ve birlikte savaşıp şehir düşmüş, dost ülkelerinde insanları yatmakta. 3000’den fazla mezar taşı bulunmakta. En eski mezarın ise 1675 yılına ait olduğu söylenmekte.

Lviv Gezilecek Yerler

Mezarlık için cüzi bir miktar ödeme yapıyor ve içeri giriyorum.(25 Grivna) Gördüğüm kasvet ve ihtişam beni etkilemiş olsada, şehitliklerde duygusal anlar yaşamama engel olamıyor. 400.000 üzerinde kabir olduğunu öğrendiğimde, üzüntüm daha da katlanıyor. Savaş nedir arkadaş ya ???

Lviv Rehberi

Lychakiv Mezarlığı’na otobüs veya taksi ile ulaşabilirsiniz. Ama ben size, benim yaptığım gibi 15-20 dakika yürüyerek gelmenizi öneririm. Biraz yorulursunuz ama şehrin iç kesimlerini de keşfedersiniz. Yürüyün gari 🙂 Ben yürümem arkadaş diyenler için, 2 ve 10 numaralı Tramvay hatları mezarlığın önüne kadar gelmekte.

5 ) Shevchenkivsky Hai Park ( Shevchenko Parkı )

Lviv Shevchenkivsky Hai Park

Lviv de mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de; Lviv Ulusal Halk Mimarisi Müzesi. Bu parkı gezeceğiniz diğer bloklarda bulamazsınız. Bende gelmeden önce yaptığım araştırmalarda listeme burayı ekleyemedim. Çünkü hiç kimse bu parktan bahsetmiyor. Neyse ki ben tüm şehri yürümeden içim rahat etmez 🙂

Lviv Shevchenko Parkı

Gelelim parka. Aslında burası yemyeşil büyük bir alına yayılmış, içerisinde göletler ve etkinlik alanları bulunan, neredeyse Lviv‘den bile büyük bir Açık hava müzesi. Müze diyorum, çünkü burası gerçekten bir müze.

Lviv Gezilecek Yerler

Müzenin içerisinde; Yüzyılları boyu ülkede yaşayan insanların evleri, kültürleri, Kiliseleri, okulları, yemekleri ve daha nice yaşam tarzları sergileniyor. İçeriye giriş için sadece 30 Grivna bir ödeme yapıp giriyorum. Park o kadar büyük bir alan ki, gez gez bitmez. Biraz fazla Zaman planlayın.

İçeride ne var? Girdikten sonra sağ tarafta bulunan ilk evde bir amca var. İçeri girdiğinizde elinize eski bir Ukrayna çalgısı iliştirip, turistlerden bir koro oluşturuyor. Sonra başlıyorsunuz melodiye ayak uydurup çalmaya. Ücretsiz bir aktivite. Mutlaka yapın. Örneği videoda 🙂

Lviv Gezilecek Yerler

Yürümeye devam ediyorum. Hemen sol tarafınızdaki eski bir köy evi örneklenmiş. 10 Grivna verip, eski Ukrayna kıyafetlerini de giyiyorum. Sonrası muhteşem pozlarımda 🙂

Lviv Yöresel Kıyafetler

Buna benzer daha bir çok etkinlik ve aktivite içeride var. Ukrayna kültürüne ait yemekleri yiyebileceğiniz bir alan, ata binebileceğiniz bir alan ve bol bol tarihi evleri gezebilirsiniz. Gerisi size kalmış.

Lviv de Ne Yenir ?

6 ) Lviv Chocolate Factory (Lviv Çikolata Fabrikası)

Lviv Chocolate Factory

Lviv eski bir çikolata fabrikasına sahip. İçeri girdiğinizde 3 katı binanın her katında farklı el yapımı çikolataları tadabiliyorsunuz. Ayrıca içeride gezerken çam mekanın arkasındaki imalathaneyi de izleyebilir ve çalışanların elleriyle nasıl yapıldığına tanıklık yapabilirsiniz.

Lviv Çikolata Fabrikası

7 ) High Castle

High Castle

Şehrin içinden yukarı baktığınızda sürekli gözünüze çarpan bu tepeye de mutlaka çıkmalısınız. Tepede büyük bir Ukrayna bayrağı bulunan tepe High Castle.

Lviv Şehir Manzarası

Şehrin en yüksek noktası olan bu tepenin manzarasında çekeceğiniz resimler harika olacak.

Lviv Kalesi

Adından da anlaşılacağı gibi aslında burası bir kale. Fakat fazla bir yapı kalmamış. Kaleden kalma bir kaç sur. Kaleye çıkış ücretsiz.

Lviv Şehir hayatı

Ben ağaçların arasından yürüyerek çıktım. Yada patika yoldan döne döne çıkabilirsiniz. Karar sizin.

8 )   Coffee Factory ( Kahve Fabrikası )

Lviv Coffee Factory

Aslında kahve ve çikolatayı gezilecek yerlerde değil, yeme içme bölümünde önermem gerekli gibi gelebilir ama değil. Çünkü bu iki mekan biraz müze konsepttinde.

Lviv Kahve Fabrikası

İçeri girdiğinizde bu tarihi mekanın eskiden kullanılan ve günümüzde kullanılan kahve öğütücü makinalarını görebilirsiniz. Tüm mekanı saran kahve kokusu sizi sizden alacak. Benim gibi az kahve sever biri için bile, kahve beni çağırdı. Garson arkadaşa “sana güveniyorum” diyerek, seçimi kendisine bıraktım. Oda bana klasik bizim Türk kahvesini getirdi. Siz listeden kendiniz seçin. Kahvenin yanında gelen içecek su değil, Alkol. Benim gibi içki içmiyorsanız aman DİKKAT!

Lviv Kahve Keyfi

Lviv’de yeme içme kısmı çokta zor değil. Bir çok alternatif menüye sahip restoran sayısı fazla. 2 tane de Türk işletmecinin işlettiği Türk restoranı var.

Lviv Glory Cafe

Bu restoranlardan bir tanesi lüks konsepti ve biraz pahalı menüsü ile Glory Cafe. Ben bir akşam yemek yemeğe gidip, fiyatlardan dolayı kahve içip çıktım. Sahibiyle de mekanda olmadığından tanışamadım.

Lviv Takcim Cafe

Diğer mekan Takcim Cafe. Burası daha bizden. Sahibi sürekli mekanda. Salaş bir yer ama kahvaltısı başarılıydı. Sabahları kahvaltı için buraya gittim. Fiyatlar daha uygun.

Lviv de Nerede Ne Yenir ?

Lviv‘de daha bir çok irili ufaklı yer var. Beni en çok etkileyen noktaları anlatmaya çalıştım. Resimlerde diğer noktalar ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Küçük, şirin ve sıcak bir şehir. Sıcak derken havasından bahsetmiyorum. Havası buz buz 🙂

Lviv Hava Durumu

Lviv Gece hayatı için söyleyecek fazla bir şey yok. Zaten fazlasıyla anlatılanlar var. Ben şehirlerde gezmeyi seviyorum. Fakat çok fazla genç nüfus ve turist olunca, bunlarında çoğunluğu bayanlar olunca, varın gece hayatını siz anlayın 🙂

Lviv Medya Galeri

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerimle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer yazılar

Redlight Caddesi Nedir? Nerede? Ne yapılır? Ne yapılmaz? Amsterdam gezilecek yerler
Prag Gezilecek Yerler
Paris gezilecek yerler
Siem-Reap gezilecek yerler

Singapur Asya’da bir küçük İngiltere

İşinize Yarayacak Öneri Yazılarım

Tatilinizi Bedaya Getirin. Nasıl mı?

Seyahat için En İyi Telefon Uygulamaları

Avrupa’nın En Ucuz Havayolu Firmaları

Avrupa’nın En Ucuz Otobüs Firmaları

Hostel Nedir ? Hostel’de kalmak Güvenli mi?

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , , , , ,