Kopenhag Gezilecek Yerler – Kopenhag Görülmesi Gerekenler – Kopenhag Nerede Kalınır? – Kopenhag Gezi Rehberi

Avrupa’da en çok keyif alarak gezdiğim ve en çok eğlendiğim şehir Kopenhag’dır. Nedenlerini aşağıda yazdığımda sizlerde anlayacaksınız 🙂

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

Bir İskandinav Ülkesi olması bile Kopenhag’ın farklı bir yer olmasına yeterken, üstüne insanlarının eğlenceli yapısı da eklenince çok farklı bir şehir olmuş.

Artıları olduğu kadar elbette eskileri de var. Artlarını aşağıda sıralayacağım. Ama eskilerden kısaca bahsetmek gerekirse; çok pahalı olması, havasının çok soğuk olması, bol yağışlı olması ve güneşi az görmeniz. Bunların arasında beni en çok üzen şehrin aşırı pahalı olmasıydı. Bilirsiniz! gezginler arasında Mc Donalds endeksi diye bir kural vardır. Ülkenin pahalı mı ucuz mu olduğunu buradan ölçebiliyoruz. Kopenhag da bir Mac menü TL karşılığı 30 TL idi 😮

Kopenhag Gezilecek yerler ve Kopenhag Gezi Rehberi yazımıza başlayalım mı? Hazır mısınız?

Lets Gooo…

Kopenhag gezilecek yerler yazıma öncelikle önerilerimle başlayayım. Kopenhag bir öğrenci şehri. Ayrıca genç nüfusu da oldukça yüksek. Buda eğlence hayatının hareketli olmasını sağlıyor. Ayrıca bahar ve yaz aylarında sokaklarda dans eden gruplar ve sokakta festival havası yaratan insanları göreceksiniz. Bu yüzden Kopenhag’a baharda veya yazın gelmenizi öneririm.

Kopenhag gezilecek yerler için aşağıda ki haritayı izlemenizi tavsiye ederim. Ben gittiğim her şehirde bir şehir haritası ve otobüsle şehir gezisi yaptıran firmaların haritalarını temin ederim. Bu harita üzerinde ki yolları takip ederek, şehrin gezilmesi gereken bütün noktalarını gezerim. Tabi bu harita üzerinde ki noktalar şehrin çok dışını da gösterebilir. Ama kesinlikle her noktayı görmenizi tavsiye ediyorum.

Kopenhag Şehir Harita

Kopenhag Şehir Harita

Kopenhag Tivoli GardenKopenhag Gezilecek yerler

Kopenhag Tivoli Bahçeleri

Kopenhag Tivoli Bahçeleri

Kopenhag gezilecek yerler yazımın ilk sırasını Tivoli BahçeleriTivoli Garden alıyor. İskandinav Ülkelerinin Disneyland’i olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca Avrupa’nın en eski lunaparkıdır. İçerisinde oyun alanları, lüks restoranlar, konser alanları ve birbirinden farklı bahçeleri ile tam bir gününüzü doya doya harcayabileceğiniz bir yer. Giriş fiyat listesi aşağıda…

Kopenhag Tivoli Garden

Kopenhag Tivoli Garden

Adres: Tivoli Garden Konum

Kopenhag Nyhan Nehri ve Kanal TuruKopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Nyhan Nehri

Kopenhag Nyhan Nehri

Kopenhag Gezilecek Yerler de sırayı Kopenhag’ın meşhur kanalları alıyor. Nyhan nehri şehri bir çok noktada kesiyor ve nehrin kenarlarına yayılan sıralı evleri gerçekten muhteşem bir manzara sağlıyor. Bu manzara bana Amsterdam’ı hatırlatsada, kuzey ülkelerinin çoğunda bu mimariyi görmek mümkün. Nehir de tekne turunu da bu lokasyondan kalkan tekneler ile yapabilirsiniz.

Kopenhag Kanal Turu

Kopenhag Kanal Turu

Kanal turunu yapan iki farklı firma mevcut. Ayrıca Venedik de olduğu gibi büyük ve küçük kanal turları olmak üzere iki farklı seçeneğimiz de bulunuyor. Tabi fiyatları da farklı. 4 Farklı dilde rehberlik hizmeti de satın alabiliyorsunuz.

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

Ayrıca kanal turu yapan bu firmalar akşam yemeği içine bir alternatif sunuyorlar. Rezervasyon yaptırmanız halinde akşam yemeğinizi bu tekne turlarından birinde yapabilirsiniz.

Kopenhag kanal turu ve akşam yemeği için;

http://www.stromma.dk/

http://www.havnerundfart.dk/

Küçük Deniz Kızı Heykeli – Kopenhag’ın Sembolü – Kopenhag gezilecek yerler

Kopenhag Küçük Kız Heykeli

Kopenhag Küçük Kız Heykeli

Kopenhag gezilecek yerler de sırayı Kopenhag’ın simgesi olan küçük deniz kızı heykeli alıyor. Şuan gördüğünüz resmi çekmek için 10 dakika bekledim desem yalan olmaz. Resim çekmek için bekleyen çok fazla sayıda insan oluyor. Ayrıca bazı insanlar resimde gördüğünüz gibi heykelin yanına gitmeye çalışıyor. Eğer sizde heykelin yanına gitmek isterseniz, öncelikle kayalardan kayıp düşmeyin ve etrafta görevli olmadığına dikkat edin.

Ayrıca Bu küçük deniz kızı heykeline tekne turlarıyla da gelebilir ve denizden de resimini çekme şansı yakalarsınız.

Rosenborg Kalesi ve Rosenborg Bahçeleri – Kopenhag Gezilecek Yerler

Rosenborg Kalesi

Rosenborg Kalesi

Kopenhag gezilecek yerler sırada bir kale var. Rosenborg kalesi 1606 yılında yapılmış. Rönesans döneminde yapılan kalenin çok büyük de bir bahçesi var. Bu bahçe içinde piknik yapan aileler, çimlerine uzanan çiftler ve bisikletleri ile gezen insanlar görebilirsiniz.  Ayrıca yaz aylarında bu bahçelerde konser ve festivaller de yapılmakta. Kalenin içine ziyaret etmenin bedeli ise 90 Kron ( 35 TL )

Kopenhag Rundetaarn Gözlem Kulesi – Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gözlem Kulesi

Kopenhag Gözlem Kulesi

Kopenhag gezilecek yerler içinde yine çok fazla turist tarafından ziyaret edilen bu kule 17.yy da yapılmış. Bu güzel şehri yukarıdan görmek istiyorum diyorsanız, 25 Kron (10 TL) karşılığında kuleye çıkabilirsiniz. Tabi biraz merdiven tırmanmayı göze almanız gerekecek 🙂

Frederik Kilisesi – Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag gezilecek yerler için size önereceğim tek kilise burası olacak. Aslında artık kilise görmekten bıktım. Ama bu kilise Kopenhag için önemli bir kilise. Mermer kilise olarak da bilinmekte.

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

31 metrekarelik kubbesi ile İskandinavya’nın en büyük kubbeli kilisesi.  Ha! unutmadan giriş ÜCRETSİZ 🙂

Kopenhag Belediye Sarayı ve Meydanı – Kopenhag Gezi Rebheri

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag gezilecek yerler için mutlaka resminizin olması gereken ve hatta olacağı yer bu meydan. Kopenhag merkezde ki bütün cadde ve yollar bu meydana çıkmakta. Ayrıca gezilecek bütün yerler de bu meydanın çevresinde. Meydanın tam karşı sokağın başında Mc Donalds ve Burger King göreceksiniz. O sokak Kopenhag’ın en işlek sokağı.

Kopenhag Alışveriş

Kopenhag Alışveriş

Alışveriş içinde tercih edilen bu sokak fazla turistik olduğundan ekstra pahalı. Mc Donalds’ın altında bir süpermarket var. Buradan yiyecek ve içeceğinizi uygun fiyata alabilirsiniz. Lütfen unutmayın ki İskandinav Ülkeleri çok çok aşırı pahalı.

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Botanik Bahçesi – Kopenhag Gezilecek Yerler

Kopenhag Botanik Bahçe

Kopenhag Botanik Bahçe

Kopenhag gezilecek yerler için sırada ki önerim Kopenhag Botanik Bahçesi. Resimde görmüş olduğunuz bütün alanın içinde çok farklı bitkiler yetiştiriliyor. İçerisi haliyle fazla ısı ve oksijenden dolayı sizi biraz bunaltabilir. Açıkçası ben ilk başta biraz bunaldım.  Ama bu duruma alışık olmalılar ki, bolca çıkış kapısı yapmışlar. En yakın kapıdan çıkarak dışarıda biraz soluklanabilirsiniz. Resimde gördüğünüz o gri bulutlar aşırı yağmur getirdiğinden ben fazla dışarıda kalamamıştım 🙂

Kopenhag Gezi Rehberi

Kopenhag Gezi Rehberi

İçeride 13.000 den fazla tür bitki bulunmakta. Haftanın her günü açık olan Kopenhag Botanik Bahçesini saat 16.00 ya kadar gezebilirsiniz. Son olarak giriş ücretsiz. Yani en sevdiğimizden değil mi 🙂

Son olarak diğer Kopenhag Gezilecek Yerler ;

 • Christiansborg Sarayı
 • Danimarka Ulusal Müzesi
 • Amelienborg Sarayı
 • Opera Binası

Son olarak kendimle ilgili bir bilgi verip Kopenhag Gezi Rehberime burada son vereceğim. Biliyorsunuz ki yıllardır tüm arkadaşlarım bana deli derler. Bunu daha önce çok defa anlattım. Ama Kopenhag da benden delisini buldum 🙂

İşte benden delisinin kanıtı ;

Kopenhag Meyda Galerim …

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer yazılar

 1. Amsterdam gezilecek yerler
 2. Prag Gezilecek Yerler
 3. Paris gezilecek yerler
 4. Siem-Reap gezilecek yerler

Öneri yazılarım

 1. Hostel nedir? Hostelde konaklamak güvenli mi? Temiz mi ?
 2. Avrupanın en ucuz havayolu firmaları
 3. Hava yolu firmalarına hakkınızı yedirmeyin
 4. Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , ,