Bir gezgin için bir seyahat planlaması yaparken maliyet en önemli etkendir. özellikle konaklama ve ulaşım bu maliyeti en çok etkileyen unsurlardır. Yemek-içme bir şekilde hallediliyor ama konaklama yapmak zorunluluğu ve ücretleri hep bir sorun olmuştur. İnsanların Hostel Konaklama ilgisi artıyor. Bununla birlikte ülkemizde çok yaygın olmaması sebebiyle, güvenlik ve hijyen soruları da artmakta. ben açıkçası yaptığım tüm gezilerimde Hostel Konaklaması yapıyorum.

Şimdi sizlere Hostel nedir ? Hostelde konaklama yaparken nelere dikkat edilmeli ? Hostelde konaklamak güvenilir mi ? Hostel temiz mi ? gibi sorularınıza tecrübelerimle aktarmaya çalışacağım.

SEUL HOSTEL

SEUL HOSTEL

HOSTEL NEDİR ?

Hostel, Lüks konaklama aramayan, sırtında çantası ile şehir şehir dolaşan, konaklama parasını yeme içmeye harcamak isteyen, Sadece yatacak sıcak bir yer olsun diyen gezginlerin ve öğrencilerin kullandığı yatakhane tarzında konaklama biçimidir. Minimum 4 kişilik odalardan başlayarak 16 kişilik odalara kadar farklılık göstermektedir. Oda kişi sayısı arttıkça gecelik konaklama fiyatı da düşer. Bununla birlikte size yemeğinizi kendi yapmanız için bir mutfak, ücretsiz internet, sıcak bir duş ve yeni insanlarla tanışma imkanı da sağlar.

Hosteller standart olarak bir konaklama sunmazlar. Bir hostel de konaklamaktan çok keyif alıp, 5 yıldızlı otel konforu yaşarken, bir başka hostel de bunu bulamayabilirsiniz. Ama önemli olan tek kural Hijyen olmalıdır. Bunu da hemen hemen her hostel sağlamaktadır.

HOSTEL KONAKLAMASININ AVANTAJLARI

Hosteller genellikle şehir merkezlerinde veya Merkezi tren garlarının çevresinde bulunmaktadır. Buda size gezeceğiniz şehri yürüyerek gezme ve her yere yürüyerek ulaşma imkanı sağlayacaktır.

Hosteller de herkesin kullanımına açık bir mutfak bulunmaktadır. Marketten alacağınız bir et yemeğini yada makarnayı, mutfakta bulunan ocağı ve tencereyi kullanarak pişirebilirsiniz. Yine tabakları da kullanabilirsiniz. Yemekten sonra yapmanız gereken tek şey bulaşığınızı yıkamanız. Yapmamanız gereken ise; buzdolabında bulunan diğer gezginlerin malzemelerini izinsiz kullanmamaktır 🙂

Hostel de yatacağınız yataklar tek kişiliktir. Her yatakta mahremiyetinizin korunması için çoğunlukla bir perde bulunur. Ayrıca her yatağın baş ucunda bir de elektrik prizi ve lamba bulunur.

Hosteller biz gezginler için uygun fiyatlı olmasının yanında ücretsiz WİFİ sağlaması sebebiyle de çok tercih edilir. Yurt dışında İnternet pahalı bir hizmettir.

Hosteller de ortalama 8-10 kişilik odalar her zaman tercih sebebimdir. Bu odada ki insanları daha yakından tanıma şansı vermektedir. 3-4 günlük konaklamalarımda odamda bulunan kişilerle arkadaşlıklar kurmuş ve şehri beraber gezmişliğim çoktur.

SİNGAPUR

SİNGAPUR

HOSTEL KONAKLAMASINDA ÖNEMLİ TAVSİYELERİM

Hostel genellikle şehir merkezinde konumlanmıştır. Fakat siz ayrıca metroya yakın olmasına ve şehrin gezilecek yerlerine yakınlığına da dikkat ederek doğru seçimi yapın.

Hostel konaklama yaparken ortalama 8-10 kişilik odalar hem maliyet , hem kaynaşma hemde güvenlik açısından uygundur. Daha fazla sayı maliyeti düşürse de gürültü ve hijyen olumsuzluğunu doğuracaktır.

Hostel rezervasyonu yaparken ” ücretsiz iptal ” ve “gidince öde ” özelliği olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece sizin ayırttığınız odadan başka bir odaya yerleştirilme riskinizi de ortadan kalkar.

BANGKOK HOSTEL

BANGKOK HOSTEL

Hostel konaklama yapmadan önce WİFİ şifrenizi resepsiyondan istemeyi unutmayın. Odanızda internetin çekip çekmediğini de kontrol edin. Yoksa sadece lobide internet kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Hosteller uygun fiyata konaklama imkanı sağladığı için bazı hosteller havluyu ücretli kiralık vermekteler. Rezervasyon yaparken buna da dikkat etmelisiniz.

Hosteller de yataklar çoğunlukla çift katlı ranza şeklindedir. Eğer otele erken gittiyseniz alt ranzayı almaya özen gösterin 🙂

Hosteller güvenliğiniz için size bir dolap veriyor olacak. fakat dolabın kilidi yok. Hostel kilit satışı yapıyor ama bu biraz pahalı. Bu yüzden her zaman çantanızda bir kilit bulundurmanızı tavsiye ediyorum. Hatta bir büyük bir de küçük kilit olmasını tavsiye ederim. Bazı dolapların kilit yeri küçük olduğundan büyük kilitleri takamıyorsunuz.

Hostel rezervasyonu yaparken ben konaklama yapan insanların yorumlarını ve puanlarını da inceliyorum. “7”puanın altı olanlara hiç bakmıyorum. Ama yurt dışında yaşayan yabancı gezginler çok farklı istekleri oluyor. Yani oda da bir cay makinesi yada sun ısıtıcısı yok diye bile düşük puan verebiliyorlar. Unutmayın ki biz sadece gece uyuyacak temiz bir yatak arıyoruz. bu yüzden yorumları mutlaka okuyun. Neden düşük puan vermiş iyi anlamak lazım.

BRUKSEL DE HOSTEL ARKADAŞIM

BRUKSEL DE HOSTEL ARKADAŞIM

HOSTELDE GÜVENLİK 

Hostel konaklaması için insanların bana en çok sordukları ve kaygı duydukları konu bu. Şunu unutmamak gerekir ki hostelde konaklayanlar da bizim gibi gezginler. yani onlarda benzer korkular ile geliyor. Aslında onlarda bu sorun daha az çünkü bizim gibi ülkelerde güvenlik sorunu yaşanıyor. emin olun o insanlar size güveniyor.Sizde lütfen onlara güvenin. Tabi ki bu tedbirsiz olun demek değil. eşyalarınızı size verilecek dolaba güzelce kitlerseniz ve değerli eşyalarınızı orta da bırakmazsanız, emin olun hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Ben bunca ülke gezdim ve hiçbir şeyim çalınmadı.

HOSTELDE BANYO KULLANIMI

SEUL HOSTEL

SEUL HOSTEL

Hostel de konaklama yapan gezginlerin çoğu gençler. hem genç olmaları hemde rahat bir toplum anlayışları olduğundan banyoya gidiş gelişleri bazen sizi rahatsız edebilir. Ben bunu Avrupa seyahatlerimde daha çok tecrübe edindim. Yanınızda soyunup ve giyinen insanlar olabiliyor. Ama Asya ülkelerinde bunu yaşamadım.

Hosteller de çoğunlukla havlu ve şampuan hizmeti yok. Siz yanınızda bulundurmalı yada hostelden satın almalı veya kiralamalısınız.

Gündüz saatlerinde ve gece saatlerinde duşlar da bir yoğunluk olabiliyor. Ama çoğunlukla sıra beklemeden duş alabiliyorsunuz. tabi çoğu Hostel de kadın-erkek banyolarının ayrı olmadığını da hatırlatayım 🙂

HOSTELDE YEME-İÇME VE MUTFAK KULLANIMI

KOPENHAG HOSTEL MUTFAK

KOPENHAG HOSTEL MUTFAK

Hostel konaklamasında en sevdiğim şey mutfak kullanımı. Mutfakta kullanacağınız tüm teçhizatı , kullandıktan sonra yıkayıp yerine koymanız yeterli olacaktır. Buzdolabında ve bir rafta yiyeceklerinizi koyabileceğiniz bir bölüm ayırıp koyabilirsiniz. Kimse sizin malzemelerinize dokunmayacaktır. tabi sizinde kimsenin yiyeceklerine dokunmamanız gerekiyor. Kimse görmez demeyin, çoğunda kamera vardır 🙂

HOSTELDE İNTERNET KULLANIMI

Hosteller size ücretsiz internet hizzmeti sağlamaktadır. Çoğunlukla odanızda da çekecektir. Ama bazı hosteller büyük olduğunda internet oda da çekmeyebilir. Bu durumda Lobide yine internetten yararlanabilirsiniz.

Kısacası ben yaptığım gezilerimde Hostel kullanıyorum. ve bundan çok keyif alıyorum. Hem çok uygun fiyata konaklama ihtiyacımı karşılıyorum, hemde yeme ihtiyacımı uyguna hallediyorum. Yeni insanlar ile tanışma ve ücretsiz internette yanında tatlı gibi 🙂

 

 

Yorumlar (12 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , , ,