Beklenen Tatil sezonumuz geldi. Öncesinden rezervasyonlarımız yapıldı ve uygun fiyata uçak biletlerimiz de alındı.

Her şey çok güzel giderken , Uçağımız rötar yaptı veya Aktarmalı uçuşunuzu kaçırdınız , Belkide ucuza aldığınız biletinizi Firma iptal etti yada Uçuşunuz iptal oldu. 

Gezgin Deli Farkı ile bu durumlarda ne yapacaksınız ve Haklarımızı nasıl arayacağız. Detaylar yazımda.  Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

gezgindeli.com ucak rotar yapti

UÇAĞINIZ RÖTAR YAPARSA !…

Hava şartlarının kötü olması durumu hariç ( Fırtına , Yıldırım , Sel , Şiddetli kar yağışı  v.b. gibi ) herhangi bir nedenden dolayı uçuşunuz 3 saatten fazla rötar yaparsa , uçacağınız mesafeye göre 600 Euro‘ya kadar tazminat hakkınız , yemek ve konaklama hakkınız bulunmaktadır. Eğer aktarmalı bir uçuşunuz geciktiyse , varış noktasına geciktiğiniz süre hesaplanır.

gezgindeli.com ucus iptal edildi

UÇUŞUNUZUN İPTAL EDİLMESİ 

Hava şartları hariç ( fırtına , yıldırım , sel , şiddetli kar yağışı ) herhangi bir sebepten dolayı uçuşunuz iptal edildi , başka bir güne aktarıldı veya güzergahı değiştirildi ve bu bilgi size 14 gün içerisinde verildi ise , yine varacağınız mesafenin uzaklığına göre 600 Euro‘ya kadar tazminat hakkınız doğuyor. Ayrıca Hava yolu şirketi biletinizi değiştirmekle yükümlü olup, tazminatı da ödemek zorundadır. Maalesef bu hakkımız bilmemekte ve hakkımızı aramamaktayız. Ama artık biliyorsunuz 🙂 Eeee Gezgin Deli farkı …

gezgindeli.com aktarmalı ucus kacırma

AKTARMALI UÇUŞU KAÇIRMAK

İlk uçuşunuz da gecikme yaşamış ve aktarmalı uçuşunuzu kaçırmış olabilirsiniz. Hatta Hava yolu şirketiniz durumu telafi etmek için size yeni bir bilet kesmiş ve bir sonraki uçuş ile sizi ulaşacağınız yere ulaştırmış olabilir. Bu durumda kalkış ve son varış noktasına ulaşım esas alınacaktır. Yani , 3 saatten fazla gecikme oldu ise aynı haklara sahip olacaksınız. Örneğin ilk uçuşunuz 1 saat , ikinci uçuşunuz 2 saat gecikme yaptı ise, toplam 3 saat gecikme olduğundan, tazminat hakkınız bulunmaktadır.

UÇUŞ DEĞİŞİKLİĞİ

Bu durum en sık Aktarmalı uçuşlarda karşılaşılan bir durumdur. Örneğin 1 saat beklemeli bir aktarmalı uçuşunuzda, ilk uçuşun gecikme ihtimali öngörülerek, check-in kontuarında bir sonraki uçuşun biniş kartı ( boarding kart ) size verilmesidir. Bu durumlarda biletinizi aldığınız varış saati ile değişen uçuş saati arasında ki gecikme 3 saatten fazla ise yine mesafeye göre 600 Euro‘ya kadar tazminat hakkınız bulunmaktadır.

gezgindeli.com uçağa alınmazsan

UÇAĞA ALINMAZSANIZ

Hava yolu şirketleri belirli oranda fazla satış yaparlar. Yolcuların geç kalma, iptal etme veya son anda uçmaktan vazgeçmeleri gibi durumlar için bu uygulamayı yaparlar. Ancak bazen bu gerçekleşmez ve fazla yolcu ile uçmak zorunda kalırlar. Bu yolculara sonra ki uçuş veya benzer teklifler sunarlar. BU gibi mağduriyetlerde de yine mesafeye bağlı olarak 600 Euro‘ya kadar tazminat alma hakkınız olur. BU tazminatın haricinde Hava yolu şirketi size ulaşım, konaklama ve ikram masraflarınızı karşılamak zorundadır.

Gezgin Deli olarak ; Bunlar ve benzeri sorunlar yaşamadan sağlıklı ve kazasız bir seyahat geçirmeniz en büyük dileğimdir. Lakin ne gibi haklara da sahip olduğumuz da bilmeli ve hakkımızı sonuna kadar aramalıyız.

 

Yorumlar (4 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,