Gaziantep Gezilecek Yerler. Gaziantep de Ne Yenir ? Gaziantep Nerede Kalınır? Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep ! Bu şehir söylendiğinde hepimizin aklına gelen şey aynıdır , Yemek 🙂

Ama Gaziantep sadece yemekleriyle değil , tarih ve kültürüyle de görülmesi ve bilinmesi gereken bir şehir.

Ama ben size tabi ki de yemeklerini de anlatacağım 🙂 Bir hafta sonun da nasıl 3-4 kilo alınır ?

Lets Gooo !

Cumartesi sabahı ilk uçağa bilet alındı ve zamanı efektif kullandık. Gaziantep hava alanından  şehir merkezine Havaş ile 35 dakika da ulaşabilirsiniz. ( 10 TL )

ilk Durağımız sabah kahvaltımız için Meşhur Katmerci Zekeriya Usta. Otobüs şöförüne şehir merkezinde ineceğinizi söylerseniz , sizi uygun noktada indirecektir.

Adres: Çukur Mh., Körükcü Sok, B Hilmi Gecidi No: 16/C-D, Şahinbey, Gaziantep

zekeriya ustazekeriya usta 2

Katmerinizin nasıl yapıldığını içeri girerek izleyebilir , resim veya video çekebilirsiniz. ( Çok kalabalık ve yoğun olmadığı bir anda yapın.)

Burada önemli bir detay paylaşacağım. Ben önce geldim , sıra bendeydi diye düşünmeyin. Böyle bir şey yok ne yazık ki. Burada biraz uyanık olmalısınız. Usta gezerken ” Bir saattir bekliyoruz ustam sıra bendeydi.” demeniz katmeri yemenizi sağlayacak:) Katmerinizi, isterseniz sıcak süt ile isterseniz çay ile yiyebilirsiniz. Zaten bir küçük kız sürekli içecek servisi yapıyor. Yani uyanık olmazsanız , sinirden sadece içecek içerek kalkabilirsiniz 🙂

Katmerimizi yedik şimdi ne yapacağız ? Şimdi otelimize gidip yerleşebiliriz. Otel tercihinizi için şurda kalın burda kalın diye otel reklamı yapmayacağım. Sadece bir öneri verebilirim. Mutlaka şehir merkezine yakın otel seçin. Çünkü; gezilecek her şey şehir merkezinde. Eğer şehir merkezine uzak bir otelde kalacak olursanız , sürekli taksi kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Merkezde ki iyi bir otelde kalmak için biraz fazla otel parası verin. Yoksa taksi paralarıyla daha fazlasını vermek zorunda kalabilirsiniz!

Otelimize yerleştik. Şimdi sırada Gaziantep gezilecek yerler de Mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken Zeugma Müzesi var. (Hatta bence tek yer)

Adres: Zeugma Müzesi , Mithatpaşa, Hacı Sani Konukoğlu Bulvarı, 27500 Şehitkamil/Gaziantep

zeugmazeugma 2

Kısa bilgi vermek gerekirse. Zeugma Mozaik Müzesi; 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep’te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile Dünya’nın en büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” ve “Bronz Mars Heykeli” mozaiği burada sergilenmektedir.

zeugma 3

Müze pazartesi günleri hariç , 9.00 – 17.00 saatleri açık ve 10 TL ücreti vardır. Müze girişinde size tanıtım kulaklığı isteyip istemediğiniz sorulacak. Gerek yok aşağıda ki linklerden telefonunuza uygulamayı indirin. Ücretsiz tüm müzeyi ve eserlerin tanıtımını dinleyin 🙂

Iphone uygulaması     ( Türkçe dil seçeneği var )

Android uygulaması  ( Yalnızca İngilizce )

Evettt. Gezdik yürüdük , yorulduk ve tabi ki acıktık. ( Birazda artık Antep yemekleri için bahane de aradık 🙂 )

Benim tercihim İmam Çağdaş oluyor. İmam Çağdaş ünü almış yürümüş mekan. Zaten içeri girdiğinizde bunu anlıyorsunuz. İçerisi tıklım tıklım dolu. Hatta kendinizi İstanbul da hissedeceksiniz. Hafta sonu tüm İstanbul buraya gelmiş gibi 🙂 Benim naçizane tavsiyem yanınıza gelen garsona ” ben her şeyden tatmak istiyorum” diyerek , işi uzmanına bırakmak. Böylece kişi sayınıza göre her lezzetten masanıza getirecekler ve her şeyden tatma şansınız olacak. ( Hatta biraz sıcak davranırsanız size yemeği elleriyle yedirecekler. Bakınız aşağı resim 🙂 )

Adres: Şahinbey, Uzun Çarşı No:49

IMG_1990IMG_1993

IMG_1995IMG_1988

Yemeği yedikten sonra üstüne tatlısız olmaz. Ben Antep’te bir çok yerde tatlı denedim. O yüzden İmam Çağdaşın havuç dilimli baklavasını yedim. Fakat benim için Antep de Baklava deyince Koçak baklava , şöbiyet deyince Zeki İnal gelir. Acele yok bekle anlatacağım 🙂

İmam çağdaştan çıktıktan sonra çarşının içinden çıkıp Antep kalesini ziyaret edebilirsiniz. Antep kalesi ücretsiz. Kalenin içi ziyarete açık. Fakat kalenin üstüne çıkılamıyor. Çünkü şuan da restorasyon çalışmaları var.

Adres: Gaziantep, Seferpaşa, 27240 Şahinbey/Gaziantep

kale 2kale

Eğer kale gezisinden sonra yorulduysanız , ertesi gün gezmesi için otele gidip dinlenebilirsiniz. Yok ben hala yorulmadım diyorsanız , Akşam Kahvesi için Tahmis Kahvesine gidebilir ve tarihi Menengiç kahvesi içebilirsiniz.

Adres: Suyabatmaz Mh. Şehitler Cd. Eski Buğday Pazarı No :21, Elmacı Pazarı Civarı

tahmistahmis 2

[…] 2. Gün […]

Yorumlar (2 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,