Gezmek isteyen her gezgin ister ki, gidecekleri ülke hem ucuz olsun hemde çok güzel olsun. Bu en doğal hakkımız. Bende edindiğim tecrübeler ile size; vize-konaklama-yemek-gezilecek yerler ve TL değerine göre bir sıralama hazırladım. Umarım işinize yarayacaktır. Hazır mısınız ?

Lets Gooo…

1 ) HİNDİSTAN

hindistan-en-ucuz-ulke

Dünyanın en ucuz ülkelerinde ilk sırayı tabi ki Hindistan alıyor. Hindistan mistik yaşantısı ve egzotik tabiatı ile herkesin ilgisini kolayca çekmiş bir ülkedir. Peki neden en ucuz ülkelerde 1. sırada. Anlatayım; Öncelikle TL Hindistan rupisi karşısında çok değerli. 1 TL=22,37 Rupi ( 2016 Eylül ) Ayrıca ülkenin ekonomik durumu da fakir olduğundan satın almak istediğiniz her şey dahada ucuz gelmekte. Örnek mi ? Tabi efendim. Örneğin; 1 gece konaklama ortalama 5-10 TL arası. Uzun dönem kalacaksanız bir ev kiralayabilirsiniz. şehir merkezinde ki bir evin aylık kirası 300-450 TL arası. Ucuz bir lokantada yiyeceğiniz yemek 5 TL iken, Orta halli bir lokanta ise 10 TL yi geçmeyecektir. Şehir içi otobüs bileti 0.50-0.70 kuruş arası değişir. Yani ortalama günlük gideriniz 60-70 TL yi geçmeyecektir. Ama edineceğiniz tecrübe ve görüş-yaşayacaklarınızı hiçbir zaman unutmayacaksınız.

2 ) NEPAL

nepal-dunyanin-en-ucuz-ulkeleri

Dünyanın en ucuz ülkeleri için şimdi sırada tabi ki Nepal var. Nepal doğal güzellikleri saymakla bitiremeyeceğiniz bir ülke. Ülke hali hazırda fakir ve ucuz bir ülke iken, yakın zamanda yaşadığı deprem yüzünden daha da fakirleşip ucuzladı. 🙁 Ama o muhteşem güzelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. 1 TL=35,71 Nepal rupisi ( 2016 Eylül ) Peki şehirde harcamalar nasıl? Örneğin; Konaklama “8” puanın üzerinde bir otelde kişi başı 10 TL. Daha uyguna da otel bulabilme şansınız var tabi. Şehir içi ulaşım 0,50 Kuruş. Orta halli bir lokantada güzel bir yemek 10 TL. Ortalama günlük harcamanız 50-60 TL olacaktır.

3 ) PAKİSTAN

pakistan-en-ucuz-ulkeler

Dünyanın en ucuz ülkeleri için 3. önerim Pakistan. Pakistan da Hindistan gibi farklı yaşamı ve jeolojik yapıyı içinde barındırıyor. Deniz, çöller, yeşil dağlar, çorak dağlar , buz kaplı dağlar, nehirler, verimli topraklar , su kaynakları, şelaleler, ormanları var. Himalaya, Karakurum ve Hindukuş Dağları ülkededir. 1 TL=34,95 Rupi ( 2016 Eylül ) Konaklama olarak orta seviyede bir otelde kişi başı 5-10 TL arası konaklama yapabilirsiniz. uzun dönem konaklama yapmak isterseniz , şehir merkezinde ki bir otelin aylık kirası 300 TL civarıdır. Ucuz bir lokantada 3-4 TL ye doyarken orta seviye bir lokantada 8-10 TL ye güzelce karnınızı doyurabilirsiniz. Şehir içi ulaşım 0,40-0,50 Kuruştur. Günlük ortalama harcamanız 50-60 TL olacaktır.

4 ) KAMBOÇYA

IMG_0568

Dünyanın en ucuz ülkeleri için sırada benim sevdiğim ülkelerin başında gelen Kamboçya da sıra. Tarihi ve farklı kültürü ile gezmeye giden bir çok gezginin temelli yerleşmesine sebep olmuştur. Tabi ülkenin ucuz bir hayatta sunuyor olması belli sebeplerin başında gelmekte. 1 TL = 1.428 Kamboçya rieli yapmakta. ( 2016 Eylül ) 3-4 yıldızlı havuzlu ve son derece güzel bir otelde 8-10 TL arası konaklamak mümkün. Ucuz bir lokantada 4-5 TL , orta seviye bir lokantada ise 8-10 TL ye karnınızı doyurabilirsiniz. Ülkenin en güzel Şehri Seim Reap yazımı aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Siem Reap gezilecek yerler yazımız için …

5 ) VİETNAM 

vietnam-dunyanin-en-ucuz-ulkeleri

Vietnam güvenlik sorunları olan bir ülke olsa da, sunduğu güzellikler ile göze alınabilecek hatta yaşanabilecek bir ülke. Tayland’ın pahalı olması göze alındığında Vietnam fazlasıyla size alternatifler sunmakta. Tek dezavantajı Türk vatandaşlarından vize istiyor olması. Vizeyi kolaylıkla veriyorlar ama para ödeyerek vize almak koyuyor tabi 🙁

1 TL=10.000 Vietnam dongu ( 2016 Eylül ) Şehir merkezlerinde “8” puan üstü puan almış güzel bir otel veya hostelde konaklamanın günlük maliyeti 10-12 TL. Ucuz bir lokantada 10 TL ye karnımızı doyurabiliriz. Şehir içi ulaşım ise 1-1,5 TL arası. Günlük ortalama 80-100 TL arası bir harcamamız olacaktır.

6 ) FİLİPİNLER

Dünyanın en ucuz ülkelerinde sırada en çok sevdiğim ve belki ileride hayatımı yaşayacağım yer olan Filipinler de sıra. Dünyanın cennet köşelerinden birisidir Filipinler. Dünyanın tatil merkezlerinden ” Boracay ” a sahip olsa da , ülkede hali hazırda ” El Nido ” ve ” Coron ” gibi bakir cennet adaları bulunmakta. Üstte ki resimde yine muhteşem deniz ve doğası ile ” One Hundered Islands ” görebilirsiniz. Detaylı resimler için aşağıda ki linke tıklayabilirsiniz. Gelelim diğer detaylara. 1 TL=15,95 Pezo ( 2016 Eylül ) Şehir merkezinde bir otel için günlük 15-20 TL yeterli olacaktır. Ucuz bir lokanta da 8-10 TL ye karnımızı doyururken, orta halli bir lokantada deniz ürünleri ziyafeti için 15-20 TL yeterli olacaktır. Şehir içi ulaşım 0,70 kuruş. Günlük ortalama 60-80 TL yeterli olacaktır.

Filipinler resim arşivim …

7 ) LAOS

laos-dunyanin-en-ucuz-ulkeleri

Dünyanın en ucuz ülkelerinde sırada Laos var. Ulaşımı biraz zor olan bu ülke, tarihi ve doğası ile Kamboçya’yı andırmakta. Kamboçya gibi çok savaş ve zulüm çekmiş bir ülke. Tayland gibi finansal olarak gelişememiş veya Vietnam gibi turizm gelirleri olmadığından ülke iyice fakir ve tabi ki bizler için ucuz kalmış.

1 TL= 2,500 Laos kipi ( 2016 Eylül ) Şehir merkezinde “8” puan üzeri almış bir otel veya hostel de konaklamak için 10-15 TL yeterli olacaktır. Orta derece bir lokanta da karnımızı 10 TL ye tıka basa doyurabiliriz. Şehir içi ulaşım ise 1 TL. Ortalama günlük 60-80 TL yeterli olacaktır.

8 ) ENDONEZYA

endonezya-en-ucuz-ulkeler

Dünyanın en ucuz ülkeleri ve muhteşem denizi ile meşhur Endonezya. Bu ülke söylendiğinde akla gelen ilk yer tabi ki Bali. Diyeceksiniz ki Bali çok pahalı bir yer. Nasıl bu sıralamaya girdi. Tabi ki dünya turizmine ismini duyurduğu için yabancı turiste Bali pahalı. Ama Bali’nin ” Seminyak ” bölgesi böyle pahalı. Aynı ada üzerinde bulunan ” Ubud ” bölgesine geceliği 15 TL ye kalacak güzel bir otel bulabilirsiniz. Hatta Bali adasının yanında bulunan ” Gili adalar topluluğu ” çok daha ucuz ve muhteşem güzellikler sunacak. Yukarıda ki resim Gili adasından 🙂

1 TL=5.000 Endonezya rupisi ( 2016 Eylül ) Şehir içi ulaşım 0,60 kuruş. Orta sınıf bir lokanta da karnımızı  15-20 TL ye doyurabiliriz. Filipin,Kamboçya veya Vietnam gibi Endonezyada da 10-15 TL karşılığı 1 saat mükemmel bir masaj keyfi yaşayabilirsiniz. Günlük ortalama 80-100 TL size rahat bir gün geçirmenize yetecektir.

9 ) UKRAYNA

lviv-en-ucuz-ulkeler

Dünyanın en ucuz ülkeleri için sırada bir Avrupa ülkesi var. Ukrayna özellikle son zamanlarda yaşadığı savaş ile birlikte ekonomisi iyice sorunlu bir hal aldı. Yani ucuz olan bu ülke iyice ucuzladı. Haliyle başta Lviv olmak üzere, başkent Kiev ve Odessa cazibe merkezi olmakta. Vize istemiyor olmasıda Ukraynayı cazip kılmakta. Gece hayatı ile ünlü bu ülkede , bir gecelik eğlence de harcayacağınız para size komik gelebilir.

1TL=8,88 Ukrayna hryvniası ( 2016 Eylül ) Konaklama için şehir merkezinde “8,5” puan üzeri bir hostelde 10-15 TL arası konaklayabilirsiniz. Şehir için ulaşım 0,40 kuruş ile listemizin en ucuzlarından. Orta sınıf bir lokanta da 15-20 TL ye karnımızı doyurabiliriz. Günlük ortalama 80-100 TL arası bir para ihtiyacımızı görecektir.

10 ) GÜRCİSTAN

ukrayna-en-ucuz-ulkeler

Dünyanın en ucuz ülkeleri için bir başka komşumuz olan Gürcistandayız. Vizesiz , hatta Pasaportsuz rahatlıkla ziyaret edebileceğimiz bir ülke. Başta Batum olmak üzere, Tiflis,Kutaisi ve Gori ekonomik olarak gezilmesi gereken şehirlerdir. Kumar oynamayı seven gezginler için Batum Casinoları keyifli olacaktır.

1TL=0,78 Gürcistan larisi ( 2016 Eylül ) Şehir merkezinde “8” puan almış bir hostelde 10-15 TL ye konaklayabilirsiniz. Orta sınıf bir lokanta da 20 TL ye karnımızı doyurabiliriz. Şehir içi olaşım 0,50 Kuruş. Günlük ortalama 80-100 TL yeterli olacaktır.

Ucuz dünya ülkeleri olarak bir Top 10 listesi hazırlamış olduk. Tabi ki bu listeye başka ülkeler de ekleyebiliriz. fakat ben Vize-Ucuzluk-Konaklama ve yeme ihtiyaçlarının bir ortalamasını alarak bir yazı oluşturdum. Sizin aklınızda ki bir ülke için tabi ki her zaman sorabilirsiniz. Yada sizlerde tavsiyelerinizi yazabilirsiniz. Yazılarıma daha hızlı erişim ve beni takip etmek için Facebook ve İnstagram hesaplarımı takip edebilirsiniz.

İşinize yarayacağını düşündüğüm diğer tavsiye yazılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Anılar paylaştıkça güzeldir. Sevgilerimle…

Vizesiz ülkeler en sevdiğim 🙂

Tatili ucuza getirme yöntemleri

Pasaporta ihtiyaç duymayan ülkeler

dünyanın en ucuz tatil ülkeleri

Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

 

Yorumlar (1 Yorum)

  • Arzu Arık

    TATİL PLANI YAPMADAN ÖNCE BU YAZI OKUNMALI BENCE. KARAR AŞSMASINDA OLDUKCA ETKİLİ OLUCAKTIR.

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , ,