Belgrad Hakkında Doğru Olduğunu Sandığınız 6 Yalan – Belgrad Gezilecek Yerler – Belgrad Gezi Rehberi – Belgrad Nerede Kalınır ve Belgrad Gece Hayatı.

Belgrad, benim için tam bir hayal kırıklığı olan şehir. Size bu yazımda tüm gerçekleriyle Belgrad’ı anlatacağım. Bir çok yerde bu şehir ile ilgili çok fazla yazı okudum. Okuduğum yazılar sonucunda bende uyanan merak, ne yazık ki gittiğimde hüsrana dönüştü. Tüm gerçekleriyle Belgrad Gezi Rehberine başlamaya hazırmısınız?

Lets Gooo…

Belgrad da gezilecek yerleri anlatmaya başlamadan önce, size Belgrad hakkında ki yalanları anlatacağım 🙂 Yalan diye belirttiğim konular belirli kişilerin değil, genel insanların söylediği cümleleri temsil etmektedir. Üstüne alınan olursa yapabilecek bir şey yok. Ben gerçekleri anlatmak zorundayım 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad Hakkında Doğru Olduğunu Sandığınız 6 Yalan;

 1. ” Belgrad da kızların en kısası 1.70 ve çok güzeller , erkekler 1.80 üzeri çok yakışıklı ve hepsi Arnold gibi yalanı.”  İşte okuduğum tüm yazılarda buna benzer yorumlar görmüştüm. Vay be demiştim kendime ne şehirmiş be 🙂 Ama gel gör ki gerçekler çok acıydı 🙂 Ben bu anlatılan hikayeyi göremedim. Gece gündüz tüm sokaklarını, caddelerini, lüks mağazalarını ve alış veriş merkezini gezdim, ama bu anlatılan insanları göremedim. Evet tabi ki güzel insanlar gördüm. Ama anlatıldığı gibi değil. %10 insan bu orana uyuyor.
 2. ” Osmanlıyı yaşayan ve hissedebileceğiniz son Avrupa şehri yalanı.” Bunu da kim nasıl hissederek yazmış anlamadım. Belgrad da 1 tane cami var. Başka Osmanlı’dan kalma tarihi bir şey yok. Makedonlar, Osmanlıdan kalma tüm tarihi zamanında tüketmişler.
 3. ” Çok ucuz bir şehir Belgrad yalanı.” Sırbistan kendi para birimini kullanıyor. Eskisini bilmem ama 2017 Mart ayında gittiğim sırada çokta ucuz değildi. Sorduğumda eskiye göre artık çok pahalı olduğunu, sebebinin ise diğer Avrupa ülkelerine ve Euro’ya dengelemeye çalıştıklarını söylediler. Yiyecek,İçecek ve kıyafet bizden çok farklı değildi. Bende İtalya bile Sırbistan’dan ucuz.
 4. ” Sırplar Türkleri sevmez,hatta nefret eder yalanı.” Bu cümleyi duyduğunuz da ister istemez insanda bir kötü his uyandırıyor. Ama bende bu his olmuyor. Bundan daha beterlerini Tayland ve Filipinler gibi Asya ülkelerini gezerken de duymuştum. Ama ben bu ülkelere aşık olup, hatta hayatımın geri kalanını Filipinler de geçirmeye karar verdim 🙂 Belgrad da geçirdiğim 3 günde Türk olduğumu öğrenen yerel halktan hiçbir bir kötü muamele görmedim ve hatta yardım etmek istediler.
 5. ” Hava alanında Taksiciler Turistleri kazıklar yalanı. “ Uçaktan indikten sonra içeride Taksi deski var. Burada gitmek istediğiniz yeri söylüyorsunuz ve size harita üzerinden o yerin ne kadar olduğunu söylüyorlar. Diyelim ki bu deski bulamadınız, dışarıda korsan taksiler var, onlarda aynı haritayı gösterip, aynı ücreti talep ediyorlar. Ama yine de taksiye binmeden önce konuşup pazarlık etmeyi unutmayın.
 6. ” Belgrad Gece Hayatı Avrupa’nın en iyi Gece hayatı yalanı. ” Üzülerek söylüyorum ki Türkiye’den giden bekar erkek arkadaşların en çok üzüleceği yalan sanırım bu olacak 🙂 Sadece gece hayatı yaşamak ve ucuz olsun diye buraya akın eden Türk erkeklerini göre 1-2 vatandaş süper bir organizasyon yapmış. Gece eğlence organizasyonu adı altına cebinize ki parayı götürüyorlar. Olay şöyle gelişiyor. Size şehrin en iyi gece kulüplerinden birinde loca ayarlanacağını vaad ediyorlar. Masanıza 3-4 tane üniversiteli bayan geleceğini belirtiyorlar. Ve bu organizasyon içi sizden kişi başı 125-150 Euro talep ediyorlar. Disko da masanıza gerçekten bayanlar geliyor ama sadece Loca da açtırdığınız içkileri içip sizi söğüşlemek için 🙂 Ayrıca bu arkadaşlar kulüp ile anlaşmalı olduğundan masanıza sürekli içecek ve shot içecek satan kızlar gönderiliyor. Size sormadan Locada bulunan tüm kızlar bu shotları içiyor ama hesabı siz ödüyorsunuz. Gecenin sonunda ne mi oluyor ? Kızlar iyi geceler deyip evine gidiyor, sizde hesabı ödemek için kasaya 🙂

Sanırım Belgrad ile ilgili bu kadar gerçek fazlası ile yeterli olacaktır. Dahasını da yazabilirim. Sormak yada eklemek istediklerinizi aşağıya ekleyebilirsiniz. Gelelim gezilecek yerlere.

Hava alanından Şehir Merkezine ulaşım :

Hava alanından Şehir merkezine 2 şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer tek kişi veya iki kişi geldiyseniz Otobüsü tavsiye ederim. ” A1 ” numaralı otobüs hemen hava alanı çıkışında karşınızda bekliyor olacak. 300 dinar bir ücretle şehir merkezine kadar ulaşım sağlayabilirsiniz. Biletleri şoförden temin edebilirsiniz.

Diğer bir ulaşım şekli ise Taksi olacak. 3-4 kişi geldiyseniz taksi daha konforlu ve uygun olacaktır. Ama dikkat etmeniz gereken kazıklanmamak. Bunun için Hava alanı içinde bulunan Taksi deskinden yardım isteyin. Onlar size harita üzerinden gideceğiniz yeri ve fiyatını gösteriyor olacak. Eğer kabul ederseniz size bir fiş verecekler. Bu fiş ile dışarıda bekleyen taksilere binebilirsiniz. Yada dışarıda bekleyen korsan taksileri de kullanabilirsiniz. Fakat pazarlığınızı binmeden yapınız. Sonra 10 Euro ödeyeceğiniz yere 30-40 Euro ödemeyin 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler

KALEMEGDAN ( KALE MEYDANI ) 

Belgrad Gezi Rehberi

Belgrad gezilecek yerler için ilk önerim Kalemegdan, yani Türkçe olarak hayatını devam ettiren nadir yerlerden biri olan Kale Meydanı.

İçerisinde Belgrad kalesi, güzel bir park,Saat kulesi, Askeri müze ve Damat Ferit Paşa’nın Türbesi bulunmakta.

Kalemegdan

Kale kapılarından bir tanesinin ismi Stambol Gate ( İstanbul Kapısı ) bu kapı 1750 yılında yapılmış. Kapının önünde mutlaka esim çektirin.

Damat Ferit Paşa Türbesi

Damat Ferit Paşa Türbesi parkın içerisinde bulunuyor. 1716 yılında şehit olmuş. Daha sonra bu alan yapılan anlaşma ile Türbe yapılmış.

Belgrad Askeri Müzesi

Kale içerinde benim gezdiğim ama çok bir önemi olmayan Askeri müzeyi gezebilirsiniz. Giriş bedeli 200 Dinar. Sırpların tarihleri boyunca yaptığı savaşları anlatan görseller bulunmakta. Çok detaylı eserlerin olduğu bir müze değil. Karar sizin 🙂

AZİZ SAVA KATEDRALİ

Aziz Sava Katedrali

Belgrad Gezilecek Yerler için sırada Aziz Sava katedrali var. Nam-ı diyar Ayasofya’nın taklidi. Anlatılanlara göre bu katedral yapılırken Ayasofya’nın benzerini yapmak istemişler. Bence Turist çekmek için yapılan bir dedikodudan başka bir şey değil.

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad da gezilecek çok fazla bir yer olmadığından gidip görülebilir ama fazla beklenti içinde olmayın. Tarihi bir yapı değil. Günümüz teknolojisi ile yapılmış bir kilise.

ST. MARK’S KİLİSESİ

Belgrad Gezilecek Yerler

Tarihi bir yapı olan bu Ortodoks kilisesi mimarisiyle ilginizi çekecektir. Hatta Aziz Sava ile kıyaslayınca farkı daha iyi anlayacaksınız.

Belgrad Gezi Rehberi

Kilisenin hemen yanında bulunan Tasmajdan Parkı, soluklanmak için güzel bir alternatif olacak.

KNEZ MİHAJLOVA CADDESİ

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad gezilecek yerler için belkide zaman geçirmekten en çok zevk alacağınız ve hatta neredeyse bütün zamanınızı geçireceğiniz Knez Mihajlova caddesi. Bir çok yerde İstiklal caddesi’ne benzetildiğini okumuştum. Yapmayın arkadaşlar, İstiklal caddesinin “İ” si olamaz. Ama Belgrad için tüm yaşam bu caddede akıyor diyebiliriz.

Belgrad Gezilecek Yerler

Cadde üzerinde çok sayıda mağazalar, cafe ve restoranlar bulunuyor. Gündüz ve gece her saat kalabalık olan cadde üzerinde, sokak sanatçıları ve görsel sanatlar da yapılmakta.

Yemek için ” Boutique cafe-restoran ” tavsiye edebilirim. Hem nezih ve temiz, hemde yemekleri lezzetli.

STRAHİNJİCA BANA CADDESİ

Belgrad Gezilecek Yerler

İçerisinde cafe ve restoranların olduğu bir başka cadde. Knez Mihajlova gibi değil. Daha küçük ve butik bir sokak. Arnavut kaldırımlarıyla tarihi bir havası var. Aslında insanların buraya gelmesinin birinci sebebi, yemekleri ile ünlü olmuş ” Dva Jelena

Belgrad Gezi Rehberi

Ayrıca Dva Jelena karşısında bulunan ” Red Bar ” da akşamları bir şeyler içip, canlı müzik dinleyebileceğiniz nezih bir mekan.

BAYRAKLI CAMİ

Bayraklı Camii

Belgrad gezilecek yerler için son önerim Bayraklı Cami olacak. Osmanlıdan kalma Cami, 1575 yılında yapılmış. Günümüzde hala aktif olarak kullanılmakta. Hatta Cuma namazını bu Cami de kılma şansımda oldu. Namazdan sonra Cami resimlerini çekerken gören 2 sivil polis yanıma gelerek kimlik sormuştu 🙂 Türk olduğumu öğrenince gittiler. Güvendiler demek ki 🙂

Belgrad Gezilecek Yerler

Bu yerler bence gezilecek en önemli yerleri. Bunun haricinde, her zaman ki gibi şehri yürüyerek dolaşın. Zaten küçük bir şehir olduğundan 2 günde tüm şehri yürürsünüz.

BELGRAD YEME – İÇME

Belgrad Yeme İçme

Belgrad yeme içme için çok alternatifli bir şehir değil. Et fiyatları ülkemize göre, her Avrupa ülkesine olduğu gibi ucuz olduğundan, güzel bir restoranda, güzel bir Steak yiyebilirsiniz. Bunun için size 2 tane restoran önerim olacak.

Belgrad Yeme İçme

Strahinjica Bana Caddesi üzerinde ki ” Dva Jelena ” ve şehir merkezinin biraz dışında bulunan ” Lorenzo & Kakalamba ” olacak. Konumlarını aşağıda paylaşıyorum. Restoranların menülerine de Medya galeri den ulaşabilirsiniz.

Dva Jelana Konum

Lorenzo & Kakalamba Konum

 

Belgrad Medya Galeri

Anılar paylaşıldıkça güzeldir.  Sevgilerle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer yazılar

 1. Amsterdam gezilecek yerler
 2. Prag Gezilecek Yerler
 3. Paris gezilecek yerler
 4. Siem-Reap gezilecek yerler

Öneri yazılarım

 1. Hostel nedir? Hostelde konaklamak güvenli mi? Temiz mi ?
 2. Avrupanın en ucuz havayolu firmaları
 3. Hava yolu firmalarına hakkınızı yedirmeyin
 4. Yurtdışı tatilimde pasaportum çalındı veya kayboldu ne yapmalıyım

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , , ,