Seyahat etmek herkesin en doğal hakkı. Ama bunu yurt dışında yapmak istediğimizde önümüze çıkan en büyük engel Vize ve Pasaport işlemleridir. Hiç pasaportunuz yoksa, yada pasaportunuz var ama ilk defa vize alacaksanız, şimdi size detaylarla ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Başlayalım mı ?

Lets Gooo…

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır ?

İlk defa pasaport çıkartacaksınız yada pasaport süreniz bitti ve yenileceksiniz. Yapmanız gereken ilk işlem epasaport adresinden online başvuru yapıp,randevu almak. Önemli bir detay, Nüfus cüzdanınızda TC numaranızın yazıyor olması gerekiyor. Eğer eski bir Nüfus cüzdanına sahipseniz, ilk önceliğiniz yenisi ile yenilemek. İstediğiniz ilçe emniyet müdürlüğünden randevunuzu aldıktan sonra, gerekli belgeleri hazırlayabilirsiniz. Başvuru randevunuza şahsen gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Umuma mahsus ( Bordo) pasaport için gerekli belgeler ;

  • Son 6 ay içinde çektirdiğiniz 2 adet biyometrik fotoğraf (50mm x 60mm ebatlarında arka fonu beyaz vesikalık)
  • TC kimlik numarasının bulunduğu TC nüfus cüzdanı
  • Pasaport harç ve cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair banka dekontu (bedeller yıldan yıla değişiklik gösterebilmektedir, dekontun üzerinde tahsilatı yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir)
  • Eğer varsa daha önceden almış olduğunuz pasaportlarınızın aslı
  • Pasaport başvurusu sırasında parmak izi de alınıyor. Eğer daha önce parmak iziniz alındıysa (örneğin sürücü belgesi alırken) bunu belgeleyen evrakınızı gösterirseniz, tekrar parmak izi vermenize gerek kalmayacaktır.

Ben ne pasaport ne de vize ile uğraşamam diyorsanız, sadece” Nüfus cüzdanınızla gidebileceğiniz ülkeler ” yazımı inceleyebilirsiniz.

Vize İşlemlerinde Neye Dikkat etmeliyim !

Öncelikle planlamanızı ( Uçak bileti, Otel vb. ) aylar önceden yapsanız bile, vize başvurunuzu son dakikaya bırakmayın. Vize başvurunuzu minimum 1 ay önceden yapın. Ülkelere göre farklılık gösterse de, vize işlemleri en az 1 hafta sürüyor. Bazen konsolosun evrak eksik diye geri göndermesi veya sizinle mülakat yapma isteği oluşursa bu süre daha da uzayacaktır. Bu yüzden işinizi sağlama alıp, benim gibi en az 45 gün önceden yapın. Başvurunuzda kullanacağınız tüm evrakların güncel olması çok önemli. Konsolosluk evrakların tarih detaylarını ayrı bir önemle kontrol ediyor. Vize başvurularında konsolosluklar artık aracı firmalar ile işlemleri yürütmekte. Tabi çok az sayıda da olsa kendileri de vize vermekte. Fakat işinizi hızlı ve sağlam yapmak istiyorsanız, aracı firmalar üzerinden işlemlerinizi yürütmenizi tavsiye ederim. Hangi ülkenin aracı kurum ile çalıştığını, o ülkenin konsolosluk sayfasından öğrenebilirsiniz.

Vize için her ülke pasaport sürenizin en az 6 ay olmasını istemekte. Ama benim size tavsiyem en az 1 yıl olması. Yoksa uçağın kapısından geri dönebilirsiniz. ( Ben çok gördüm )

Son olarak Schengen ülkeleri 10 yıldan eski pasaportları kabul etmiyor. Eğer pasaportunuz 10 yıllık olduysa, değiştirmelisiniz. Bu durumda süreciniz biraz uzayacak.

Schengen üyesi ülkeleri ve diğer detaylar için   Tıklayınız

Vize ile uğraşmak istemiyorum. Ben pasaportumla özgürce gezmek istiyorum diyorsanız, daha önce paylaştığım, “Vizesiz Ülkeler” yazımı okumanızı öneririm.

Yorumlar (2 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?