AVRUPA ÜLKELERİNİN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN YERLERİ, EN ÇOK ZİYARET EDİLEN TURİSTİK NOKTALAR, AVRUPA’NIN EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MEKANLARI

Her gezginin, Dünya üzerinde en çok bilinen yerleri görmek gibi bir hayali vardır. Tabi zamanla kimsenin bilmediği ve görmediği yerleri keşfetme duygusu, insanı çok gezen bir gezgindeli  yapıyor 🙂

Her ülkenin, en çok ziyaretçi alan bir çok önemli noktası vardır. Tabi en güzeli kişiye göre farklılık gösterir. Dünya üzerinde yaşayan insanların, en çok ziyaret ettiği noktaları sizler için sıralayacak ve Kıta Kıta ayıracağım. Uzun bir yazı olacak ama eminim çok işinize yarayacak. Ülkelerin en bilinen yerlerini araştırırken, en çok ziyaret edilen noktasıyla başlamak bize ilham verecektir.

Hazırsanız başlayalım mı?

Lets Gooo …

AVRUPA KITASI

TÜRKİYE – AYASOFYA MÜZESİ

AYASOFYA MÜZESİ

Tabi ki listeye Dünyanın en güzel ülkesi ile başlayacağım. Her yeri görülmeye değer ülkemizin en çok ziyaret edilen noktası Ayasofya müzesi. Hristiyan nüfusu için önemli bir nokta olan Ayasofya Müzesi,  Dünyanın 8. Harikası olarak gösterilmektedir. Yılda yaklaşık 3,5 Milyon insan tarafından ziyaret edilmekte.

İSPANYA – LA SAGRADA FAMİLİA

LA SAGRADA FAMİLİA

İspanya’nın en meşhur ve modern mimarinin öncülerinden olan Gaudi‘nin 1883 yılında başladığı ve yapımı halen devam eden bu dev katedralin bitiş tarihi olarak 2026-2028 yılı tahmin ediliyor.

Barcelona gezilecek yerler

PORTEKİZ – QUİNTA DA REGALEİRA

QUİNTA DA REGALEİRA

Portekiz’in Sintra kasabasında bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası seçilen bu tarihi merkez, Portekiz’in en çok turist misafir eden yeridir. İçerisinde Saraylar,Kale,Şapel,Göletler,Çeşmeler,Kuyular ve lüks bir Park bulunmaktadır.

FRANSA – EYFEL KULESİ

EYFEL KULESİ

Fransa‘nın sembolü olan Eyfel kulesi 300 metre yüksekliğinde ve dünyanın en yüksek yapıları arasında yer alır. Dünya’nın bir çok büyük şehrinde benzerleri yapılmaktadır. Yılda 6 Milyon insanın ziyaret ettiği bu yapı, turist ağırladığı kadar, intihar olayları da yaşamaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 400 gerçekleşen intihar olayı yaşanmıştır.

Paris Gezilecek Yerler

MONAKO – III. RAİNİER  ARABA KOLEKSİYONU

III. RAİNİER CAR COLLECTİON

Dünyanın en küçük ama en zengin ülkelerinden olan Monako da en çok ziyaretçi çeken yerdir. Monte Carlo Casinosu kadar meşhur olan bu müze, kesinlikle görülmesi gereken bir nokta.

Monako Gezilecek Yerler

MALTA – MDİNA OLD CİTY

MDİNA OLD CİTY

Game of Thrones dizisini sanırım bilmeyeniniz yoktur. İşte dizinin çekildiği yerlerden birisi olan bu şehrin geçmişi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Malta gibi küçük bir ada ülkesinin böyle bir mirasa sahip olması, onu Dünya’nın en çok turist çeken noktalarından biri olmasını sağlıyor.

BELÇİKA – GRAND PLACE

GRAND PLACE

Avrupa’nın başkenti Brüksel, Brüksel’in en önemli noktası Grand Place. 24 Saat kalabalık olan bu meydanı, Ağustos ayında 5 gün boyunca çiçek halısı ile kaplamaktadır. Meydan ayrıca çok fazla sayıda tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Brüksel Gezilecek Yerler

RUSYA – VOSKRESENİA KHRİSTOVA KİLİSESİ

VOSKRESENİA KHRİSTOVA KİLİSESİ

St. Petersburg da bulunan bir Ortodoks kilisesidir. II. Dünya savaşında çok zarar gören kilise, 1997 yılında restorasyonu tamamlanarak, müze olarak tekrar ziyarete açıldı. Rusya’nın en çok ziyaret edilen noktasıdır.

HOLLANDA – RED LİGHT STREET

RED LİGHT STREET

Hollanda denildiğinde akla gelen ilk yerdir Red Light Street. Hatta insanların Hollanda’ya gelmelerinin en önemli sebebidir. Hollanda bir çok güzelliğiyle muhteşem bir ülkedir. Ama dünya üzerinde tanınmasının en önemli sebebi bu cadde.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Red Light Street Hakkında Herşey

İNGİLTERE – HARRY POTTER STÜDYO TURU

Harry Potter Studyoları

İngiltere elbette bir çok yapısı ile tanınan bir ülke. Ama bu ilginç bir bilgi. Çünkü en çok ziyaret edilen yeri Harry Potter stüdyoları. Bu bilgi ile karşılaştığımda bende çok şaşırmıştım ama biraz araştırınca gerçekle karşılaştım. Filmin çekildiği tüm odalar,dekorlar ve eşyalar burada ziyaretçilerini bekliyor. Ne Harry Pottermış arkadaş demeden geçemedim 🙂

İRLANDA – KİLLARNEY MİLLİ PARKI

KİLLARNEY NATİONAL PARK

İrlanda denildiğinde akla gelen ilk yer bu milli parktır. Doğa ve tabiatın bu kadar güzeline az rastlarsınız. 102 metrekare alana yayılan bu parkın içinde; Şato, Malikane, İki buzul göl, dereler ve kızıl geyikler bulunmakta. Ruhunuzun dinleneceği ve 10 yaş gençleştiğinizi hissedeceksiniz.

DANİMARKA – NYHAVN KANALI

Kopenhag Nyhan Nehri

Kopenhag da bulunan, etrafından rengarenk evlerin bulunduğu, cafe ve restoranlarıyla meşhur bu nokta, Danimarka’nın en çok ziyaretçi alan noktasıdır. Ayrıca kanalda tekne turu yapabilir ve tüm şehri dolaşabilirsiniz.

Kopenhag Gezilecek Yerler

NORVEÇ – GEİRANGER FİYORDU

GEİRANGERFJORD

Norveç’in Geiranger kasabasında bulunan ve UNESCO tarafından Dünya mirası listesine giren bu Fiyord, İskandinav ülkelerinin en çok ziyaret edilen yeri seçilmiş. Yukarıda ki resme baktığınızda neden bu kadar çok ziyaret edildiği de ortada değil mi ?

İSVEÇ – VASA MÜZESİ

VASA MÜZESİ

Stockholm de bulunan 1626-1628 yılları arasında yapılmış bir İsveç İmparatorluğu kalyonudur. 1961 yılından beri müzede sergilenen gemiyi bugüne kadar 30 Milyon insan tarafından ziyaret edilmiştir.

ALMANYA – KÖLN KATEDRALİ

KÖLN KATEDRALİ

Köln; Vatikan tarafından, 3 kutsal kralın kemiklerinin Köln Katedralin de bulunmasından dolayı, Hristiyan alemi için kutsal bir şehir olarak kabul edilmektedir. Almanya’nın en çok ziyaret edilen yeri olan katedral, yılda 6 Milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.

Köln Gezilecek Yerler

İSVİÇRE – MATTERHORN DAĞI

MATTERHORN DAĞI

İsviçre Alplerinde bulunan 4.478 metre yüksekliğinde bulunan dağ, İsviçre’nin en çok ziyaret edilen yeridir.

İTALYA – COLOSSUEM

COLOSSEUM

İtalya denildiğinde tarihi o kadar çok nokta var ki, hangisinin en çok olduğunu hep merak etmiştim. Ama çıkan sonuç beni biraz şaşırttı. İtalya’da en çok ziyaretçi alan şehir Roma. Burada sorun yok. Ama açıkçası ben Aşıklar çeşmesinin ilk sırada olabileceğini düşünüyordum. Yine de benim için Avrupa da tatil denildiğinde her şeyi ile İtalyayı tek geçerim.

Roma Gezilecek Yerler

SAN MARİNO – GUAİTA KALESİ

GUAİTA KALESİ

İtalya sınırları içinde bulunan, bu küçük ülkenin en önemli turistik yeri olan kale, 11. yüzyılda yapılmıştır. Bir süre hapishane olarak hizmet vermiş. 2008 yılından itibaren Dünya mirasları arasına girmiştir.

HIRVATİSTAN – ANCİENT ŞEHİR DUVARLARI

ANCİENT ŞEHİR DUVARLARI

Dubrovnik şehrinde bulunan ve 7. yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından yapılan surlar, UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine eklenmiş. 1.940 metre uzunluğunda ki bu surlar, Hırvatistan denilince akla gelen ilk yer.

VATİKAN – AZİZ PETRUS BAZİLİKASI

AZİZ PETRUS BAZİLİKASI

Dünya’nın en küçük ülkesi olan ama Hristiyanlık aleminin yönetildiği yerdir. İstanbul’un fethinden sonra Hristiyan alemi için en önemli dini yer olmuştur. Roma katolikleri için hac noktasıdır. Bazilikanın bir çok gizli bölümü bulunmakta ve ziyaretçi girişi yapılamamaktadır.

Roma ve Vatikan Resimleri

ÇEK CUMHURİYETİ – OLD TOWN MEYDANI

OLD TOWN MEYDANI

Avrupa kıtasının en çok beğendiğim ve sevdiğim ikinci şehridir, PRAG. Tarih ve kültürün dolu dolu yaşandığı şehrin en önemli noktası olan meydan, ülkeninde en çok ziyaretçi çeken noktası. Gece – Gündüz insan kalabalığı da bunun kanıtı gibi.

BOSNA HERSEK – GALERİ 11/07/95

GALERİ 11/07/95

Galeri 11/07/95 bir çoğumuz tarafından bilinmemekte. Bosna-Hersek dediğimizde aklımıza ilk gelen yer Mostar‘dır. Ama tüm Dünya ülkelerinin gezginleri Bosna’ya geldiğinde en çok ziyaret ettikleri yer bu galeridir. Srebrenitsa soykırımında katledilen 8372 kişi anısına açılmış sergi alanıdır.

AVUSTURYA – HİSTORİC CENTER OF VİENNA

HİSTORİC CENTER OF VİENNA

Listede ülkelerin şehirlerinin önemli noktalarını anlatıyorum. Fakat Avusturya denildiğinde bir şehrin tamamının UNESCO tarafından Dünya mirasında olduğu tek yer Viyana‘dır.

Viyana Gezilecek Yerler

LİHTENŞTAYN – VADUZ KALESİ

VADUZ CASTLE

Avrupa’nın küçük bir başka ülkesi Lihtenştayn‘ın başkenti Vaduz da bulunan kale ülkenin en çok turist ziyareti alan yeridir. Hatta Vaduz şehri ismini kaleden almıştır. 12. yüzyılda yapılan kale, tüm şehre hakim bir manzaraya sahiptir.

İZLANDA – GULLFOSS ŞELALELERİ

GULLFOSS ŞELALELERİ

Gullfoss, İzlanda‘nın en popüler turistik yeridir. Ülkemizde Altın Şelale adıyla bilinen şelale 32 metre yüksekliğinden düşmektedir. Sürekli bir su buharı içerisinde farklı bir havasıyla, Dünyanın en büyükleri arasındadır.

FİNLANDİYA – FORTRESS OF SUOMENLİNNA

FORTRESS OF SUOMENLİNNA

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan adayı yılda 1,5 Milyon ziyaretçi ziyaret etmektedir. Helsinki ili sınırlarında bulunan bu güzel ada, tarihte ki savaşlarla İsveç, Rusya ve Finlandiya ülkelerinin yönetimine geçmiştir. Tarihi açıdan bu ülkelerin miraslarını da üzerinde taşımaktadır.

ESTONYA – TALLİNN OLD TOWN

TALLİNN OLD TOWN

Baltık ülkelerinin en küçük ülkesi olan Estonya, 1991 yılında Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını almıştır. Tallinn ülkenin başkenti ve en önemli şehridir. 2011 yılında Avrupa Kültür Başkenti de seçilen şehrin en önemli ve en çok ziyaretçi alan noktası Old Town‘dur.

LETONYA – OLD CİTY RİGA

OLD CİTY RİGA

Riga; Viyana, Barselona ve St. Petersburg gibi UNESCO gibi Dünya Mirası listesine giren bir şehirdir. Şehrin kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

LİTVANYA – VİLNİUS OLD TOWN

VİLNİUS OLD TOWN

Litvanya‘nın başkenti Vilnius‘un tarihi eski meydanı UNESCO tarafında da Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Ülkenin en çok ziyaretçi alan mekanıdır.

BELARUS – BREST HERO KALESİ

BREST HERO FORTRESS

Sovyet direnişini ve ülkenin bağımsızlığını simgeleyen mekan, ülkenin en çok ziyaretçi alan noktasıdır.

POLONYA – MAİN MARKET SQUARE

MAİN MARKET SQUARE

Polonya‘nın başkenti Krakow‘un merkezinde yer alan eksi meydan, ülkenin en çok ziyaretçi alan yeridir. Dünya’nın en iyi meydanı seçilen mekanda, tarihi şehir, kiliseler ve belediye binası da bulunmaktadır.

SLOVAKYA – BRATİSLAVA OLD TOWN

BRATİSLAVA OLD TOWN

Tuna Nehri kenarında bulunan bu küçük şehrin en çok ziyaret edilen yeri Old Town’dur. Meydanda birçok kilise, Slovak Ulusal Konseyi, Ülkelerin konsoloslukları, Hükumet binası ve Grassalkovich Sarayı bulunmaktadır.

MACARİSTAN – PARLAMENTO BİNASI

MACARİSTAN PARLAMENTO BİNASI

Başkent Budapeşte‘de bulunan ve Tuna Nehri kıyısında bulunan Parlamento binası, Macaristan’ın en büyük binası ve en çok ziyaret edilen yeridir.

SIRBİSTAN – KALEMEGDAN – BELGRAD FORTRESS

BELGRAD FORTRESS

Kalemegdan kelimesi Türkçeden gelmektedir. Kale – Megdan ( Meydan ) kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu zamanında bu isim konulmuştur. Bugünlerde Belgrad Fortress olarak adlandırılan kale Sırbistan‘ın en çok ziyaretçi misafir eden yeridir.

YUNANİSTAN – ACROPOLİS MUSEUM

ACROPOLİS MUSEUM

Başkent Atina‘nın Akropolis tepesinden çıkartılan tarihi eserlerin sergilendiği müze, Yunanistan’ın en çok ziyaret edilen noktasıdır. Zaten Yunanistan denildiğinde akla gelen ilk yerdir.

ROMANYA – PELES KALESİ

PELES KALESİ

Transilvanya’nın en güzel kalesi olan Peles Kalesi, 1875 yılında yapımına başlanmış ve 1914 yılında tamamlanmış. Transilvanya denildiğinde Dracula kaleleri akla gelir. Fakat Peles Kalesi mimarisiyle çok fazlasıyla öndedir. Romanya’nın bu yüzden en çok ziyaret edilen yeridir.

Anılar paylaşıldıkça güzeldir. Sevgilerle …

Beni takip etmek için:

Facebook / İnstagram / Youtube

İlginizi çekecek diğer önerilerim;

Avrupa’nın En Ucuz Havayolu Firmaları

Avrupa’nın En Ucuz Otobüs Firmaları

Hostel Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey! 

Yurtdışı Tatilinizde Pasaportunuzu Kaybederseniz Ne Yapmalısınız?

Tatili Ucuza Getirme Yöntemleri

Pasaport ve Vize İşlemleri

Yorumlar (2 Yorum)

Görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?

İlgili Kelimeler: , , , ,